DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 922. Zaterdag- 13 Augustus 1904. 13c Jaarg. abonnement. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. Per S maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit bla.d verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever c. Dl ELI! M.1X te Breskens. Rusland—Japan. Het is haast niet om wijs te worden uit de vele wonderlijke namen van plaatsen en buurten die bij de beschrijving van de krijgsverrichtingen onvermijdelijk, maar niet bevorderlijk zijn aan een gemakkelijk over zicht. De strijd om Port Arthur die de vorige week in hevigheid de voorgaande opera tion verre heeft overtroffen, is vooralsnog onbeslist. Reeds lang voor dezen heette het, dat Port-Arthur het slechts korten tijd zoude kunnen uithouden, maar die wel wat te vluchtige veronderstelling is tot he den telkens gelogenstraft op eene wijze, die doet verwachten dat de fortificatiën de zer sleutelstad inderdaad zeer hecht zijn. Maar niet alleen de eindelooze reeks van vreemde benamingen, ook de massa's te genstrijdigheden doet bij menigeen de be langstelling dalen. Geen wonder ook, als schier elk bericht met wantrouwen moet worden bezien, dat zelfs de nieuwsgierig heid tot beneden peil daalt. Is die verdraaiing van voorstellingen taktiek, hetzij om de ware toedracht te verbergen om het nationaal gevoel niet te zeer te kwetsen, hetzij deu vijand op een dwaalspoor te leiden Is er alle reden beide te veronderstellen. Toch is de indruk niet uit te wissehen dat het den Russen niet naar wensch gaat. Of het de afmattende tochten, het ver anderde klimaat, mindere terreinkennis^ dan wel gebrek aan discipline is, dat hun parten speelt, tegenover de dappere Japan ners hebben ze 't tot dusver afgelegd. Toch is de strijd nog verre van beslist en hoewel meermalen is gewaagd van een tijdstip, waarop men mjende, dat de krijg zijn beslag zou krijgen, is door den Iius- sischen opperbevelhebber Koeropatkiu aan vankelijk beweerd dat eerst einde Augus tus de eigenlijke veldtocht zou beginnen. Naar gemeld wordt zal alsdan zijn leger 400.000 man sterk zijn. De tot dusver geleverde gevechten zou den dan bezwaarlijk aanspraak op dien naam kunnen maken en eigenlijk niet veel meer dan schermutselingen gelijken. Mede gaat binnenkort de Oostzee-vloot bestaande uit 60 schepen, waaronder pant serschepen, pantserkruisers, gewone krui sers, mijnen, vaartuigen, torpedobooten en dito jagers, alsmede kolen- en proviand- schepen naar het verre oosten. Het vermoeden ligt voor de hand dat deze toerustingen zoowel te land als ter zee, als ten minste Port Arthur het zoo lang kan uithouden tot deze vloot daar arriveert, de krijgskans kan doen keeren. Doch de huid van den beer niet verkoo- pen, vóór hg gevangen is. Terwijl we het bovenstaande schreven bereikte ons als het meest belangrijke nieuws dat een deel der Russische vloot vóór Port Arthur, zijnde 6 linischepen, vier kruisers en de helft der torpedo's naar zee zijn gedreven, tengevolge van het hevig vuur van de Jupansche batterijen aan den wal. De Japansche admiraal trok onmiddel lijk zjjn schepen er om heen samen en le verde een hevig gevecht dat geruimen tijd duurde. Van het resultaat wordt vooralsnog geen melding gemaakt. De kapitein van een der torpedo's die te Tsifoe is bimiengeloopen gaf te kennen dat de bedoeling van de ontsnapping was om zich aan te sluiten by het smaldeel uit Wladiwostok. Ondertusschen wordt het te Port Arthur eeu onhoudbare toestand. Opvarenden van de torpedo deelen mede dat in de laatste vijf dagen voortdurend granaten van ,den Wolfsberg in de vesling vielen. Er zijn ook verscheidene burgers gewond. Een granaat trof het olie-maga zijn onder den Gouden Berg dat vernield werd, niettegenstaande 500 matrozen hun uiterste best deden, om den brand teblus- schen. Het hospitaalschip Mongolia met vrou wen en kinderen is met de vloot meege gaan. Frankrijk. De oud-minister-president Waldeck-Rous- seau is deze week overleden, tengevolge van een leverziekte. Diiitsclilaud. Een groot aantal slagers uit de voorste den van Berlijn moeteu betrokken zijn bij bet binnensmokkelen van min of meer be dorven vleesch. Het onderzoek der justitie schijnt tel kens nieuwe feiten van dien aard aan het licht te brengenook een stempelaar en een keurmeester zouden medeplichtig zijn. Oostenrijk. Woensdag was het honderd jaar geleden, dat het keizerlijk Oostenrijk werd gesticht met een erfelijke monarchie. Dat was het einde van het Heilige Roomsche Rijk, hetwelk volgens Voltaire noch heilig, noch Roomsch, noch een rijk was. Voor een groot deel geschiedde de stich ting van het keizerrijk Oostenrijk onder den druk van Napoleon, die juist het Fran- sche keizerrijk had gesticht. Voorts was de vermaarde aartshertog Karl er sterk voor om aldus den glans van het Habsbuig- Lotharingen te verhoogen en als een symbool der Oostenrijksche een heid. Op 10 Augustus werd de stichting in een plechtigen kroonraad door keizer Frans II goedgekeurd en d m volgenden dag werd zij afgekondigd. Het Oostenrijksche volkslied »Gott er- halte" van Haydn dateert van deze gebeur tenis. Het eeuwfeest werd in den kring der Habsburgers in stilte herdacht. BKKSKFXM, 12 Augustus lt»04. Onder verwijzing naar achterstaande advertentie betreffende Kookcursus, vuldoen we gaaiue aan het verzoek de aandacht van belanghebbenden er op te vestigen, dat be doelde cursus niet te Sluis, doch uitslui tend te Aardenburg wordt gehouden. De heer S. Masclée te Oostburg is benoemd als tijdelijk onderwijzer te Lun- teren. De gemeente-veldwachter voor de wijk 4. Eens was hij 's middags om zes uur bij haar in de kamer gekomen, naar hij voor gaf om op Jean te wachten en was op nieuw met zijn gewoon praatje begonnen, y Ja ziet u, juffrouw Dartigues, ik ben bang, dat hij onverbeterlijk is Wat 'n zonde en jammer voor een vrouw als u Als u goed uwe belangen zoudt begrijpen, zoudt u zulk een behandeling niet langer dulden Heb vertrouwen in mij, ik zal u wel uit den nood redden Uw echtgenoot verwaarloost u, hij komt alleen thuis om u het leven onaangenaam te maken vooi andere vrouwen is hij veel vriendelijker Francine stoof op. Dartigues moge in veel te kort schieten, maar, haar bedrie gen Claude glimlachte wader met zijn val- schen grijns. »Ik zal het u bewijzen Hij is ver zot op een der fabrieksmeiden Die dwaas, wanneer men een vrouw heeft als u u zult zien, op een goeien dag zal hij u en uw kind verlaten Ik zou an ders zijn, ik zou u nooit verlaten en den kleinen jongen opvoeden alsof hij mijn kind was Ik zit er gotd bij, ik ver dien veel geld en heb eeu Hink spaarduit je Heb maar geen vrees voor Darti gues, hij is in mijn macht, ik kan met hem doen wat ik wil, hij is mij geld schul dig Francine verhief zich in haar volle leng te en keek den ellendeling met diepe min achting aan. Gij stelt mij voor wraak te nemen op Dartigues met uzeide zij met een stem, waarin smart en grenzelooze woede om den voorrang kampten. »Welk een laffe, laaghartige beleediging? Ge kunt wel lasteren, maar kunt ge ook behagen Maar zie dan eens in den spie gel Bah 1 Al haar minachting en walging wist zij te leggen in die woorden. Claude Brun voelde hoe dn toorn zich van hem meester maakte, zijn gekwetste ijdelheid legde zijn hartstocht echter niet het zwijgen op. Met een dreigend gebaar wierp hij zich op haar eu knelde haar in zijn armen. Of ge wilt of niet, ge zult mij toe- behooren 1 Met zijn afschuwelijke lippen bedekte hij het marmer-blanke gelaat der jonge vrouw met kussen, hij trachtte haar naar het al koof te sleepen, zij verweerde zich sprake loos en de tegenstand prikkelde zijn harts tocht nog heviger Francine kon niet meer, reeds voelde zij zich in de macht van den satyr, hjj stond op het punt te zegepralen, toen door de worsteling de wieg, waarin het kind sliep, verschoven werd. De kleine ontwaakte schreiend. Het bewustzijn van haar moe derlijken plicht verdubbelde in dit laatste oogenhlik de krachten der zwakke vrouw, met haar gebalde vuist sloeg zij den ater ling in het gelaat, onwillekeurig liet hij haar los, snel greep zij een schaar en hield hem die voor het gelaat. Terug of ik dood ui... Plotseling werd een flinke mannenstem vernomen, als antwoord op deze bedreiging. -- Wat gebeurt hier? De deur, waarin de sleutel was blijven steken, werd geopend en een jonkman met een ernstig gelaat verscheen op den drem pel. Claude deinsde terug. Franciue haalde weder adem en nam haar kind uit de wieg, dat nog steeds snikte. De onverwachte bezoeker trad de kamer binnen. Hij was groot van gestalte en scheen ongeveer vijfentwintig jaar oud te zijn. Over zijn geheel gelaat en zelfs tot in zijn kleeding lag een waas van diepen ernst. Met een zeker gezag wendde hij zich tot Brun. Waarom heeft de juffrouw geroepen Wat doet gij hier? U zijt hier niet met haar toestemming, Jat zie ik Ga Ik ben een vro nd van Dartigues", stamelde Claude, ilk woon hier in het huis, mjjnheer Appel Een vriend van haar man, dat is mogelijk Van de vrouw schijnt u 't echter niet te zijn Ongenoode gasten" en met een veelzeggend gebaar wees hij, die di or Brun mijnheer Appel werJ ge noemd, naar de deur. Francine hield zich nog steeds met het knaapje bezig. Claude naderde haar alsof hij van haar wilde vernemen, of zij't goed vond, dat hg werd weggejaagd. Minach-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1