ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 912. Zaterdag 9 Juli 1904. 13' Jaarg. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMASi te Breskens. Ecu stem uit Rusland. De Czaar heeft, in de plaats van den vermoorden generaal Robrikof, den luite nant-generaal prins Obolinski tot gouver neur van Finland benoemd! En in een eigenhandig schrijven heeft de Czaar den nieuwen gouverneur te kennen gegeven zijn keizerlijken wil, met betrekking tot Fin land, een wil die culmineert in de woor den dat het de eerste plicht van den gouverneur is onbuigzaam te zijn bij de doorvoering van de geleidelijke nauwere aansluiting van Finland aan het rijk. Dit geeft duidelijk te kennen, dat de daad van Schaumann voor Finland geen verandering zal teweeg brengen dat in tegendeel de politiek van Plehwe, als wiens agent Bobrikof optrad, met onbuigzaam heid moet worden voortgezet. Het offer dat voor Finland's vrijheid is gebracht, heeft dus niet geholpen. En al le offers, die dagelijks voor Rusland's vrij heid gebracht worden, helpen evenmin. Een onderhoud, dat een journalist on langs met den vriend der jeugd van Czaar Nicolaas, prins Oechtomski, had, geeft daar van alweer het bewijs. Deze prins Oechtomski behoort tot de jonge Russen, die gaarne veel zouden doen voor hun land, muar die overtuigd zijn, dat het toch niets geeft. De ontevreden heid is groot en echter is geen bijeen komst, geen wetenschappelijk congres,geen vergadering, die niet eindigt in een poli tieke demonstratie. De gevangenissen zijn gevuld met hooggeachte personen de de portaties en verbanningen nemep schrikba rend toe en steeds dringen weer nieuwe mannen en vrouwen naar voren om te ge tuigen. Maar het baat alles niets, ging Oech tomski voort. Er komt geen revolutie. Het land is dun bevolkt. En wanneer er tienduizend, vijftigduizend, hondeiddui- zebd geestdriftige intellectuele zijn, die zich zelf willen opofferen om het volk te red den, er zijn te veel kozakken en soldaten en die worden opgeleid om op te treden tegen "bet volk. »Een revolutie is mogelijk maar die zou vreeselijk zijn en toch wil ik niet beweren dat die niet zal uitbreken als de oorlog afloopt", ging prins Oechtomski voort. Dat zou een boerenrevolutie zijn, die niet alleen gericht wezen zou tegen het stelsel, maar tegen alle bezit en bescha ving en die beginnen zou met allen dood te slaan en in het water te werpen. En dan zou ik honderd tegen een durven wed den, dat de politie in het geheim niet te gen die revolutie zou zijn maar haar zou steunen, omdat zij zich daardoor zeker en vlug zou kuunen ontdoen van haar groot sten tegenstander, de ontwikkelde klasse. Het gepeupel slaat iedereen dood, die in naam van den Czaar als vogelvrij wordt aangewezen. Dat is een soort kermispret. De Czaar is, naar prins Oechtomski ver zekert met de beste bedoelingen bezield. Hij is eigenljjk het hoofd der malcon tenten bij zou zijn hartebloed geven, als bij bet volk kon helpen. Maar hij kan niet. De tsjin, de camarilla, het geheele stelsel, verzet zich daartegen. >Als de Czaar de waarheid over den toestand en de stemming in het land zou willen hooren, hij zou het niet kunnen want in camarilla is er geen die den ander verraadt. De bureaucratie kent slechts één God de carrière, met haar kansen op le gitieme en illegitieme bevordering »Nu en dan tracht een van zijn vrien den den jjzeren band der tsjin te verbre ken, en den Czaar eens eerljjk en open hartig te zeggen waar het op staatmaar uitwerking is daarvan niet te verwachten- De Czaar is een bescheiden, goedig schuchter man de invloed van zijn omge ving is te sterk een waarschuwing treft hem diep, maar de indruk wordt door de omgeving te spoedig geparaliseerd". Een grondwet invoeren Het zou niet baten. Liberalen en radicalen meenen van wel. >Men, not measures" hebben wij noo- dig. En prins Oechtomski besloot zijn troos- telooze beschrijving van den toestand met de woorden »lk zie geen hulp en geen reddingte meer daar ook de openbare meening in 't buitenland ons in den steek laat. Uit politieke en financiëele overwegin gen praat men ons naar den mond. Maar hoe en door wie wij verlost zullen worden, ik weet het niet. Ik vrees dat nog zware beproevingen en ook vreeselijke ellende voor ons arm, geknecht, door honger krachteloos geworden volk zullen zijn weggelegd, voor dat de hemel zich over ons erbarmt". De even openhartige als pessimistische beschouwingen van iemand als piinsOech" tomski zullen zeker ver buiten de grenzen van het heilige Rusland indruk maken. Provinciale Staten. De zomervergadering der Prov. Staten van Zeelaud werd Dinsdagavond op de ge wone wijze door den Commissaris der Ko ningin geopend. Behalve de heer Van Teijlingen, die met kennisgeving afwezig was, waren alle leden tegenwoordig. De herkozen en nieuwgekozen leden wer den na onderzoek hunner geloofsbrieven toegelaten en geïnstalleerd. Door den voorzitter werden zjj met hun ne benoeming geluk gewenscht. Met een enkel woord werd door hem in herinnering gebracht wat de hb. Bolier, Van der Have en Kakebeeke, in het belang van de Provincie badden gedaan, en bracht hij dezen hulde aan hun verdiensten en dank voor de aangename wijze waarop hjj met hen steeds had samengewerkt. Na mededeeling van verschillende inge komen stukken, hoofdzakelijk Kuninkljjke besluiten houdende goedkeuring van be sluiten in de vorige Statenvergadering ge nomen, werden allen, evenals eenige me- dedeelingen van Ged. Staten, voor kennis neming aangenomen. In de zitting van Woensdag werden her kozen tot leden van Gedeputeerde Staten de heeren J. A. van Rompu, M. de Jonge, en W. A. graaf van Lijnden en P. F. Fruijtier. Tot buitengewoon lid van Gedep. Staten werd gekozen de heer Mr. A. A. de Veer.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1