Binnenland. Gemengd, van we hier in de buurt een klein bewijs zagen, opnieuw zal uitgebreid worden met een nieuw dubbel smaldeel linieschepen met daarbij behoorende kruisers, en dat zoo gauw mogelijk zou moeten gebouwd worden. Jaclit. De jacht op klein wild zal in deze pro vincie geopend worden op Zaterdag'27 Au gustus a. s. met zonsopgangdie op hazen en fazanten wordt geopend op 1 October e. k. met zonsopgang. De korte jacht zal dagelijks, de lange op Maandag, Woensdag en Zaterdag van elke week, alsmede op de vier dagen vooraf gaande aan de sluiting der jacht, alles met uilzondering der Zondagen. Ken wettelijke fout. Vele organen der ministeriëele partij zijn nog maar niet uitgepraat over de houding der vrijzinnige leden van de l'rov. Staten van Overijssel. De eerljjkheid van het voorstel tot ver daging wordt nog steeds in twijfel ge trokken en men borduurt maar voort op hetzelfde thema, dat het verlaten der zit ting, nadat de ant.-rev. liever het kans spel waagden dan de uitspraak der kiezers van het district Markeloo, waar een vaca ture was ontstaan, af te wachten, obstruc tionisms, een gewelddaad is. Zij, die op politiek gebied in den laat- ten tijd werkelijk daden van geweld toe juichen, nieten die van anderen daarnaar eveneens af. Maar waar schuilt nu de werkelijke fout Nergens anders dan in de Provinciale wet. We nemen aan ter goeder trouw, maar het blijkt toch een fout, die we bijv. in de gemeentewet niet aantreffen. Doordat de Prov. Staten van Overijssel 47 leden tellen en een der afgevaardigden ontslag had genomen, was de stemmen verhouding toevallig op het doode punt gekomen. Er blijkt dus uit, en de Provinciale wet voorziet ook niet in zoo'n geval, dat bij ontslag-name de vacature intreedt op het oogenblik, dat dit ontslag een voldongen feit is. In een dergelijk geval zegt de gemeente wet dat iemand, die ontslag neemt als lid van den gemeenteraad de functie toch blijft vervullen, tot op het oogenblik dat de in zijne plaats benoemde is geïnstalleerd. Daaruit vloeit dus voort dat een ont- tig soepje. Nooit was haar ijver zoo gröut geweest als in die dagen, doch dikwijls was zij werkloos en ook was het meerma len gebeurd dat Dartigues haar van de zuur verdiende penningen beroofde. Op dien ochtend, toen haar de genade slag werd toegebracht door het vertoonen van dien wissel, was er juist een hevig tooneel tusschen het echtpaar voorgevallen. Hij, de onverbeterlijke illusionist, zeide op het spoor te zijn van een grootsche, winstgevende onderneming, de exploitatie van landbouw-terreiuen in Venezuela, in eigendom toebehoorende aan een reeder uit Havre, die een actief' jong mensch zocht oiu aan het hoofd te staan der ontginning. In geuren en kleuren schilderde hij haar de vruchtbaarheid van den bodem af. Hij wilde onmiddellijk naar Havre, zoo'n gele genheid komt nooit weerom Maar de reiskosten Honderd frank Hoe moet ik aan dat geld komen viel Francine hem in de rede. Wij hebben niet meer om te verkoopen, zelfs geen oriefjes meer vau de Bank van Leening. (Wordt vervolgd.) slagueuiend raadslid tot zoolang ter zitting wordt opgeroepen. Indien nu de provinciale wet te dien opzichte hetzelfde bedoelde, dan had het lid, dat door zijn ontslag de vacature heeft veroorzaakt, kunnen worden opgeroepen. Nu is dat niet alzoo. Het is echter eenigszins begrijpelijk, dat de wetgever eene zoodanige bevoegdheid in de provinciale wet niet heeft nederge- legd omdat de zittingen van zulk een ge westelijk college zijil vastgesteld op twee per jaar en bepaaldelijk in Juli en No vember, en er in de meeste gevallen een voldoende tijd is om een ontstaande vaca ture aangevuld te hebben met de opening der eerstvolgende zitting. De vergaderingen van een gemeenteraad zijn veelfuldiger en om nu blijkbaar te voorkomen dal eene vacature stoornis zou de kunnen brengen, is aan het lid dat ontslag neemt de bevoegdheid toegekend de zittingen te blijven bijwonen tot dat in zij ne vacature naar werkelijkheid zal zijn voor zien. We veronderstellen zelfs dat dit reeht in de gemeentewet is nedergelegd omdat de gemeenteraad altijd uit een oneven ge tal leden bestaat. En daar het meer waarschijnlijk is dat in eene raadszitting alle leden opkomen, omdat dit slechts éene gemeente o mvat, dan in eene Staten-zittiug die verschillende le den uit eene geheele provincie in zich sluit, zal men het niet noodzakelijk geacht hebben dit recht uit Ie strekken tot de vacatures in de Provinciale Staten. Toch is hit gebleken dat zich gevallen kunnen voordoen waarin gelijke rechten in het karakter der afvaardiging noodzakelijk is. ItltKNhK.MS, l(i Augustus 11104. Met ingang van 1 September a. s. is benoemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor alhier, de heer B. Faber, commies 2e klasse der telegrafie te Zeist. Schoondijltc. In de Vrijdag jl. gehou den voltallige vergadering van den raad, kwam het eerst aan de orde een aanvraag van P. Christiaaiisen te Oosthurg, aanne mer van den bouw van het lijkkoelshuis, om ontheffing van de boete ad /GO.ver schuldigd wegens te late oplevering. Burg. en Weth. stelden voor om de boe te kwijt te schelden, wijl er huns inziens voldoende redenen waren om Christiaaiisen in deze ter wille te zijn, afgaande ook op het rapport ingediend door den gemeente architect. Met 6 tegen 1 stem, die i an den lieer de Smidt, werd het voorstel van li. en W. aangenomen. De heer de Smidt stemde tegen, omdat hij meende, dat in gevallen waar boete moet toegepast worden, men niet mag afwijken. Z. i. werd dan het boetestelsel iets overbodigs en hij meen de, dat andere inschrijvers hun bedrag zou den verminderd hebben, als ze wisten, dat ze geen boete zouden beloopen. Christiaaii sen was te laat begonnen, meende hij. De voorzitter meende, dat, als het ge - bleken was, dat de gemeente schade bad geleden en Christiaaiisen geen aidoende redenen had kunnen, opgeven B. en W. ze ker zouden hebben voorgesteld, de boete te handhaven. Op de voordracht voor zetters werden ge plaatst naast de attredenden Adr. Luteijn en A. de Hullu, de lieeren P. van Loopik en .1. Leenliouts Az. De begrooting der schutterij ad ƒ16.59 werd goedgekeurd. Oninbaar werden verklaard enkele pos ten in den hoofdelijken omslag a ƒ63.785; in de hondenbelasting a ƒ0.75 in de schoolgelden a ƒ3,20. Ingekomen was een ongezegeld verzoek van bewoners der buurt Steenhoven om van gemeentewege over te gaan tot het maken van een waterput. Enkele jaren geleden was een dergelijk verzoek ingekomen, maar toen afgewezen. De voorzitter deelde mede, dat, afge scheiden van dit verzoek, Burg. en Weth. het voorstel deden om eeii waterput te plaatsen op de z. g. n. Markt van Steen hoven, zijnde dit een gemakkelijke plaats. Men krijgt er wellicht geen uitstekend, maar misschien toch goed bruikbaar water en zooals de toestand nu is, is ze bepaald onhoudbaar. Met algemeene stemmen werd het voor stel aangenomen. De put zal gemaakt worden van cement- buizen en vermoedelijk met graafwerk enz. een bedrag van ƒ125 vorderen. De belanghebbenden hadden aangeboden kosleloos het graafwerk te verrichten, maar hierop ging de raad natuurlijk niet in. De rekening over 1903 werd voorloo- pig vastgesteld in ontvangsten ƒ11760.205, in uitgaven ƒ11035,315, sluitende alzoo met een goed slot van ƒ724,89. Nadat de aanbieding van de gemeente- begrooting over 1904 had plaats gehad, werd de vergadering gesloten. Van wege de vereeniging Uit het Volk- Voor het Volk'' te Middelburg had gisteren het groote festival plaats dat met de 21 muziekgezelschappen die er aan deel namen, heel wat volks had gelokt. Behalve de krachtige wind, was het we der goed. Toch zal dezerzijds de woeligheid van de Schelde nog velen weerhouden hebben over te gaan. Het glanspunt van de lestiviteit was de uitvoering van het door den beer J. Morks geredigeerde expres-nummer «Marcia Syn- fonico" door alle gezelschappen op de groote Markt, en dat elk bezoeker der waarts had getrokken. Nadat de laatste toonen waren weg ge storven volgde een hoera'tje eu verspreidden de gezelschappen zich naar hunne kwartie ren, om op de aangegeven tijden de ver plichte nummers te spelen waartoe op een drietal plaatsen gelegenheid was, op de Groote Markt, htt Molenwater en de Thee tuin. Om goed van de muziek te kunnen genie ten waaide het te hard, zoodat veel van het ten gehoore gebrachte verloren ging en menigeen maar voortdurend moest wa ken zijn hoofddeksel niet te verliezen. Van een optocht door de stad gelijk dat elders altijd gebruikelijk is, was hier niet in die mate sprake. Alleen gingen de gezelschappen en uorps en onder het spelen van pas-redoublé's, van af het station, voor zoover de meesteu met de treinen waren gearriveerd, naar de Kazeine ter repeteering van het voornoem de muziekstuk en daarna naar de Markt ter uitvoering er van. lntussehen waren de besturen en direc teuren in de kegelbaan van de sociteit de Vergunning gecomplimenteerd door de ver eeniging die het festival organiseerde, bij monde van den heer L. K. van der Harst J.Jz., waarna de eerewijn werd rondgediend. Hoewel in den namiddag weinig van het eigenlijke festival meer te merken was, heerschte er toch een prettige drukte, waartoe Middelburg zich als 't ware in stinctmatig leent Te 5 ure had op de bovenzaal van het Stadhuis de uitreiking der medailles plaats, dat gebruikelijkerwijze ook weer met ei toepasselijk woord gepaard ging. Onder de deelnemende vereeniginge werden verschillende premiën verloot, waai bij o. a. «Hosanna" van Breskens een nit te versmaden fortuintje van ƒ50 had, zijn de de eerste prijs van de 2e serie, terwij «Geduld overwint" van IJzendijke ƒ11 te beurtviel. Toen begonnen velen de eerste de besle gelegenheid op te zoeken die hen huis waarts zou voeren. Maar de trein van 6.04 was zoo laat te Vlissingen dat de boot naar Breskens vertrokken was eu velen teleurgesteld moes ten blijven staan, en dat in zoo'n honden weer, waarbij zich voor de zooveelste maal en bij de 4-uur-boot niet het minst het gemis aan eene behoorlijke waarschuwing deed gevoelen, voor 't geval men zich van de ponton verwijdert, een middel dat wel officieel is beloofd, maar even officieel op zich laat wachten. lntussehen werd onderling overeenge komen dat de van Bi eskens komende avond boot de wachtende passagiers zou overva ren, die dan ook te 9 uur hier arriveerde, terwijl de extra-boot van half elf het res tant der deelnemers naar den overkant bracht. H. M. de Koningin-Moeder zal a.s. Vrijdagmiddag een bezoek brengen aan Middelburg ter bezichtiging van de koper tentoonstelling. Ter inleiding van dit bezoek, waarmede de Midi. Crt. in naam der ingezetenen zeer ingenomen is, zegt ze o. m. dat de ont vangst die uit den aard der zaak slechts eenvoudig, toch hartelijk kan zijn. Onze Koningin-Moeder neemt steeds, en voortdurend meer en meer, eene voorname plaats in bij het Nederlandsche volk. Dat dankt zij aan haar tactvol optreden sedert zij in Nederland kwam. Als regentes toonde zjj ten volle te be seffen welke plichten zij had te vervullen als hoofd van een constitutioneel land en steeds te waken dat zij niet de speelbal werd van een der politieke partijen. In moeilijke o ogenblikken gaf zij bljjk prijs te stellen op de voorlichting van de raadslieden daartoe als van zelf aangewe zen". Zou dat soms, op z'n Zeeuwsch gezegd, een steek onder water zijn, in verband met de politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd Zondagmiddag is door een onbekende oorzaak brand ontstaan bij den landbou wer van Vooren te Waterlandkerkje. Een paar hooihoopen brandden af, ter wijl het vuur zich tevens wegens den fei len wind mededeelde aan het wagenhuis dat voor een deel in de asch werd gelegd. De brandweer mocht er echter in sla gen spoedig de vlammen te blusschen. Alles is verzekerd. Drie soldaten van de battery op het fort der Saumanards, op het eiland Oléron, bij La Rochelle, zijn bjj het visschen ver dronken. Twee hunner verkeerden reeds in levensgevaar, doordien zij van den oe ver der Malcouche te water waren geraakt, toen de derde, een brigadier, hen bespeu rende, zich onmiddellijk gekleed te water begaf om hen te redden. Doch alle drie

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2