BRESKENSC COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 918. Zaterdag 30 Juli 1904. 13e Jaarg. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAiV te Breskeus. i Rusland-Japan. Het is onmiskenbaar dat Rusland gaan deweg terrein verliest. Sints Maandag bevindt zich thans ook het belangrijke spoorwegkruispunt Ta-sji- tsiao in handen van de Japansche troepen. Het moge een noodzakelijk kwaad ge weest zijn dat de Russen deze post, hoewel niet van bijzonder groot strategisch belang, te ontruimen, in verband met hunne tac tiek om terug te trekken tot Moekden ten einde daar den Japanners slag te leveren, toch is die ontruiming niet een vrijwillig handelen maar een gedwongen zaak. Zoomin te land als ter zee hebben de Russen geluk. Of ze het daarom over een andereu boeg willen gooien en er een soort van kaperij op na willen gaan houden, is een andere vraagde schijn is er echter wel. In ons vorig nummer maakten we reeds melding van een paar soortgelijke staaltjes in de Roode Zee, en nu komen er andere van wege het Wladistok-eskader. De drie kruisers, die voor de baai van Tokio kruisen, hebben nu, behalve een paar Japansche vaartuigen, een Engelsch schip in den grond geboord en een Duitsch en een Engelsch schip in beslag genomen. De vernieling van het Engelsche stoom schip Knight Commander is een daad van heel anderen aard dan het opbrengen van schepen die van 't vervoeren van contra bande verdacht worden, terwijl de omstan digheid dat de Knight Commander een Amerikaansche lading aan boord had, het ch ijk re eu uó )ac en ;ro er; lt« ;e\* ne< E 'B #ni W t iets n'tt in 6ri». geval ingewikkelder maakt. Bovendien was reeds, naar alle waar schijnlijkheid, een ander Engelsch schip, de Hipsang, in de Oost-Aziatische wateren door de Russen in den grond geboord. Evenals in alle internationale kwestiën op dit gebied, loopen ook over de vraag, in welke omstandigheden het vernielen van een onzijdig vaartuig door een der oorlog voerende partijen een rechtmatige daad is, de gevoelens sterk uiteen. En weer aan een andere zijde der aarde trad Rusland op veel vreemder wijze op. Het Duitsche schip »Lisboa", behoo- rende aan een Oldenburgsche reederij, is bij het eiland Hogland in de Pinsche Goll door een Russisch oorlogsschip aaugebou- deu eu doorzocht, en na een uur opont houd weder vrijgelaten. De »Lisb >a" was op weg van Abo naar Viborg, dus tusschen twee Pinsche havens; Oorlogscontrabaude voor Japan kon zij niet aan boord hebben men vermoedt dus dat de aanhouding in verband staat met een onderzoek naar Pinsche vluchte lingen of althans iets dergelijks. Met den sneltreiu van 11.35 kwam Dins dagmorgen te Middelburg aan de Minister van Binnenlandsche Zaken. In den trein was ten zijnen behoeve een coupé gereserveerd. De Min. werd ver welkomd door Jhr. Mr. Bronhorst Sand- berg namens den Commissaris der Konin gin en den heer J. A. Frederiks, secreta ris van de kopertentoonstelling. De Min. was vergezeld van zijn dochter eu eenige andere hooggeplaatste personen. Op het perron en voor het station was een belang stellende menigte tegenwoordig, waarvan enkelen den President-Minister toejuichten. In gereedstaande rijtuigen begaf het ge zelschap zich onmiddellijk naar het Schut tershof tot een bezoek aan de koperten toonstelling. Bij aankomst aldaar werden zij ontvangen door de heeren Jhr. Mr. A. van Reigersberg Versluijs, voorzitter van de tentoonstelling en Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot, voorzitter van de vereeni ging voor vreemdelingenverkeer. De Min. bekeek met groote belangstel ling de verschillende voorwerpen en liet zich daarbij voorlichten door den heer Fre deriks. Bij het vertrek bedankte de heer Van Reigersberg Versluijs voor de eer de ze tentoonstelling bezocht te hebben, waar op de Min. verklaarde met groot genoegen de expositie te hebben bezichtigd. Hij aanvaardde gaarne een stel pboto- graphieën, voorstellende de voornaamste voorwerpen, hem door den heer Frederiks aangeboden. Wederom uitgeleide gedaan door het be stuur, werd vervolgens naar het Grand Ho tel in de Langedelft gereden, alwaar het hooge gezelschap dejeuneerde. Des mid dags werd een bezoek gebracht aan de Abdijgebouwen en de Munt, waar weer de heer Frederiks de noodige inlichtingen ver strekte, terwijl ook hierbij de Commissaris der Koningin met den griffier werden op gemerkt. Na afloop daarvan werd een rijtoer ge maakt naar Oostkapelle en het gezelschap 's avonds met den sneltrein naar Den Haag teruggekeerd. De sterkte van het blijvend gedeelte van de lichting* 1901 bedraagt bij het 2e bataljon 3e regiment infanterie, voor elke ploeg 100 man. De miliciens, ter volledige oefening in gelijfd, belmoren tot de eerste ploeg, blij ven onder de wapenen tot 30 Maart 1905 en worden alsdan in het genot van groot verlof gesteld de overigen vertrekken op 30 November met tjjdelijk of groot verlof naar gelang zij behooren tot de tweede ploeg of wel buiten de twee ploegen val len pie hooge nummers.) De eerst bedoel den keeren op 30 Maart 1905 onder de wapenen terug en dienen tot 29 Juli d. a. De tot verkorte oefening ingedeelde mi liciens, zgn. 4 maanders, vertrekken allen op 1 October met verlof; zij die behooren tot de eerste ploeg komen onder de wape nen van 1 December a. s. tot 30 Maart d. a. v., die van de tweede ploeg van 30 Maart tot 29 Juli 1905. De miliciens, zgn. 4 maanders, niet be- hoorende tot een der ploegen, worden op 1 October reeds met groot verlof huis waarts gezonden. Dinsdagnamiddag is het stoffelijk overschot van wijlen president Kruger te 's Gravenhage tijdelijk bijgezet. Te 2 ure reed de rouwwageu het stati on binnen. De wagen werd op de draaischijf, aan 't uiterste einde van 't emplacement gere den. Daar stond een lijkwagen, met vier

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1