BRESKENSCHE G0UR1NT. DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 923. Woensdag 17 Augustus 1904. 13e Jaarg abonnement. advertentiën. Buitenland. FEUILLETON. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIKLKMtN te Itreskeus. Rusland—Japan. Df uittocht of zoo men het noemen wil de ontsnapping van een deel der Russische vloot te Port Arthur houdt voor 't oogen- blik de belangstelling eeuigszins gaande. Het feit op zich zelf schijnt weer een dier vreemde eigenaardigheden te zijn waar door deze strjjd al meermalen zich heeft gekenmerkt. Nu heet liet weer dat enkele der vluch tende schepen te Port Arthur zijn terug gekeerd. Is dat nu niet nog raadselachti ger. Eerst waren ze door het Japansche cordon heen gebroken en van uit Port Ar thur gevlucht omdat de hevigheid van het vijandige vuur aan den wal hen zoo zeer bestookte, en nu zjjn ze opnieuw door de blokkade getrokken om feitelijk weer terecht te komen in den muil van den leeuw. De buitgemaakte Russische kruiser Retsji- felni is door een paar Japansche torpedo jagers geënterd. De kanonnen waren reeds onbruikbaar evenals de machines. De geschiedenis doet ons denken aan de Van-Spejjk historie. Toen een der Japansche officieren aan boord kwam en de beweringen van den kapitein omtrent de onbruikbaarheid der machines en de ontwapening wilde nagaan, gaf de kapitein op fluisterenden toon het bevel om het schip in de lucht te latsn springen, ten einde het schip met zijn vij and te doen ondergaan. Onderwijl moet hij den Japanner heb ben vastgegrepen en met dezen overboord zijn gesprongen. Het resultaat is niet be kend. Aan boord van het schip ontstond inder daad een ontploffing maar de bodem toou- de zoo'n deugdelijkheid, dat de huid on aangetast bleef. Met het terugloopen naar Port Arthur zijn echter niet alle schepen gelukkig ge weest. Enkele dier oorlogsbodems zijn de neu trale haven Tsingtau op Duitscli pachtge- bied ingeloopeu en daarmede komen ua- tunrljjk opnieuw moeilijkheden. Straks kunnen andere opduiken in ver schillende Chineesche havens, in Engelsche havens als Wei-hai-wei en Hongkong, Fransche als Tongkin, Portugeesche als Macao en ook in ons lndië. Men kan ver wachten dat de bevoegde autoriteiten op het gebied van het volkenrecht, de onuit puttelijke bron van scherpzinnige interna tionale gedachtenwisselingen, hun pennen al ingedoopt hebben, om onzjjdigrn en oorlogvoerenden te herinneren aan hunne verplichtingen en plichten. De Köln. Ztg geeft alvast een bondige samenvatting van de behandeling die oor logvoerende schepen in de onzjjdige havens van verschillende landen te verwachten hébbeu. Volgens een verklaring van En geland, mogen zjj in havens van Groot- Brittanië en zijne koloniën tot 24 uren vertoeven, levensmiddelen en steenkool in laden, welke strekken tot de volgende ei gen of nzijdige haven, maar mogen van deztltiir juigelsche haven maar eens in drie maanden gebruik maken. Zoo ook staat China een verbljjt van ten hoogste 24 uren toe. Frankrijk heett aan het smaldeel van admiraal Wirenius te Dzjiboeti voor onbe- paalden tijd gastvrijheid verleend. Het verbiedt alleen dat de oorlogvoeren den zijn havens als operatie-basis of tot inladiug van wapens on schietvoorraad ge bruiken. Nederland staat herhaald binnen- loopeu toe en gedraagt zich verder als Engeland. Portugal legt geenerlei beper kingen op. Men ziet dat de meeste sta ten die havens in de nabijheid van 't oor logsterrein hebben, de oorlogvoerenden wel veroorloven, hun oorlogsschepen daar kor ten tijd te laten ankeren, maar zich ver zetten tegen een langdurig verbljjf. De vraag rijst dus, wat met de schepen ge beurt, welke een onzijdige haven opzoeken, maar uit vrees voor een zekere vernieti ging door een overmachtig, op de reede wachtend vijand niet weer willen uitloo- pen. Dit geval heeft zich reeds eens in den tegenwoordigen oorlog voorgedaan. De Russische kanonneerboot Mandzjoer werd te Sjanghai geblokkeerd en moest, daar het door China verleende respijt ver streken was, hare kanonnen en schietvoor raad aan de Chineesche overheidspersonen afgeven. Een kleine wacht bl -ef aan boord, overigens is de kanonneerboot voordenduur van den oorlog voor Rusland niet meer te gebruiken. Deze manier van doen is in overeenstemming met de gebruiken in den oorlog te land, waarvoor de veldtocht van 187071 voorbeelden aau de hand doet. België, na den slag van Sedan, en Zwit serland, na den mislukten aanval van Bour- baki op Werder, ontwapenden de over de grens gedrongen Fransche legers die tot den vrede geïnterneerd werden. Een vervolging over de onzijdige grens is een inbreuk op het volkenrecht, en de Japanners hebbeu zich daaraan, als men de telegrammen uit Tsjifoe geloof mag schen ken, schuldig gemaakt, met welwillend gedongen van China overigens. Daarom zullen zij de Retsjitelni aan de Russen te- ruggeven, ook omdat zjj zich tot dusver stipt hebben gehouden aan de regels van het volkenrecht. Belangiijker is echter voor het oogen- blik wat de Russische schepen te Tsingtau zullen doen, nu het geen twijfel ljjdt dat Dutiscbland in hare onzijdigheidsplichten niet zal te kort schieten. Duitschland heeft geen bepalingen uitgevaardigd op het aan- loopen van zijn havens. Men kan echter wel aannemen dat de Russische schepen, indien zij Tsingtau niet binnen een be paalden termijn verlaten, daar, zoolang als de vijandelijkheden duren, moeten blijven, zonder nog eens aan den oorlog te kunnen deelnemen. Dit zou geljjk staan met ver beurte van eenige van Rusland's beste sche pen. In het andere geval zal admiraal Togo wel zorg dragen dat hij schepen klaar heeft, om zijne tegenstanders slag te leveren. Een kleine lichtstraal in het wel wat gespannen leven van den Czaar is de big de gebeurtenis dat de Czarina van een zöon, de eerste, is bevallen. Den troonop volger is den naam van Alexis gegeven. Dnitsclilaud. De geruchten nemen een steeds vaste- ren vorm aan dat de vloot die zich op flinke wijze aan het ontwikkelen is en vraar- 5. Des Barres was privaat-docent in de fi losofie geweest en een schoone toekomst was hem aan de universiteit weggelegd, doch lijj had den leerstoel vaarwel gezegd om zich aan de journalistiek te wijden, waar hjj zijn machtige kennis dierbaar maakte aan de sociale quaestie. Drie jaar ouder dan Frédéric Appel, die uit dezelfde stad als hij geboortig was, had de schit terende redenaar op zijn vriend gedeelte lijk zijn beginselen overgedragen, doch met dat verschil, dat Appel idealist was geble ven, terwijl Des Barres het materialisme boven alles stelde. Beider karakter en geest stonden echter te hoog, dan dat dit verschil in levensbeschouwing op hun vriend schap van eenig nadeeligen invloed kon zijn. Reeds had zich Des Barres een groote vermaardheid verworven, toen Appel nog als een onbekendgstudent woonde op zjjn zolderkamertje. Zonder eenig fortuin, wil de Frederic zich eerst een voldoend bestaan verzekeren, vóór zich aan de openbare zaak te wijden. Tengevolge van zijn tusschenkomst bij bet tooneel met Brun was hij met Fran- ciue op een voet van bekendheid geraakt. Hij had den gezondheidstoestand van den kleine onderzocht, waardoor hij meerdere malen het vertrek zjjner buurvrouw had betreden. Wanneer bij echter wist, dat Dartigues thuis was, overschreed bij den drempel niet, het scheen, dat Franoine's echtgenoot hem zeer antipathiek was. Jean liet geen gelegenheid voorbijgaan om den ernstigen jonkman, dien hij met zijn wuft karakter niet kon begrijpen, als een «bra ve Hendrik" te bespotten. Wat doet die jongen toch, altijd zoo opgesloten in zijn kamertje V" vroeg hij. »Men hoort hem nooit spreken ik geloof, dat hij niet eens kan lachen Claude zegt, dat hij aan geen enkele vrouw kennis beeft, en dat hij, als een monnik, leeft van water, brood en kuischheid Een kerel van vierentwintig jaar 1" Gewoonljjk antwoordde zij niet op dezen spot. Maar wat doet hjj eigenlijk hier? Tenminste als ik er niet ben, ging Dar tigues voor. Hij komt vragen hoe het met Pierre gaat. Hij heeft hem behandeld, toen onze lieveling de mazelen had. Claude beweert, dat hij meer hier komt voor de moeder, dan voor het kind. Francine bloosde. Jij zegt zelf, dat hjj zich niet met vrouwen bezig houdt Hm vrouwen! Maar één vrouw. Als jjj muar meer thuis waart, zou je beter weten wat er gebeurt. Dartigues lachte. »Een vrouw, op wie je passen moet, ben je al half kwijt Eu bovendien, welke vrouw is eigenlijk zooveel moeite waard O, die zjj u er wel 1 in den vollen bloei vau haar schoonheid, scheen Francine niettemin te berusten in de verlatenheid, waarin haar echtgenoot haar liet. Slechts tweemalen in de week ging zjj de deur uit om haar werk af te leveren hjj een der groote inagazjjnen in de Rue Dafavette. Zjj wist, dat zjj mooi was, omdat het haar op straat werd toe gefluisterd en de heereu haar tot in haar deur volgden. Doch nimmer raakte zjj verward al leen wanneer Appel haar woning binnen trad, zonder dat echter één beweging ver ried, wat zij dacht en gevoelde. Zjj beloonde de toewjjding, die hjj aan haar kind betoond had, door in zjjne af wezigheid de portierster te verzoeken haar zjjn linnengoed te brengen, dat zij verstel de en waschte. Frédéric, te zeer verdiept in zjjn studie, had nog nimmer bemerkt, dat een vrouwenhand zich met zjjn garde robe bezig hield. Eens echter had Fran cine zich vergeten, door bjj het wasscheu een weinig Iris-zeep te gebruiken. De vreemde geur verwonderde Appel, hij informeerde bij zjjn portierster en weidra ontdekte hjj de geheele waarheid. Zijn kieschbeid deed hem begrjjpen, dat Fran cine er meer genoegen in schepte, wauneer zij meende, dat haar toewjjding geheim bleef; terwijl hij te bescheiden was, om haar houding aau een ander gevoel dan dankbaarheid toe te scbijjven. Zoo had r.jj anderhalf jaar voortgeleefd in zorgen, ontberingen en opofferingen. Dikwpts had haar mual bestaan uit een enkel stuk droog brood, doch de kleine Pierre bad gesmuld aan eeu lekker, krach-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1