BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 911. Woensdag 6 Juli 1904. 13e Jaarg. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT, l'er 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het gelieele Rijk ƒ0.55, voor België Cl.ü2s, voor Amerika ƒ0.826, bij vooruitbetaling. Bij alle boekbandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cent* elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Din dag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Rit kind verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. BIELEJIAX te Breskuis. Rusland—Japan. Nu het beleg om Port-Arthur geslagen is en het thans tot een crisis komt, kan men verwachten dat van Russischen kant vooreerst weinig meer bekend zal worden over de schade, die de Japanners aan de verdedigingswerken of aan de vloot toe brengen. Het is vuor de Russen immers van strategisch belang, eventueele schade te verheimelijken, om hun zwakke plaatsen niet aan den vijand bekend te maken. Het uitvoerige ambtelijke verslag dat thans van Russischen kant over de ont moeting tusschen de Russische eu de Ja- panache vloot gegeven is, houdt blijkbaai ook rekening met deze omstandigheid. Het beweert weliswaar dat de torpedo- aanvallen van de Japanners zijn afgesla gen, maar zegt niet dat de Russische sche pen geheel onbeschadigd zijn gebleven. Het gaat daarom niet aan, om thans te zeggen dat er geen woord waar is ge weest van hetgeen er in Togo's verslag heeft gestaan. De Japansche torpedo-boo- tep hebben waargenomen dut drie schepen getroffen en de afgeschoten torpedo's ont ploft zjjn. Nu kan het onjuist zijn ge weest, dat een van de getroffen schepen gezonken is. Men blijkt dit aangenomen Ie hebben, omdat bij bet aanbreken van den dag een van de slagschepen mankeer de. Dat ontbrekende schip is misschien 's nachts binnengeloodst in de haven, omdat zijn toestand dat noodig maakte. Maar zoolang niet van Russische zijde de feiten in Togo's verslag vierkant gelogenstraft worden en dat zijn zij tot nogtoe niet kan men aannemen dat de aanval van de Japanners niet geheel vruchteloos is geweest. Aan den anderen kant is het volkomen te rechtvaardigen dat de Russeu den omvang van de schade verzwijgen. Zoodoende blijft Togo in het onzekere, hoe sterk de vloot zal zijn waarmede hij in het oogenblik waarop het uitbreken voor de Russische schepen een harde noodza kelijkheid wordt, zal hebben af te reke nen. Eindelijk verdient nog de aandacht ge vestigd te worden op een zinsnede in een telegram uit Tsjifoe. Daarin wordt gezegd, dat vier slagschepen binnen de haven ge houden worden, terwijl twee andere slag schepen met de kruisers bestemd zijn, om af en toe zee te kiezen. Daarbij rijst nu vanzelf de vraag, of de vier slagschepen wel binnen zouden blijven, als zij volkomen zeewaardig waren. In elk geval zal het waarschijnlijk nog geruimeu tijd duren, voor men de waarheid te hoo rei) krijgt over de gebeurtenissen van den 23sten Juui. Een telegram uit Tokio meldt, dat het eskader uit Wladiwostok andermaal aan de vervolging van admiraal Kamimoera ont snapt is. Op de open zee, als de nacht invalt, en regen en mist hun sluiers over de wateren hangen, is het hard zoeken naar een paar snelle schepen, die wegstoo- men met gedoofde vuren. Het zou ons niet billijk lijken van de Japanners, als zij er op stonden dat Kamimoera zich nu maar den buik moest openen. Men schijnt het hem zeer kwalijk te nemen, dat hij de sche pen van Skrydlof niet vangen kan, en wijt hem den ondergang van de transportsche pen. Te Kobe heeft het volk, naar 't heet, zijn huis trachten te vernielen. Zelfs spreekt een bericht van opstootjes in verschillende plaatsen, als uiting van woede over het verdrinken van die troepen. De Nation, het bekende Amerikaansche weekblad, over die gebeurtenis schrijvende, noemt het gedrag over de Japanners bij die gelegenheid een averechtsche dapper heid. »Zulke voorvallen, als de weigering van troepen op transportschepen om" zich aan oorlogsschepen over te geven, de al- gemeeue voorbereiding van zulke troepen om zelfmoord te plegen en de eisch, dat een admiraal die geen succes heeft, zich van het leven moet berooven, herinneren ons eensklaps, welke golf er ligt tusschen ons eu die Oosterlingen. Dat die troepen, die hulpeloos onder de kanonnen der Rus sische kruisers lagen, den dood verkozen, bevredigt slechts een persoonlijk overdre - ven plichtsgevoel. Door zich onvoorwaar delijk over te geven, zouden zij de Russi sche vloot in groote verlegenheid hebben gebracht. De Russen konden die troepen immers niet gevangen nemen en waren ver plicht geweest, hun een middel tot ontko ming van de zinkende transportschepen te verstrekken. Onder die omstandigheden waren de Japanners onder geeu parool uit geweest, de Russen zouden een gevaarlijk oponthoud hebben gehad en een duizend man troepen waren voor den strijd voor 't vaderland behouden geblevtyi". In een telegram uit Tokio van Zondag leest men nog, dat Vrijdagavond de drie Russische kruisers ten Z. van Foesan wa ren gezien, maar zonder de torpedobooten, die dan al eerder naar Wladiwostok terug gekeerd zouden zijn. Aan de kust hoorde men vervolgens, omtrent half negen 's avonds zwaar schieten. Dat duurde een kwartier. Blijkbaar leden de Russen er geen schade bij, want men zag ze later in N.-O. rich ting wegstoomeu. Het is, na lezing van het bericht van admiraal Togo, echter niet duidelijk wie ze in een bepaalde richting heeft zien wegstoomen. Het Bestuur van den Bond tot bescher ming van den Trekhond in Nederland, heeft zich tot de Staten onzer provincie gewend met verzoek om in het provinci aal reglement op de wegen en voetpaden ten aanzien van het houden van Trekhon den en het rijden met hondenkarren, der gelijke bepalingen vast te stellen als thans reeds in de provincie Zuid-Holland van kracht zijn. Daar de tijd ontbroken heeft om tijdig een praeadvies in te dienen, stellen Ged. Staten voor, hen diligent te verklaren. Wegeus het verband tusschen dit adres en het vroeger bij hen ingekomen verzoek van het bestuur der afd. Zeelaud der Ne- derlandsche vereeniging tot Bescherming van Dieren, om alle hondenkarren te voor zien van een nummer, geven Ged. Staten in overweging, de behandeling van het door hen daaromtrent gedaan voorstel aan

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1