De volgende openbare zitting is bepaald op Vrijdag 15 Juli a s. ltl!i;sKK\s, 8 Juli 1904. Bij de alhier te houden Schietwedstrij den wordt door II. M. de Koningin eene zilveren medaille beschikbaar gesteld voor betoonde schietvaardigheid wanneer in 3 gemeenten beneden de 5000 zielen 75 schut ters aanwezig zijn die gedurende de maan den Mei en Juni onder militaire leiding 60 patronen hebben verschoten. Ter aanmoediging van dezen wedstrijd is daaraan een korps- en een personeelen wedstrijd verbonden, waartoe voor de eerste medailles (o. m. een groote door den E.A. Heer Gerritsen, 1 kleine door de olficieren en 1 bronzen,) zijn beschikbaar gesteld, en bij de tweede kunstvoorwerpen zijn te winnen. Bij de Woensdag gehouden aanbe steding van het bouwen van een pakhuis behoeve den heer 1. van Melle alhier werd ingeschreven door W. Woittiez voor /2690, J. A. van de Sande ƒ2650, A. P. van de Sande ƒ2640, P. Monjé ƒ2630, L. Maas ƒ2608, J. M. H. van de Sande ƒ2600, J. P. W. Besemer ƒ2597 en P. A. van Hou- te ƒ1900. De uitvoering werd vooralsnog niet ge gund, doch is thans onderhands opgedra gen aan den beer Besemer. De gisteren aangevangen kermis alhier heeft dit jaar niet veel te beteekenen. Vooral de jeugd mist haar vermaak daar de draaimolen van Janvier, overigens een periodieke bezoeker, thans op zich heeft laten wachten. Bij den te Vlissingen gehouden schiet wedstrijd ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der scherpschutters-vereeniging »Vlissingen", is in den korpswedstrijd met den cylinder de 4e prijs behaald door de schietvereeniging «President Steijn" van Oostburg met 241 punten in 24 Ireffers. Aan den personeelen wedstrijd (maxi mum 60 punten).werd door 230 schutters deelgenomen. Daarin behaalden Bootsgezel Van Bres- kens 54 en Luteijn van Schoondijke 53 punten. In de afd. vrije baan M 95, 150 M. werd de 5e prijs behaald door Bootsgezel voornoemd met 58, 55, 51 punten. Uit een overzicht omtrent den prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde, blijkt dat in bet afgeloopen jaar werd ont vangen wegens vervoer van goederen en vee 18939 6n van 137,753 personen, voorts werd nog ontvangen wegens abonnementen ƒ162. Met passagiersvervoer was in elk der maanden als vo gtJanuari 7356, Februari 68S4, ^laai t 7656, April 10,071. Mei Juni 13,898, Juli 18.955, Augns- tti5.21,933, September 15,092, October 8571, November 7099, December 8012 pereonem Het groolst aantal personen werd ver voerd van Vlissingen naar Breskeus, 11.!. 31.010 terwijl \an Breskens naar Vlissin gen werden vervoerd 29014. Van Ter Neuzen werden vervoerd naar Vlissingen 28,092, naar Borssele 3547, naar Breskens 2473 en naar Hoedekens- kerke 234 personen. Te Ter Neuzen arriveerden 29,014 per sonen komende van Vlissingen, 3541 'van Borssele, 2217 van Breskens en 184 van Hoedekenskerke. (■'roede. Onder begunstiging van bet prachtigste zomerweder had gist'ren op de lommerrijke hofstede van den heer L. Bas ting het Zomerfeest plaats van den Hing van (_'hr. Joogelingsvereenigingen in Wes tel ijk Z.-Vl. Het aantal bezoekers was niet zoo groot als op andere jaren toch bewogen zieli heel wat menschen op bet terrein en om de spreekgestoelten van de voorgangers, die elk hunne onderwerpen behandelden. Bij tusscbenpoozen lieten zich de zang koren van Breskens en Retranehement hoo- ren terwijl de mnziekvereeniging «Exelsi- or" van Cadzand mede af en toe een num mer ten beste gaf. - Uit Ostende wordt gemeld dat daar Maandagmiddag een persoon, die op 't ha venhoofd bezig was met visscben, het on geluk had in het water te vallen. Een der aanwezigen sprong hem achter na en slaagde er in hem hoven water te houden, totdat een jol naderde, die beiden uit hun hachelijken toostand hielp. De drenkeling was meer dood dan levend- Toch gelukte het zijn levensgeesten weer op te wekken. Ongelukkig kwam de man, die hem achterna was gesprongen, er minder goed af. Hij was reeds sedert eenigen tijd on gesteld ondanks spoedig verleende genees kundige hulp, bezweek hij aan de gevol gen van overspanning -bij het reddings werk. I11 verschillende gemeenten van Z.- Vl. is de volgende circulaire op ruime schaal verspreid. Vlaanderen (Oostel. deel) ter behandeling op de te Breda gehouden algemeene ver gadering van de Ned. Maatschappij tot be vordering van geneeskunst ingezonden een voorstel de strekking hebbende, dat de Maat schappij zich tot de regeering zal wenden met het verzoek de overeenkomsten uiet Duitschland en België tot de uitoefening der geneeskunde in grensgemeenten in dien zin te wijzigen, dat jaarlijks de regeerin gen elkander, over en weer, een lijst toe zenden bevattende de namen der gemeen ten of deelen der gemeenten, waarin de buitenlandsche geneeskundigen de praktijk mogen uitoefenen, dat deze lijst door de Nederlandsche regeering jaarlijks wordt vastgesteld op advies van Gedep. St. der grensprovinciën, welke het gevoelen inwin nen, eenei zijde der betrokken gemeente besturen, anderzijds Jer gezondheidscom missies, in wier gebied de gemeente gele gen zijn, welke gezondheidscommissies schriftelijk advies vragen aan de genees kundigen wonende in de betrokken genieen- j te of in gemeenten daaraan greuzende deze adviezen worden aan Ged. St. over gelegd en jaarlijks door de regeeringslechts aan besturen dier gemeenten, waar dit is gebleken onvermijdelijk te zijn, verlof ver leend de ambtelijke geneeskundige praktijk in handen te stellen van een huitenlandsch geneeskundige. In de toelichting op dit voorstel merkt deze afdeeling op, dat, nu liet haar geble ken is uit een enqnete omtrent het uitoe fenen der geneeskunst, in grensgemeenten dal er, zij het dan ook enkele, gemeenten of deelen van gemeenten zijn, welke hij de tegenwoordige woonplaats der Nederland sche geneeskundige!' gemakkelijker van me dische hulp kunnen worden voorzien door een huitenlandsch deskundige dan dooreen Nederlandsch wordt gekeele ophef hug der overeenkomst op dit oogenblik minder ge- wenseht geacht. Het méerendeel der grens gemeenten lean echter de buitenlandsche geneeskundige lrnlp ontberen. Nu staan 2 wegen te dezent open t of opheffen der overeenkomsten, en daarna sluiten van nieuwe of wijzigen der bestaande overeen komsten. Waar beide wegen tot hetzelfde doei leiden, meent de afdeeling de laatste, als de zachtstklinkende, te moeter. kiezen. Het hoofdbestuur is van meening, dat de bovenbedoelde overeenkomst noodzakelijk is en niet kan worden gemist. Zij is een maatregel van reciprociteit, die gewenscht was uit een oogpunt van onvermijdelijk heid. Iels anders is evenwel of misstan den, die van de regeling een gevolj De afgev. v. Z. VI. deelt eenige staaltje mede van de wijze van doen van vreemd geueesheeren tegenover Nederl. medici. Hui lager tarief en weinige medewerking va autoriteiten bedreigen het bestaan van dei Ned. geneesheer. De vreemde geneeshee komt uit lager sociaal milieu, de Belgi sche wetenschap staat lager, vandaar he indringeji van den vreemdeling. Voort verschillende wijzen van berechting vooi overtredingen veroorzaken misstanden. Slui ting der grenzen zou gewenscht zijn. Na uitvoerige bespreking is ii; den geest van het voorstel als boven besloten. Een vreeselijke zeeramp waarbij rncetj dan 750 menschen omkwamen, is in den Noord-Atlantischen Oceaan voorgekomen Het Deensebe ss. »Norge" verging de vorige week Woensdag op de Rockall, een gevaarlijke klip. Er waren circa 8U0 menschen aan boord en daarvan heelt slechts een klein deel de ramp overleefd. Dezen kwamen Zondag te Grimsby aan met de stoomtrawler Silvia." Onder de geredden was er maar één, die eenigszins verstaanbaar Engelsch kon spre ken, zoodat het zeer moeielijk was de bij zonderheden van de ramp te te vernemen. Uit zijn mededeelingen kwam men te weten dat de »Norge" op reis was van Kopenhagen naar New-York met enkel landverhuizers aan boord, meer dan 700, bestaande uit Denen, Zwi den en Finnen, terwijl de bemanning ongeveer 80 koppen bedroeg. De reis ging zeer voorspoedig dat men tot de vorige week Dinsdag bij Rockall kwam. Waarschijnlijk was de »Norge" uit haar koers gedreven, want om half acht '3 morgens stiet zij op deze klip. Het varfrtuig begon onmiddellijk te zinken de machines weigerden en het schip dreel terug in diep water. Door een groot lek 111 den voorsteven drong het water met kracht naar binnen en reeds dadelijk zag men dat er geen mogelijkheid bestond om het schip hoven water te houden. Er waren acht reddingsbooten. waarnaar men dadelijk heensnelde, maar bij het uit zetten had men met grooten tegenspoed te kampen. Sommige zeelieden wilden hun eigen leven niet redden, om aan de vrouwen en kinderen een voorrang te geven. Vijf booten waren eindelijk met passa giers bezet, maar slechts 2 daarvan kon men in zee zetten. De zee stond hoog en ten slotte zagen de overlevenden dat een groot aantal landverhuizers op het zinken de schipstond eu kapitein Gondel

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2