RRESKEHSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4£ DISTRICT. No. 917. Woensdag 21 Juli 1904. 13e Jaarg. De Eerste Hamer af. ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk /0.55, voor België ƒ0.626, voor Amerika ƒ0.826, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elks gewone regel meer 5 «ent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot b nsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. MKLEJIAlk te {freshens. o Zoo is dan de Eerste Kamer door de sluiting van de zitting der Staten-Generaal op jl. Zaterdag, ontbonden. Sedert de grondwet van 1848 is dit de eerste maal dat tot zulk een buitengewone maatregel de toevlucht is genomen. Want dat ze buitengewoon is, zal nie mand ontkennen, waar zelfs de anti-revo lutionaire Nederlander van jhr. mr. de Sa- vornin Lohman in het votum der Eerste Kamer allerminst een reden tot ontbinding *ag- De ontbinding is natuurlijk niet een in- constutioneele daad, daar zij in de grond wet is nedergelegd als een recht toekomen de aan bet hoofd van den Staat. Maar van dit recht wordt niet op wil lekeurige wijze gebruik gemaakt. Een noodzakelijke eiscb daartoe is een conflict tusschen regeering en Kamer. Naar het oordeel der regeering is dit conflict door de Eerste verwekt door de af. stemming van bet ontwerp tot wijziging van de Hooger Onderwijs-wet. We zeiden reeds vroeger, en het is niet ondienstig er andermaal op te wijzen, dat dit ontwerp vooral van belang is voor de door dr. Kuyper gestichte Vrije Universi teit, en dat uit hoofde van een stelsel van eigen bevoorrechting ieder tegen deze wet moest zijn die niet gebonden was aan par ty-belang. De rechterzijde der Tweed» Kamer nam dit ontwerp aan, hetzij omdat dr. Kuyper 't had voorgesteld, hetzij het coalitie-be lang er door bevorderd werd. Het moge hoog spel genoemd worden dat de premier hier by speelde, door bet geluk gediend, heelt hij het gewonnen. Inderdaad is dr. Kuyper een politiek ge lukkig mensch als weinigen. Door middel van de toevallige meerder heid der Tweede Kamer heeft hij van de gelegenheid gebruik gemaakt om zijne gun stelinge, de Vrjje Univereiteit, te gedenken door de bovenvermelde Hooger Onderwijs wet dermate te wyzigen, dat aan de ge promoveerden dier school een graad kan worden uitgereikt zonder examen te moeten afleggen ten overstaan van eene commissie uit den senaat der faculteiten van de rijks universiteiten, zooals tot dusver wordt ge- eischt. Alleenlijk kan thans een graad worden toegekend na voldoeud afgelegd examen voor de hoogleeraren der Vrije Universi teit, welke graden volkomen bevoegdheid geven tot het geven van onderwijs en tot het uitoefenen van ambten en bedienin gen. De vrijzinnigen hebben in deze princi- piëele bevoorrechting een niet voldoenden waarborg gezien voor wat de bevoegdheid der graden bij staats-controle eischt. Wes halve is door dezen in de Tweede Kamer deze wijziging afgekeurd. Maar niet alleen zij, ook dr. Schokking, mr. de Savornin Lohman en dr. De Visser, de hoeksteenen van de gecoaliseerde prote- stantsche rechterzijde in de Kamer hebben zich in het debat beslist tegen het ontwerp verklaardalleen de heide eersten hebben niet uit sympathie, maar uit party-belang vóór de wst gestemd om dr. Kuyper op de been te houden. De wet was aangenomen, maar nog niet door de Eerste Kamer goedgekeurd, wat ook niet te verwackteu was. Toch waren de omstandigheden gunsti ger dan ooit om het beoogde doel te he reiken. luimers de verkiezingen voor de helft der Provinciale Staten, die ditmaal, gelijk nimmer te vortn waren bsheerscht door de politiek, vielen bij eerste stemming uit ten gunste van de regeerings-partij. Dit zou dus de val zijn waarin de Eer ste Kamer liep, indien zij nu het ontwerp afstemde, in den vorm eener ontbinding, hoezeer de gezaghebbende en invloedrijke mannen der rechterzijde daar tegen bezwaar opperden. Zoodra de beslissing der Eerste Kamer gevallen was, heeft de betrokken minister president, onvermurwbaar voor de raadge vingen van tal zijner partijgenooten, ge dachtig aan het »nu of nooit" ten opzich te zijner Vrije Universiteit van het votum dier Kamer niet een portefeuille-kwestie gemaakt, maar er een kabinets-kwestie van weten te maken. En het geluk heeft hem ook hierbij dermate gediend, dat alle mi nisters zich homogeen verklaarden ten op zichte van een punt dat niet het algemeen beleid van het kabinet, doch slechts een zeer bescheiden onderdeel vah het departe ment van binnenlandsclie zaken raakte, tenzij in ons staatsleven een zoodanige om mekeer is gekomen, dat elke ministerieels voordracht van boa geringen omveng ook, als een kabinets-daad moet worden be- echouwd. Met de Koningin nu te plaatsen voor eene ontbinding van de Eerste Kamer of vour een ontslag van het kabinet, geljjk het advies van den Ministerraad luidde, was de beslissing niet twijfelachtig, en, zouden we er aan kunnen toevoegen, het debacle volkomen. De Eerste Kamer die op 3 Augustus zal worden verkozen, zal in zooverre van de tlians ontbondene afwijken, dat hare meer derheid op de hand van dr. Kuyper is. Het advies tot ontbinding, ,dat in elke andere omstandigheid zuiver heteekent een uitspraak des volks uit te lokken, kan nu allerminst voor die beteekenis in aanmer king komen, omdat het succes te voren is te berekenen. Het komt ons voor dat deze ontbinding meer is een straf voor het verijdelen van dit plan, waaraan tevens de zeldzaam voor komende gelegenheid is verbonden zich voor goed van zoo'n meerderheid te ont doen, die, niet bevreesd voor het Damocles- zwaard, te allen tijde met haar controle rende positie een sta-in-den-weg zou kun nen zijn voor de politiek der tegenwoordi ge regeering. De Vrije Universiteit is dus geholpen en alle wetten die voorts door dit kabinet zullen worden voorgesteld, zullen thans zonder bezwaar den weg naar het Staats blad vinden, daar door de Eerste Kamer in een volgzaam lichaam te herschapen, haar con troleeren d karaktar is ontnomen. In verblinds partyzucht zsgt msn in da kleine anti-raT. pars dat hst nu voaraarat wel uit zal wezan mat de oppoaitie in da Eerste Kamer. I

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1