BRESKENSCHE COURANT DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 924. Zaterdag 20 Augustus 1904. 13' Jaarg. Buitenland. FEUILLETON, Binnenland. m abonnement. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte, ii.j abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Diusiia-- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIF.LE.H t> te Breskens. Engeland. Het Britsche rijk heeft weer eens aan zijn oude imperialistische zucht bot gevierd door de inlijving van het eilandje Aves, 'zoogenaamde Vogeleneiland, zijnde een van de kleine Antillen in de Caraïbische Zee. Geldt het wel is waar niet meer dan een kaal eilandje, toch stemt het vrijwel met de practische blik van de Engelsche overeen, dat het veel guano oplevert. Er komt bjj de inpalming echter een maar bij, nl. dat Venezuela, dit eilandje reeds vóór jaren in bezit heeft genomen. Nu zou een eventueel protest van Ve nezuela bij Engeland al zeer weinig in vloed hebben, maar toch kan het misschien rekenen op de Vereenigde Staten van Ame rika die de leer huldigen, dat geene Euro- peesche mogendheid in Amerika nieuw grondbezit mag veroveren. België. Het gerucht gaat dat in den Kongostaat in het Mongallo gebied een negeropstand is uitgebroken, en dat er reeds troepen tot demping zijn heengezonden. Dnitschlaiid. In het Duitsche gebied der Herero's heb ben de wapenen een ontbranden strijd moeten beslechten, zij 't ook ten koste van tal van slachtoffers aan Duitsche zij de. Maar aan de opstandelingen is niet temin een gevoelige nederlaag toegebracht. Rusland—Japan. Als van zelf worden we in den stroom der wereldgebeurtenissen opnieuw gedreven naar het verre Oosten, waar de elkander snel opvolgeude incidenten der laatste da gen wel eenige afwisseling brengen in den sleur der vaak tegenstrijdige berichten en eenige emotie verwekken voor de overigens weinig belang inboezemende ki ijgsverrick- tingen. De Japanners hebben het thans beslist gemunt op Port-Arthur, dat ten koste van wat ook, blijkt te vallen. BltESkE.YS, li» Augustus litOl. De heer K. Jasperse, leeraar aan de Zeevaartschool te Schiermonnikoog, is be noemd als leeraar in de wiskunde aan die school te Vlissingen. Wegens onvoldoende deelneming gaat de zeilwedstrijd tusschen Vlissingen en Ter Neuzen op 21 Augustus a. s. niet door. De feestelijke opening van de Stoom tramweg Brugge-Aardenburg is bepaald op Donderdag 1 September a s. In den nacht van jl. Zondag op Maan dag heeft er in den polder nabij den Os- seweg te Borssele een ernstige botsing plaats gehad tusschen stroopers en jacht opzieners. Op het zien der lichten en het hooren der schoten afgaande, stuitten de jachtopzieners Rottier en Franse weldra op een bende van, naar men zegt, zes stroo pers. Bijna onmiddellijk werd men handge meen. De beambten trokken hunne revol vers en schoten er op los, doch de stroo pers lieten zich niet uit het veld slaan en behielden de overhand. Het gelukte hun Rottier den revolver te ontweldigen. Ze sloegen en trapten de jachtopzieners zoo danig, dat beiden bewusteloos op het veld bleven liggen. Vooral heeft Rottier het moeten ontgelden. Hem werd een gat in het hoofd geslagen of getrapt, zijn mond opengesperd, zijn gelaat deerljjk gehavend en de borst blauw gestampt, terwijl hem een rib werd stuk getrapt. De stroopers, die onbekend bleven, trok ken na, het gevecht af. De revolver van Rottier werd den volgenden morgen in een veld met suikerbieten teruggevonden. Voorzeker zal een streng onderzoek wor den ingesteld, doch of het tot eeuig resul taat zal leiden, valt wel eenigszins te be twijfelen. Klaarblijkelijk is kort geleden te Middelburg een brutale inbraak gepleegd. Sedert een dag of veertien is de familie v. d. L., wonende op het Molenwater, uit- stedig. De dienstbode, die den sleutel van de voordeur onder haar berusting heeft, gnat om den anderen dag in de woning om een en ander te onderhouden. Zoo trad zij ook weder Dinsdagmor gen te negen uur het huis binnen, waar zij, tot haar grooten schrik, weldra be speurde dut gedurende haar afwezigheid ongenoode gasten waren binnengedrongen. Het schrijfbureau van den heer des hui zes, staande in de voorkamer was geheel opengebroken en de inhoud overhoop ge haald op den grond werden afgebrande lucifers gevonden. Van de brandkast, die in een achter ge legen zijkamertje stond, waren de plaatjes van de sloten afgebroken. Of iets vermist wordt, kan nog niet wor den gezegd, daar de inhoud van het bu reau aau de dienstbode niet bekend was. Op den grond van de voorkamer werd een horloge gevonden, dat de inbrekers klaurolykeljjk versmaad of vergeten heb ben. In den tuin werd een stoel aangetrof fen, die daar te voren niet gestaan hadt terwijl de keukendeur openstond het slot daarvan was onbeschadigd. Aan de buitcnzyde was geen sleutelgat. Het schijnt dus wel dat de indringer door den tuin het huis heeft bereikt. Van de bevindingen der dienstbode is kennis gegeven aan de politie, terwjjl aan den heer v. d. L., die in Borkulo vertoeft, het gebeurde getelegrafeerd werd. Van den dader of de daders schjjnen nog geen aanwijzingen gevonden te zgn, ook niet omtrent den tijd van de inbraak, die na Maandagmorgen schijnt gepleegd te zgn. Mogelijk is Maandagavond of nacht mis bruik gemaakt van het feit, dat vele men- schen en een groot deel der politiemacht elders, namelijk op de Markt, enz waren. 6. Schrijf aan je vader. Dat nooit 1 Hg behoeft niet te we ten, hoe armoedig ik ben, hoe ik in mijn verwachtingen ben bedrogen, ik, die dacht Teen braaf oppassend werkman tot echtge noot te krijgen Geen geld en verwijten op den koop toe dan ga ik liever heen 1 Francine verbleekte. Zij koesterde te gelijkertijd minachting en medelijden met dien man, die haar en zichzelf tot slachtof fer maakte van zgn droomen. Heb geduld tot morgen 1 Ik zal naar mijn patroon gaan, misschien wil hij mg een voorschot geven. Neen, uitstel is onmogelijk Een ander zou mij de kaas van 't brood eten. Wie heeft je opmerkzaam gemaakt op deze onderneming Claude. Hg gaat met mij mede als compagnon. En geloof je dan, dat ik je helpen zal in een zaak, waarin ik steeds de tegen woordigheid van zulk een individu moet dulden Liever laat ik het geheele plan mislukken. Dat verwondert mij niet. Je haat mij Neen, arme verdoolde, ik beklaag je. Ik zou nog niet wanhopen in je toekomst, als je slecht gedrag niet al het welslagen onmogelyk maakte. Zij, die overwinnen, danken dit niet aan het debiteeren van holle frazes. Om te slagen moet men in de eerste plaats in zichzelf zgn gekeerd en ernstig. - Als die melkmuil hiernaast, wat meesmuilde Jean. Als mijnheer Appel, juist 1 Die zwiert niet, drinkt niet,schreeuwt niet, maar werkt Als hij werkt en niet drinkt en zwiert, dan moet hg een aardig spaarduitje heb ben. Kan je die honderd francs niet van hem leenen Zij stond op en met een waardigheid, die Jean nog nooit bg haar had waarge nomen, wees zjj hem de deur. Ga heen, ellendeling 1 Hij aarzelde. Als ik heenga, denk er om, dan is het om niet terug te komen 1 Des te beter voor ons beiden 1 Hg keek haar met een valschen grijns lach aan. Is hg je minnaar al, dat jg mij kwijt wilt zijn Dat ging te ver. Zij liet zich op haar stoel nedervallen en barstte in tranen uit. Ongelukkige Hoe diep ben je ge zonken 1 Na al de bewijzen van lief de en opoffering, die ik je gegeven heb, m;j zulk een beieediging naar het hoofd te slingeren Jean haalde de schouders op. Vrouwen die huilen brr daar heb ik 'n hekel aan. Dan heb ik nog liever dat je kijft Hij schopte ruw de deur open en verliet pruttelend het schamele vertrek. Francine luisterde nog eenige oogenblik- ken, hopende dat hij tot inkeer zou ko men. Doch niets Toen wisehte zij zich de tranen uit de oogen en zette zich weer aan den arbeid. 1604. 19 Augustus 1904. Het roemrjjk feit van de verovering van bet land van Cadzand op de Spanjaarden dat met de overgave van Sluis op 19 Au- Kan men binnenkomen vroeg een ernstige, welluidende stem. Zeker, antwoordde Francine, doch de kleine had inmiddels de deur reeds geopend. Appel trad binnen. Hg kwam zonder twijfel van het college, zijn schoon man nelijk gelaat was verhit van de lauge wan deling. Pierre, geef gauw een stoel aan miju- heer Appel. De jongeman zette zich op een kleinen afstand van Francine neder en sloeg haar eenige oogenblikken met aandacht gade. U hebt weer geweend vandaag Wat is er gebeurd De jonge vrouw stamelde eenige onver staanbare woorden, doch de kleine Pierre wees op het papier, dat de iooper van het kassiershuis bad achtergelaten. Moetje built omdat er 'n man kwam, die dat gebracht heeft. Pierre, wil je stil zgn riep de moe der uit. Maar het was te laat. Appel had reeds uen blik op het papier geslagen. -- Dat is bet dus U hebt die schuld natuurlijk niet aangegaan.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1