ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 916. Zaterdag 23 Juli 1904. 13* Jaarg. BRESKENSGHE COURANT ABONNEMENT. I'er 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 eents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAl* te Breskens. o (S L O T.) Verder werd het gevraagd subsidie voor het aanleggen en exploiteeren van een stoomtramweg BorsseleGoesWolfaarts- dijk, toegestaan, doch een amendement van den heer D. Mulder om de maximum-bij dragen van gemeente- en polderbesturen te bepalen op ƒ62500 gedurende 20 jaren, in plaats van ƒ68250, zonals Ged. St. eiscli- ten, verworpen. Of met dit besluit thans de totstandko ming van de tram zal vallen, gelijk de heer Mulder beweerde, zal de tijd moeten leeren. Eenige aangevraagde subsidies voor wa gen-diensten en rentelooze voorschotten voor wegsverbeteringen gingen zonder stemming onder den hamer door. Ook dat omtrent een verzoek van den polder Oud Keinpenshofstede, doch niet dan nadat de heer van der Lek de Clercq met klem had betoogd dat de helft van het ge vraagd renteloos voorschot niet voldoende was, en zoo niet het geheele bedrag ƒ4764.10 werd verleond, de zoo hoog noodige verbe tering van den eenigen weg in dien pol der die pas calamiteus was verklaard, on mogelijk tot stand kon komen. Toch kon de vergadering met een des betreffend amendement niet meegaau om geen antecedenteu te scheppen ook niet in dit byzonder geval. Maar zij kon het nog minder met een sub-amendement van den heer Bolle, om dan ƒ4000 te geven, omdat naar zijne meening voor dit bedrag de weg goed kan aangelegd worden. Van dit punt dat op den duur nog eene vermakeljjke zijde kreeg, stapte men over naar dat, hetwelk in landbouwvergaderin- gen ten onzent reeds herhaaldelijk is ter sprake gekomen, ja zelfs by een Staten verkiezing een onderdeel van een politiek menu heeft uitgemaakt. Het was het verzoek om het verbod tot beryding van de grindwegen metdrie paar den of meer, gewijzigd te krijgen, inge zonden door P. de Muijnck te St. Kruisen anderen. Ged. St. stelden voor op dit verzoek af wijzend te beschikken, o. a. op grond dat de vergadering zelve dit verbod had in 't leven geroepen en waaromtrent de meeste gemeente- en polderbesturen en landbouw- afdeelingen gunstig hadden geadviseerd. De heer J. L. I. de Bats diende op het voorstel van Ged. St. een amendement in, strekkende om in zooverre aan het verzoek tegemoet te komen door aan landbouwers voor wie inderdaad dit verbod bezwadVlijk was, n.l. in het natte jaargetijde waardoor zij hunne wagenvrachten uit de kleiachtige grond niet anders dan met drie paarden up den verharden weg krijgen kunnen, en deze een eiudweegs bijv. tot aan hunne hofsteden last hebben van het derde paard toetestaan om onder die omstandigheden, onderhoudsplichtigen gehoord, van drie paarden voor een wagen gebruik te mogen maken. De heer llammacher, wien steeds het vaderschap van deze bepaling is toegedicht, kan, nu aan het hoofdbeginsel geen af breuk wordt gedaan, zich wel vereenigen met deze onschuldige byvoeging. Maar de heer Hennequin noemde dit al les behalve een onschuldige toevoeging. Het is de vraag of met onderhoudsplichti gen worden bedoeld de besturen dan wel de ingelanden. In het laatste geval kan hij er mee me de gaan. De heer De Bats verklaarde dat dit zij ne bedoeling was. De heer De Casembroot moest er op wijzen dat krachtens eene bepaling^van het reglement van orde het amendement van den heer De Bats moest worden beschouwd als eene motie tot reglementswijziging wel ke bij aanneming naar Ged. St. moest wor den verwezen. Nadat de heer De Bats zich bij deze be schikking had nedergelegd, werd zijne mo tie verworpen met 27 tegen 12 st. Het denkbeeld tot afschaffing der tollen op de provinciale wegen ingediend door de afd. Hulst van de Zeeuwsche Landbouw- maatschappy werd krachtig verdedigd door den heer van Waesberghe, als een eisch des tyds, doch het Ged. College verklaarde by monde van den heer Siegers dat de pro vinciale middelen de bate der tollen niet kunnen missen tegen de zware onderhouds kosten der wegen. By stemming verklaarden zich 14 leden vóór de afschaffing en 25 tegen, van wie echter niet mag verwacht worden dat ze alle tegenstanders van de afschaffing zijn, waar het betoog van Gedeputeerden klem mend kan geweest zijn. Het getal der vóórstanders van de af schaffing is te zeer gestegen om niet met vertrouwen te avond of morgen een gun stige beslissing in dezen tegemoet te zien. De overige punten gingen alle vlug van stapel. Alleen by de begrooting hokte het even. De heer Hammacher kwam terug op zjjn ten vorigen jare gedane vraag naar eene gelegenheid tot waarschuwing bij het vertrek der prov. booten indien dat vertrek zoodanig is bepaald dat daar tusschen en de aankomst van den trein nog een heele tjjd .erloopt, waarop men by winter- of gui r weer bibberend van de kou op de ponton kan wachten of zooals tegenwoor dig door de zon half gebraden worden. Overbodig was die herinnering niet, want evenmin als ten vorigen jare de heer van Rompu verwees naar de wachtkamer voor het publiek, is die er nu, daar deze toen reeds voor de Directie is ingericht. In de restauratiezaal van het station te wachten is geen bezwaar, maar zonder ge waarschuwd te worden kan de boot voor uw neus wegsnappen. Dat te voorkomen wenschte de heer Ham macher, weshalve hij aundrong op eene duidelijke aanwijzing voor het publiek.dat door het personeel in zoo'n geval in de restauratiezaal bij vertrek zal gewaarschuwd worden. De itoezegging voor dezen maatregel werd stellig gedaanze zou zelfs deze week worden uitgevoerd, doch we zagen nog geen ander bordje dan valleen toe gankelijk voor reizigers", dat in de drukke dagen die Vlissingen achter den rug heeft beslist noodig was, doch die misschien s 13 c O'

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1