RRESKENSGEE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 910. Zaterdag 2 Juli 1904. 13e Jaarg. Buitenland. Binnenland. A B;ONNE M EtN T. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Uit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. UIELE.tiA.V te Ureskens. Rusland Japan. Verschillende berichten wijzen er op dat het Wladiwostok-eskader weer actief gaat opt r» den. Uit Tokio wordt aan de .Matin" geseind dat bet gerucht loopt dat het Wladiwo stok-eskader weer deze haveu verlaten beeft. Reuter seint dut schepen, gelijkend op die van het Wladiwostok-eskader, versche nen zijn Maandag, dicht bij de Yeso-kust. Gelijkluidende berichten komen ook van andere punten der noord kust, doch de minister van marine hecht er geen geloot aan. De mogelijkheid van een nieuwe excursie jis niet uitgesloten, waar de vorige zoo'n V<!succes had. Doch, ook kan het zijn dat iti|de Japanners, onder den indruk van de sojongste verliezen, elk schip dat op een Ikruiser lijkt, aanzien voor één van het W la- ijj^diwostok-eskader. ,ed In dezen oorlog is men gewend aan te- SKIgenspraken. Gelijkertijd meldt »Havas" Bl'dat het volkomen kalui is in Wladiwostok, dut men op de werven ijverig bezig is de s- ketels van de oor'ogsi chepi n et hern te ma- ken, het averij te herstellen dat de sche- n opliepen tijdens den jongsten slonn Een Reuter-telegram over de behande- ing van dooden en gewonden aan Russi- ehe zijde door de Japanners, is een com- le van tegenstrijdigheid zooveel zinnen, ooveel tegenstrijdigheden. Generaal Koerapatkine beveelt een goede handeling van Japansche slachtoffers, .als 'in- twoord op de uitstekende behandeling ich die Russische gewonden in Japansche hos pitalen ten deel viel". Dadelijk daarop een bericht uit het .Armee blad" van afschu welijke wreedheden. Een oplossing is misschien hierin te vin den dat niet het Japansche leger als zoo danig zich schuldig maakt aan ergerlijke mishandeling, doch slechts enkele soldaten individueel, of Ghineezen eu Koelies. Dat men van deze laatsten zoo iets ver wachten kun, is gebleken uit den Chiuee- schen oorlog van 1894—95. De Russische bladen exploiteeren deze mishandelingen natuurlijk. Zoo bericht het .Birsch Wjed" Dr. Stankewitsj van de Russische afdeeliug onder generaal Mischtsjéhenko heeft een aantal photogra- fisehe opnamen gemaakt van soldaten, die gevallen zijn door de mishandelingen van Japanners. Deze fotographieën zullen als bewijsstukken gezonden worden naar het Haagsche Scheidsgerecht Van vele slachtoffers waren de tongen uitgerukt, de handen afgekapt- Een officier deelde mee, dat hjj gewond op het slagveld liggend, tot driemaal toe door een Japansch soldaat beschoten werd. Generaal Eomanof deelde verschillende staaltjes van wreedheden mede aan het Roo- de Kruis, o. a. dat Japanners het gewaagd zouden hebben te schieten op ziekenwa gens en geneeskundig personeel. Verschil lende verplegers en dragers zouden gedood zijn. Dr. Rojkof werd gewoud, terwijl hij bezig was een gevangengenomen soldaat te behandelen. Verschillende correspondenten in Oost- Azië bevestigen het bericht, dat de Japan ners, na een hevigen strijd, drie buiten forten van Port Arthur genomen hebben, waarbij zij twee Russische kanonnen ver meesterden. De Standard verneemt uit Petersburg Particuliere brieven van het oorlogster rein toouen aan, dat het Russische leger in Mantsjoerije ontstemd is over het uitblij ven van een overwinning, terwijl de goede behandeling, die de krijgsgevangen Russen van de Japanners ondervinden, mede van invloed is op de troepen. Ecu correspondent van de Times, die in Japan rondreist, roemt de kalme en waar dige houding van het Japansche volk bij overwinningen zoowel als hij tegenslagen. Van grootspraak is niets te bekennen. Het II eekllad van het Recht zegt naar volle overtuiging, dat de Drankwet door de Tweede Kamer niet mag worden aan genomen. Het blad schrijft het volgende: Wij begrijpen dat dit in de Kamer wei nig weerklank zal vinden; er behoort eene buitengewone mate van zelfverloochening toe, om dien geheelen, vermoeienden ar beid van wekenlang door eene verwerping ongedaan te maken. Toch, al verwachten wij niet, dat ons waarschuwend woord ingang zal vinden, wij mogen het niet terughouden. Uit de beraadslagingen in de Tweede Kamer is een ontwerp te voorschijn gekomen, zóó ingewikkeld eu samengesteld, dat de toe passing tot groote moeilijkheden moet voe ren. Het aantal door straffen te handha ven verbodsbepalingen is buitengewoon groot, en reeds thans mag worden voor speld, dat vele a l'improviste opgesteld, tot diepgaand verschil van opvatting zullen aanleiding geven. Wij herinneren slechts aan het verbod om hazardspelen toe te la ten. Bij het gewijzigd ontwerp verving .kansspelen' het meer bekende .hazard spelen" bezwaren tegen het nieuwgeko- zen woord leidden fluks tot wederopneming van het oude, onder toevoeging van eene uitbreidende bepaling, welker beteekenis en strekking reeds onder de leden der Kamer tot groot verschil van inzicht voerden. Wie daarbij het recht aan zijne zijde had, onderzoekeu we thans niet. Genoeg is het, dat bepalingen werden vastgesteld, over welker omvang in de practijk veel strijd kan en zal ontbranden. De meeste van de gestelde voorschriften zullen slechts een gedeeltelijke toepassing vinden. Nagenoeg alle hebben uitzonde ringen naast zich, waardoor zij voor de naaste toekomst zonder kracht en invloed zullen blijven. Toch zullen zij belemme rend ingrijpen in de persoonlijke vrijheid en voortdurend tot stratvervolgingen voe ren. Voor de bestrijding van het drank misbruik kan het ontwerp, zooals het thans is geworden, niets, althans zeer weinig uit richten daarentegen zal het door nieuwe overtredingen te scheppen een bron wor den van ellende, voeding geven aan de criminaliteit. Zonder kans op uitwerking ten goede, veel gevaar dus voor invloed ten kwade. Eene wet, die nog meer haat en verbittering zal kweekeu dan de geldende kei 6. 15 0/ a 1

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1