ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 914. Zaterdag 16 Juli 1904. 13e Jaarg. Buitenland. Binnenland. abonnement. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Hij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents, Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELENAA te Breskens. Rusland—Japan. De Russische staf heeft, blijkens een te legram uit Petersburg, mededeelingen ont vangen over een afgeslagen aanval van de Japanners op Port Arthur in den nacht van Zondag op Maandag, welken geschikt zijn, om iemands haren te berge te doen rijzen. Er zouden bij dien aanval vol gens berichten uit Japansche bron der tigduizend Japanners gedood of gewond zijn. De Russische staf is voorzichtig ge noeg geweest, om tusschen de regels door lichten twijfel te opperen aangaande de juistheid van het verbijsterende cijfer. Men heeft vroeger reeds geleerd met de valsche geruchten over de vernietiging van een »derde gedeelte van het Japansche le gercorps voor Port Arthur", die later van tot z verzonnen bleken, maar intusschen Koeropatkin verleid hadden tot de onvoor zichtige beweging in de richting van Wa- fang-ko. Twee dingen zijn nog opmerkelijk bij 't telegram uit Petersburg. Allereerst dat de daarin gegeven bijzonderheden komen uit den koker van Alexejef en niet van Koe ropatkin. Beschikt de stadhouder in het Verre Oosten over betere kanalen dan de opperbevelhebber V Seint hij buiten dezen laatste om, of heeft Koeiopatkin rechtuit geweigerd de goede tijdingen uit Alexe- jef's bronnen over te brengen In de tweede plaats is het vreemd dat het cijfer van de Japansche verliezen uit Japansche bron heet te komen dat wordt er blijk baar door Alexejef bijgevoegd, om de be trouwbaarheid van zijn inlichtingen te ver- hoogen. Maar juist deze bijvoeging maakt het heele bericht verdacht. Want het is bekend dat de Japanners, uit strategisch belang, somwijlen het gerucht van ontzag lijke verliezen aan hun kant verspreiden, om hun tegenstanders zand in de oogen te strooien. Dat is ook onlangs als veront schuldiging opgegeven, toen het Russische telegraafagentschap later het bericht over de vernietiging van een derde gedeelte van het Japansche legercorps moest tegenspre ken. In elk geval zal men wel spoedig uit ambtelijke Japansche bron vernemen, ot het haast ongeloofelijke bericht erzou- den mijnen moeten gesprongen zijn van kilomeiers lengte, als het waar zou zijn een mildzoinernachtsdroom is geweest dan wel het eerste gerucht van een ver schrikkelijk drama om de wallen van Port Arthur. Dat er overigens Zondag oin Port Ar thur gevochten is, wordt bevestigd dooreen Reuter telegram uit Tiënstein van Dins dag, meldende »Men zegt dat erZondag in de buurt van Port Arthur een groote slag is geleverd, waarin deJapanners 3000 man (dus een tiende van de bovengenoem de verliezen hebben verloren. De Ja panners werden teruggeslagen". Deze 3000 man waren ook reeds in een telegram uit Moekden aan het Russische telegraafagent schap, d.d. Dinsdag, tot de fameuze 30.000 aangegroeid. President KRUGER. --o Gister is de grijze Kruger op zijn ver blijf te Clarens in Frankrijk betrekkelijk onverwachts overleden. Een plotseling opgekomen longontste king maakte aan dat eigenaardig leven een einde. Want eigenaardig is het geweest. Van eenvoudige boer opgeklommen tot staatspresident van een niet onbelangrijk stukske land is niet iedereen beschoren. De bezwaren aan de hooge betrekking verbonden heeft hij overigens in niet ge ringe mate ondervonden. Met zijn verscheiden terug te treden tot in de geschiedenis der laatste jaren is vrijwel overbodig daar met dit overlijden niet de minste verandering kan komen in den toestand van Zuid-Afrilta Kruger was een zeer eerbiedwaardige persoonlijkheid maar evengoed als hij zelf voelde ieder dat hij als 't ware een gevan gen leeuw was, die men kan bewonderen, doch daarmee uit. Aan bewierooking heeft 't hem in Europa ook niet ontbroken, maar in ruime mate ondervond bij ook dat toe juichingen erg goedkoop en als het op daad werkelijke hulp aankwam, hem heel diplo matisch en overvriendelijk aan het verstand werd gebracht dat dit om deze of gene reden niet kon. Hij heeft zijn hoogst werkzaam leven in stille berusting geëindigd. Men zal aanvragen z ij n lijk te mogen overbrengen naar Transvaal, waartegen, naar men meent, de Engelsehe Regeering wel geen .beyKaac_zal.hebben Men meldt aan de »Tel". Gedurende de aanwezigheid van het Hof is het Koninklijk park van het Loo voor wandelaars gesloten, eene bepaling waar aan streng de hand wordt gehouden, om dat H. M en de Prins steeds een groot gedeelte van den dag in dit lustoord door brengen. Zeer gewaardeerd wordt het daarom, dat H. M. de Koningin in den laatsten tjjd aan schoolkinderen van elders, die Apel doorn komen bezoeken, zonder uitzonde ring toestaat het park te bezichtigen, ook dan, wanneer Zij daar vertoeft. Geen enkele aanvrage werd tot dusver afgewezen, zoodat het bezoek voor school kinderen aan Apeldoorn dan ook verbazend groot is. Naar men verder leest zou gis teren een extra-trein met 400 kinderen en 40 geleiders uit Deventer arriveerenge makshalve vertiok de trein 's middags weer rechtstreeks van het station Het Loo. De welwillendheid en gastvcjjheid van de Koningin wekken algemeen sympathie, hetgeen ook steeds blijkt uit de geestdrift waar uede de jeugd het Loo binnentrekt of verlaat. Dezer dagen is aan 's Rijks munt te Utrecht de muntslag beëindigd van nieuwe 10-centstukken, welke binnenkort in om loop zullen worden gebracht. De voorzij de dier muntstukken is geslagen op een nieuwen, eenigszins gewijzigden en verbe- f"-3"n staippel. Da ruimte van het borst-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1