ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 915. Woensdag 20 Juli 1904. 13f Jaarg. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij .bonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DlflAIIV.t te Brest ens 'b - -o De belangrijkheid der agenda had ook belangstelling bij de afgevaardigden ge wekt. Immers een 40-tal leden was present, dat wil zeggen, bet aautal groeide tot 40 aan, want aanvankelijk waren slechts 22 leden tegenwoordig. De Staten toonden zich in den beginne in een goede bui. Stelden Ged. St.ten voor om een verzok van de Afd. Middelburg van den Ned. Mi litairen Bond om een prov. subsidie ten ba te van het Militair Tehuis te Middelburg van de hand te wijzen, op voorstel van den heer Van der Meer, die zoodanig Tehuis, toegankelijk voor onze jongens die in mi litairen dienst zijn, een provinciaal belang achtte, werd met 13 tegen 9 st. besloten een subsidie van ƒ100 te verleenen. De verdediging van het voorstel van Ged. Staten door den heer De Casembroot, dat de provincie alleen geroepen is tot het behartigen der materiëele en niet de mn- reele belangen der ingezetenen, had blijk baar geen voldoende vat op de vergadering. De gemeenten Nisse en Veere, die maar steeds in een noodlijdenden toestand blij ven verkeeren werd opnieuw een subsidie resp. van 475 en ƒ350 toegestaan ter tegemoetkoming in de kosten van hunne huishouding voor 1904. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van het gemeentebestuur van Zierikzee om een subsidie voor een avondschool voor vak- ouderwijs, op grond er van, dat de provin cie wel het onderwijs, gegeven aan am bachtscholen, steunt, maar niet kan be ginnen om ouderdeolen dier scholen te sub- sidiëeren. Iets uitvoeriger werd stilgestaan bij het afwijzend voorstel op het verzoek der liee- ren mr. P. C. Hennequin, P. B. Wijffels en dr. J. L. de Glopper te Aardenburg om een subsidie voor eene teekenschool aldaar. De heer Hennequin gaf een overzicht van de geschiedenis der bedoelde teeken school ten bewijze dat ze in eene bepaalde behoefte voorziet, terwijl voorts de steun der gemeentenaren en van de gemeente hare grens heeft bereikt. De heer De Jongp, thans Gedeputeerde, die over vakonderwijs reeds vroeger met den heer Hennequin schermutselde, ont kende ten eenenmale het provinciaal belang ecner teekenschool te Aardenburg, die z.i. niets meer dan een plaatselijk karakter had. Ook was de financiëele steun werkelijk misplaatst; zou eene gemeente als Aar denburg die in eene conditie verkeert, zoo gunstig als weinige in ons vaderland geen ƒ100 subsidie meer kunnen verleenen, voor een zoo nuttige zaak, waar ze dit wel doet voor een muziekgezelschap dat louter lief hebberij is Ged. St. konden onmogelijk met het ver zoek méégaan. Dat de heer Hennequin op een en an der het antwoord niet schuldig zou bljjveu, was te denken. Met de cijfers der rekening over 1903 in de hand, toonde hij aan, dat een goed slot van ƒ100, nu toch werkelijk niet zo.i'n royaliteit was, en dat de financiëple positie van Aarden burg van haar nu een maal verwachtingen doet koesteren, waar omtrent men bij andere gemeenten niet denkt. De teekenschool heeft onmisken baar de eerste grondslag gelegd voor eene verdere ontwikkeling van het vakonderwijs. Wijl in de omgeving slechts één onder wijzer is, die teekenles kan geven, dnch wier leeftijd zich daartoe thans m mier leent, was men verplicht onderwijsknch ten van eldeis te lalen komen, wat altijd meerdere kosten na zich sleept. Het groole woird «provinciaal belang" gaf den heer Hauimacher aanleiding er op te wijzen, dat de eigenaardige samenstel ling van onze provincie aan haar algemeen belang wel eens eene beteekenis toeschrijft die toch feitelijk niet meer is dan een be lang, dat slechts een deel daarvan omvat, en dus maar van gewestelpken aard is. In 't licht van zoo'n beschouwing kan aan de teekenschool te Aardenburg eene gelijke beteekenis worden toegekend als aan de verschillende in de provincie be staande ambachtscholen. Uit dien hoofde was een snbsidietje van ƒ100 aan de onderhavige teekenschool ten volle gerechtvaardigd. En werkelijk tegen het afwijzend voor stel van Ged. St in, steuiden 24 van de 38 leden vóór eene subsidie a ƒ100. De zeevaartschool te Vlissingen verkeert voor 't oogenblik in een bloeienden toe stand, maar oui die te kunnen bestendigen is de financiëele steun noodig, den steun die door belangstellenden niet hooger meer kan worden verleend, door de gemeente evenmin kan worden opgevoerd en door het rijk slechts tot op zeer bescheiden voet geschonken wordt. Daarom wordt door het Bestuur dier sqhool een beroep gedaan op de provinci ale kas om bet subsidie, van ƒ2000 te verbeogen tot ƒ2500 en bet maximum do angstelleuden te doen bijdragen te verui.id.-ien van ƒ1050 tot ƒ800. Ged. St. stelden voor op dit adres af- wpzeri.. te beschikken, doch aan genoemde school een subsidie te verleenen van 2250 g d„ onder voorwaarde dat belangstellenden ƒ1050 bijdragen. Het verzoek van het Bestuur werd krach tig verdedigd door den lieer De Veer, die als amendement op het voorstel van Ged. St. voorstelde ƒ2500 te verleenen. Dit werd aangenomen, maar een sub-amende ment van den heer Wisboom Versteegen om de maximum-bijdrage van particulieren te verminderen tot ƒ850 die tevens de stelling bepleitte dat de bijdragen van be langstellenden niet als eisch moeten gel den bij een zaak die niet alleen van pro vinciaal belang was, maar zelfs van zoo- danigen aard dat het belang van het ge heele land daarbij was betrokken, werd nogtaus verworpen. Met het oog op de gebrekkige samen stelling van de veislagen der zittingen van de Staten, werd goedgevonden aan den uitgever thans, nu het contract moet wor den vernieuwd, de eisch te stellen een ste nografisch verslag te leveren een en an der zal nader worden geregeld in de na- jaarszittwi 1 t c T d to t k k al Zl pi br

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1