BRESKENSCHE COURANT. DE ZOON. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 921. Woensdag 10 Augustus 1904. 13e Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. abonnement. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het gelieele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.626, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Rusland—Japan. Er komen meer bijzonderheden bekend omtrent het driedaagsch gevecht bij Port Arthur, dat den Japanners op zware ver liezen is komen te staan. Er wordt zelfs gesproken van niet minder dan 10000 man, tegenover 1500 der Russen waaronder 40 officieren. Toch meent men stellig dat Port Arthur het niet lang meer zal kunnen uithouden. De Tsaar heeft Zaterdag het volgende telegram van Koeropatkin ontvangen, ge- dagteekend van Vrijdag Den 4en dezer zoo seint de opperbe velhebber hebben de Japansche bedek kingstroepen een linie in bezit genomen op 15 K.M. ten noorden van Hai-tsjeng. Aanzienlijke strijdkrachten van den vij and banen zich een weg door de bergen in de richting van Pa-hoe-tsai, in het dal van de Si-ta. Een der vijandelijke kolonnes bracht den 4en haar hoofdmacht vooruit tot Sjaninoo, en haar voorhoede tot Tan-kan-tse, op 20 K.M. van Hai tsjeng. Aan den oostkant hadden de Japanners dien dag hun krachten saamgetrokken op den grooten weg naar Liao-jang, in de buurt van Kho-loen-ko, met hun voorhoe de bij Er-ta-tse, 5 K.M. ten zuidoosten van Lian-tia-sjan, en bij een rij heuvels tus- schen Dan-dia-kau en San-poe, zij rukken uit het oosten naar Lian-tia-sjan op. Talrijke Japansche afdeelingen zijn saam getrokken in het district van Hoe-tsia-tse, Pen-si-ko, Li-ke-jan en Fan-tsia-poe-tse. Verkenningstroepen van den vijand blij ven den rechteroever van de Tai-tse-ho be zetten. Te Pen-si-kao houden zij ook den berg pas bezet. Op den 4en rukte een Japan sche afdeeling van ongeveer 100 man naar Pen-si-kao op, maar ze werd door onze voorposten teruggedreven en keerde naai den linkeroever terug. De Japanners hebben Siao-si-ra ontruimd, maar blijven Et-tsian-sjan bezet houden met een kleine strijdmacht. De concentratie der Japanners »aan den oostkant", door Koeropatkin bedoeld, heeft plaats ten noordwesten van den Jan-tse- ling, waar pas gevochten is tusschen dien bergpas en Anping. (Dan dia-kau=Ta-toeng- kou, Lian-tia-sjan=Lang-tse-sjan, enz. Pen-si-kao is blijkbaar Pun-si-hoe, een andere naam voor Suo-jen, aan de Tai-tse, ten noorden van den Joe-sjoe-ling. Men schrijft Bij den post- en telegraafdienst is het aantal afwezigen wegens ziekte zóó aan zienlijk, dat nauwelijks meer krachten be schikbaar zijn om de daardoor ontstane va catures te bezetten. Men schrijft de oor zaak daarvan, behalve aan te weinig per soneel op vele kantoren, toe aan een ver anderde wijze van telegramoverseining, wel ke zeer schijnt af te matten en een nadee- ligen invloed moet oefenen op het gestel der telegraafambtenaren. BRE.SliE.VS, Augustus 1904. IJzeudijke, 8 Aug. De hedenmorgen gehouden zitting van den gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. De notulen der beide vorige zittingen werden gelezen en goedgekeurd. I. De voorzitter deelde mede, dat Ged St. het besluit tot het aangaan eener geld- leening hebben goedgekeurd. II. Ter benoeming van een onderwijzer, waarvan de voordracht bestond uit de bee- ren Serie te IJzendijke, Baert te Eede, Plasschaert, sints de vorige zitting in func tie te Tubburgen, Westveer te 's Graven polder en van Houte te Retranchement, werden 2 stemmen uitgebracht op Serie en 5 op Plasschaert die alzoo is benoemd. Burg. en Weth. stelden voor de infunc tietreding te bepalen op 15 Aug., in ver band met het rijkssubsidie dat niet wordt uitgekeerd bij langere vacature dan 3 maan den. Na eeuige besprekingen hierover die van zeer ondergeschikt belang waren en van weinig zaaks getuigden, omdat een vaca ture met het recht op behoud van de rijks bijdrage niet 3, maar 4 maanden mag du ren, (zie art. 45 der wet op bet lager ou derwijs) werd de infunctietreding vastge steld op 25 Aug., en er zelfs nog de voor waarde aan verbonden om, ingeval de be noemde die reeds in functie is en uit dien hoofde niet vóór dien tijd ontslag mocht kunnen verkrijgen, van af dien datum ver lof te geven tot op het oogenblik dat hij hier in functie zal kunnen treden. Nu de wet in dit geval nog eene speling van éene maand toestaat, loopt men minder gevaar voor het derven van het rijks-sub sidie, maar anders meenen we dat zulk een verlof niet zou kunnen beschouwd worden als geldig, omdat toch inderdaad geen ver lof kan worden gegeven aan iemand die niet in dienst dezer gemeente maar wel in dien van een andere staat. lil. Ter bepaling van de toelage aan de weu. Cruijsbergs waartoe in de zitting van Juli in beginsel is besloten, hadden Burg en Weth., die gaarne van uit den boezem van den Raad een som hoorden noemen, geen voorstel. De heer Hendrikse zag liever een gede cideerd voorstel van de zijde van B. en W. De heer Calon stelde daarop voor, welk voorstel door het Dag. Bestuur werd over genomen aan de wed. Cruijsbergs een tij delijke toelage te verleenen van ƒ175 's jaars, en elk jaar bij vernieuwing aan te vragen. Zonder hoofdelijke stemming werd dit goedgekeurd. IV. Op de aan den Commissaris der Koningin aan te bieden lijst van candida- ten voor 2 leden van het college van zet ters der dir. bel. werden achtereenvolgens geplaatst de heeren B. J. Doens (aftr. lid) met 7, P. J. Lievens met 4, J. B. de Wit te (aftr. lid) met 7 en G. Doens (zoon van het aftr. lid B. J. Doens) met 5 st. V. In de begrooting voor 1904 werd de navolgende wijziging zonder hoofd, stem ming goedgekeurd, alsde ontvangsten werden verhoogd met ƒ2870.93, zijnde ƒ233.53 opbrengst verkoop hakhout, ƒ2500 der geldleening en ƒ137.40 bestedingskos- ten van den aannemer, en de uitgaven 3. Dartigues, niet aan hun tegenspraak ge woon, wond zich meer en meer op en met zijn onstuimig karakter verklaarde hij, dat hij een ieder, die hem den weg tot den roem versperde, als zijn doodsvijand be- schouwde. Hij gaf zijn woede lucht in de meest overdreven bewoordingen, die Fran- cine met angst vervulden en bij haar va der voor het eerst de gedachten opwekten, of zijn schoonzoon wel toerekenbaar en diens genie niet een uiting van waanzin was, doch de wanhoop van Francine, een restje van het oude vertrouwen in dien vdekselsche jongen" en zijn echt klein-bur- gerlijke weerzin in familieveeten deden hem besluiten niet met zijn schoonzoon te bre ken. Doch hij weigerde hem iederen fi- nancieeler, steun, verklaarde nooit Rouaan te zullen verlaten, doch dat hij steeds zijn huis voor zijn kinderen beschikbaar hield, als zij genoeg hadden van het avontuurlij ke Parijsohe leven. De woede van Dartigues was eensklaps bedaard en welgemoed nam bij met zijn vrouw afscheid van haar ouders en groot moeder en vertrok naar de hoofdstad. Eerst te Parijs gevoelde bij zich in zijn element. Hij had juist gezien, toen hij meende, dat daar zijn scheikundige proef nemingen een ruimer arbeidsveld zouden vinden, doch had er niet aan gedacht, dat de ellende zich in een wereldstad honderd maal heviger doet gevoelen dan in een kalme provinciestad. Hij dacht, dat bet te Parijs gemakkelijk was aan kapitaal te ko men. In iedere courant werden er im mers per advertentie greote sommen te gen matige rente aangeboden. Hij liep alle voorschotbanken en geldschieters af, doch bij hen bleef zijn welbespraaktheid zonder de minste uitwerking. Hij gaf echter den moed niet op en had inmiddels een betrekking gevonden in een fabriek van behangselpapieren, terwijl hij nog steeds peinsde en zocht, als een di amantzoeker, die in het mulle zand een Koh-i-noor meent te zullen ontdekken. Gedurende dit tijdperk van koortsachtig zoeken naar geluk en roem, werd hem een zoon geboren, die Pierre gedoopt werd, naar Francine's vader. De familie, in droe ve verlatenheid achtergelaten, werd wreed getroffen, eerst door het overlijden van de oude grootmoeder, later door dat van de vrouw van den havenbeambte. Deze was echter nog steeds vol ijver in zijne betrek king werkzaam en weigerde zijn schoon zoon te volgen, die hem den raad had ge geven zich bij hen te Parijs te komen ves tigen De oude, koppige Normandiër wil de Rouaan niet verlaten en in de brieven aan zijn dochter voorspelde hij baar een volkomen ondergang, in die groote stad vol ellende en met dien gek, met wien zij getrouwd was. Doch steeds antwoordde Francine hem, dat zij volkomen gelukkig was. En niettemin werd zij door Jean, die niet in staat was aan zijn grillen weerstand te bieden, reeds sedert geruimen tijd schro melijk verwaarloosd. Geen woorden van teederheid werd in hun armoedige woning vernomen. Thuis, in die omgeving van gebrek en ellende, had hij steeds den mor.d vol van de bitterste verwijtenal leen in het koffiehuis, met al het klater goud van verguldsel en spiegels, de met alcohol bezwangerde atmosfeer, gevoelde hij zich op zijn plaats en kon hij nog droo- men van zijn grootsche plannen van roem en rijkdom. Hij had zich vele kennissen, allen van verdacht allooi, verworven. De slechtste onder hen was wel Claude Brun, bediende op een effectenkantoor, die een kamer in hetzelfde huis bewoonde als Jean. Klein, mager, gedrochtelijk en het aan gezicht door de pokken geschonden, boe zemde reeds zjjn voorkomen onwillekeurig afgrijzen in. Wie hem éénmaal had zien lachen, een grijr— den Judas-lach, leerde hem voor immer vreezen. Onwillekeurig kwam men tot de veronderstelling, dat dit wanstaltig schepsel der geheele natuur zijn afzichtelijkheid verweet en, omdat zijn ge laat schier ontvleeschd was, aan de gansche menschheid vitriool in het aangezicht wil de werpen. Deze Brun had hem door middel van beursspeculaties de grootste winsten voor gespiegeld en Dartigues, met zijn wuft, ras medegesleept karakter, sloeg er spoedig geloof aan. Doch hoe aan geld te komen voor den eersten dekkingstermijnOf-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1