Buitenland. Gemengd, We staan niet aan de zijde van hen die de positie der Eerste Kamer verlagen tot eene oppositie en daarvoor enkel het be wijs putten uit hare houding bij de wij- zigiug de Hooger Onderwijs-wet. Dat het partijdig karakter dier wet door een partijdig lichaam moet worden goed gekeurd, verhoogt voorzeker hare waarde niet, terwijl het bruuschke optreden tegen de Eerste Kamer het vermoeden verwekt, dat de verdere wetgevende arbeid van dit Kabinet geene onpartijdige controle meer zal kunnen velen. Rusland—Japan. Er heeft zich in dezen vrij langdradigen en weinig belangstelling wekkendeu krijg een incident voorgedaan dat vérstrekkende gevolgen had kunnen hebben. Schier aan het andere eind der wereld dan waar nu de oorlog gevoerd wordt, zijn in de Roode Zee door Russische kruisers, die zich als oorlogsbodems ontpopten na onder handelsvlag de Dardanellen (een voor oorlogsvaartuigen verboden straat) te zijn doorgevaren, de Duitscbe stoomer Prinz Heinrich hebben aangehouden en de En- gelsche stoomboot Malacca in beslag ge nomen onder verdenking van het vervoeren van oorlogs-contrabaude. De postzakken van eerstbedoelde boot werden onderzocht en de voor Japan be stemde pakketten meegenomen, afkomstig van een Duitsche ammunitie-fabriek aan een Japansch adres te Nagasaki. Door Duitschland is dit vrij kalmpjes op genomen de wellicht-schuldige mogend heid is wel wat groot om die zoo maar op eens eene tuchtiging toe te dienen. Anders is het in Engeland. De Daily Telegraph deelt mede dat de Britsche re geering de Russische onverholen heelt te verstaan gegeven, dat als een schip dei- vrijwillige vloot na het pasaceren der Dar danellen de rol van oorlogsschip gaat spe len, het daardoor eenvoudig een zeeroovers- vaartuig wordt en als zoodanig zal worden behandeld, zoodra het den Britschen han del op eenigerlei wijze lastig valt, met an dere woorden, dat het beschoten en in den grond geboord zal worden indien het geen gehoor geeft aan de waarschuwing van een Eugelsch oorlogsschip om bij te draaien. De Turksche regeering moet besloten hebben voortaan het passeeren van zulke Russische schepen niet meer toe te staan, en mochten deze het toch beproeven, dan Engeland als de StSgSiji goede betrekkingenJlot andere mogendhe den trekt Rusland mitsdien de volmacht, te dien aanzien aan de vrijwillige kruisers verstrekt, in. Voorts zullen de schepen der vrijwillige vloot de tegenwoordige campagne staken de kruisers Petersburg en Smolensk zullen worden teruggeroepen om bij de Oostzee- vloot te worden ingelijfd. De Malacca zal na de noodige formaliteiten in vrijheid wor den gesteld. Dat er op dit oogenblik ernstige dingen aan den gang zijn op het oorlogsterrein in Mantsjoerije, gebeurtenissen van welker af loop misschien het lot van den geheelen veldtocht, althans in dit seizoen, zal af hangen, volgt niet alleen uit aanduidingen die van den Russisehen opperbevelhebber zelf afkomstig heeten, maar schijnt ook opgemaakt te kunnen worden uit de ver nieuwde oproerigheid der Japanners bij Port Arthur en Nioe-tsjwang. Het is tot dusver altijd de tactiek van den Japanschen generalen staf geweest om, zoodra het tijdstip gunstig scheen, op ver schillende punten tegelijk aan te vallen, om den vijand de gelegenheid te benemen, zijn verspreide krachten te verzameleu op het meest bedreigde punt. Vooral de gevechten die nu weer gele verd worden in 't gezicht van Nioe-tsjwang, aan den uitersten rand van bet zuider-front der Russische stellingen, 1 ebben in dat opzicht beteekenis. Men weet dat sedert een week ongeveer een reeks van gevechten aan den gangzijn bij den Mo-tiën-ling. De toestand schijnt na de verschillende botsingen thans zoo te zijn, dat de Japan ners, na de poging te hebben verijdeld van hun tegenstanders om den grooten bergpas te heroveren, de Russen over den grooten weg hebben teruggedrongen tot dicht hij An-ping, dat op een twintig kilometer ten zuidoosten van Liao-jaug ligt, en dus ten noordwesten van den Mo-tiën-ling. Vlak ten noorden van dezen bergpas ligt Ta-hoean of Dajoean, in een der pas sen van den Lang Tse-sjan, een westelij ken uitlooper van den Ta-ling, en even ten zuiden van die plaats het dorp Sou-jen (niet te verwarren met Sioe-jen ten Z. W. van Feng-hwang-tsjeng), dat men óp de kaart ook Si-ho-jang, Si-he-ja poe en Pon- si-hu geschreven vindt. Deze plaats, aan den rechteroever van de Tait-se, wordt als een belangrijke stelling beschouwd, en in derdaad beheersoht, ■>-« .1— 1 Reeds tegen 2 uur stond er een stoet menschen te wachten voor de deur der publieke tribune naar de troonzaal, die, als de grafelijke zalen gereed komen, dit jaar voor het laatst als plaats voor de vereenig- de vergadering is in gebruik genomen. Reeds tegen drie uur stonden de tribu nes aan beide zijden eivolin de vergade ring zelf, zooals gewoonlijk, het bureau in groot ornaat, en de leden der cemmissie van ontvangst en uitgeleide eveneens in kostuum. Een 30-tal belangstellende leden waren aanwezig. Toen de minister de zaal binnentrad en zich voor de ministertafel plaatste, ontvin gen de leden hem met een deftige buiging. Met kalme stem ingezet, klonk de toon, waarop de sluitingsrede werd gelezen dooi den in ambtsgewaad gekleeden minister vun biunenlaudsche zaken allengs luider, met meer verheffing van stem sprak de mi nister de dankbetuiging aan de Kamers voor haren arbeid uit. Met een buiging verliet de minister de zaal. BK ES KEYS, 20 Juli 1904. Bij 's Rijks Waterstaat is 0. m. bevor derd tot Opzichter 2e klasse, de heer A. Vreugdenhil te Maassluis, vroeger alhier. Ten behoeve van de wed. Merrelaar en hare 10 jeugdige kinderen té Terneu- zen is, na hetgeen we reeds aan de com missie afdroegen, bij ons nog ingekomen van J. C. M. B. te M. ƒ2.00 en van N. N. te B. /'0.25. Zaterdag 30 Juli wordt de lijst der com missie te Terneuzen gesloten. De Minister van Waterstaat enz. heett bepaald dat de gewone rijks-najaarskeuring van tot dekking bestemde hengsten o. m. zal plaats hebben te Oostburg op 13 Sept. e. k. I11 den laatsten tijd werden uit de gemeente Koewacht een groot aantal var kens, voornamelijk biggen, frauduleus naar België gevoerd. Deze werden dan 's nachts in een of anderen stal op Belgisch grondgebied ge bracht en andaar met een passevant ver der vervoerd. Om hieraan een einde te maken is Don derdag door de Belgische douanen een in ventaris opgemaakt van alle varkens, die zich toen op Belgisch Koewacht bevonden en is den eigenaars medegedeeld, dat zij. -1—-- hoewel men algemeen van smooien mer" spreekt, stijgt de behoefte aan dri water. In den loop der tijden heeft n daar vaak mee te worstelen gehad, meermalen kwam het voor, dat men Holland per schip drinkwater moest ai voeren. In 1)71 was er tengevolge de felle droogte geen drinkwater te ki gen, wat groote sterfte veroorzaakte oogst was vóór Aug. binnen en op 1 Se dronk men in Holland en Zeeland ove nieuwen Rijnscben most. Toch sprak m van een schoonen zomer, want»God lof! er was overvloedich van alle vruc ten". Twee jaren later kenmerkte de zom zich door niet minder warmte het rege de niet van Mei tot October. Een eeuw later, in 1545, had men 01 groote droogtede beesten stierven vi dorst; besmettelijke ziekten vloeiden er 1 voort, en wijd en zijd hoorde men vi rampen tengevolge van de droogte. Mocht St. Margriet in 1904 niet me werken, we hopen op St. Lourens, al wei schen we het »slobberjaar" van 1903 ni terug Nu de tijd van zwemmen en bade weer is aangebroken, gaat er bijna gee dag voorbij, of men leest in de dagblade dat de een of de ander verdronken is. Meestal zijn het jongens of jongs man nen, die gewoonlijk wel in de zwemkum zijn bedreven. Algemeen gelooft men, dat de oorzaa er van is, een plotselinge stilstand va het hart. Een Zwitsersche dokter wijt den doo thans echter aan geheel andere oorzaken hij deelt er het volgende over mede Wanneer men de meeste berichten va dergelijke ongelukken leest, dan wordt e in beweerd, dat de betreffende persoon nie dadelijk bij het in het water gaan neer zonk, maar eerst later, toen hij reeds vr langen tijd zich in het water had begeven en dat hij daarop ineens, zonder een kree te uiten, in de diepte wegzonk. vWaarschijnlijk maakte een plotseling stilstand van het hart een eind aan zijl leven." Dat is in 96 van de 100 gevallen een dwaling. Waarschijnlijk is het veeleer, dat het jongraensch met volle maag te water ging, dat de tegen het onderlichaam aan-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2