Gemengd* ~mT »Het vervoer van vrachten op de wegen heeft in de vergadering der Staten her haaldelijk een punt van beraadslaging uit gemaakt. Ged. Staten verwijzen naar de beraad slagingen in de zitting van 14 Juli '98, tengevolge waarvan het verbod in het Re glement werd opgenomen en naar die van 16 Juli 1901. Het komt Ged. St. voor dat het verbod geen nut meer zou doen, indien de ge- wenschte uitzondering daaraan werd toe gevoegd". Aan hun voorstel tot afwijzing van het verzoek van de afdeeling Hulst van de Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland, om de pro vinciale tollen af te schaffen voegen Ged. St. toe Door bovengenoemde afdeeling wordt verzocht om de gemeente Goes en de ge meenten Schouwen en Duiveland vrij te stellen van hare bijdragen voor afkoop van tolrechten en om de thans ten bate der Provincie nog bestaande tolheffingen af te schaffen, een en ander met ingang van 1 Mei 1905. Het verzoek wordt ondersteund door het hoofdbestuur der voorn. Maatscli. en door een aantal gemeentebesturen uit Zeeland. De vraag of de tolheffing zal worden behouden, is herhaalde malen bij de Prov. St. aanhangig geweest en toestemmend be antwoord. De voor- en nadeelen dier hef fing zijn zoo dikwijls uitvoerig uiteenge zet. Aangezien in de thans ingediende adres sen geen nieuwe gezichtspunten worden geopend, houden Ged. St. zich aan hun vroegere adviezen. Zij deelen niet in de meening der afd. Hulst, dat afschaffing dier heffing zich thans financieel minder zou doen gevoehn dan vroeger het geval was. Een bron van inkomsten welke thans een bedrag oplevert van ƒ12 a ƒ13000 is eene niet onbelangrijke tegemoetkoming in de kosten van onderhoud, welke voor de jaren 19021904 zijn aanbesteed voor ƒ25,624.50 per jaar. Bij afschaffing der heffing zou genoemd bedrag geheel uit andere middelen moeten gevonden worden. Ged. St. stellen mitsdien voor het ver zoek van de afd. Hulst af te wijzer- Het voorstel tot afwjjzing van het ver zoek van Mr. P. C. J. Hennequin, P. B. Wijffels en dr. J. L. J. de Glopper te Aardenburg, om een subsidie voor eene teekenschool aldaar, omschrijven- Ged. St. KRF.SKEXS, 24 Juni t<>04. Met ingang van 1 Juli a. s. is de heer J. P. van de Sande volontair aan de Open bare School No. 1 alhier, benoemd tot on derwijzer te Zuidland (prov. Zuid-Holland.) De inschrijvingssom van den postrit BreskensHoofdplaat Biervliet is niet ƒ2060 maar ƒ2074 's jaars. Voor de betrekking van onderwijzer aan eene der openbare scholen te IJzen- ke hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat in 1904 de jacht op waterwild wordt geopend, op 1 Juli a. s. Twee logé's van den firmant der pa pier-fabriek De Maasmond, nabij Keizers- veer, ondemamsn in een automobiel van dezen een ritje naar Gorinchem. Bij de eerste helling van den weg was de chauf feur zijn stuur- en remtoestel niet meer meester, waardoor de antomobiel onderst boven van den dijk stortte. Een der in zittenden werd vreeselijk door de glazen bekapping verwond, terwijl de andere on der het tuimelende voertuig geraakte. Zwaar gewond zijn beiden opgenomen en naar de woning van hun gastheer ver voerd. De automobiel is geheel vermor zeld. Uit Hengelo (G.) schreef men Dins dag aan de Zutph. Crt. Hedenmorgen, omstreeks 9 uur, bevond zich een tweewielig rijtuig van den stal houder L. even buiten het dorp op den weg naar Hnmmelo. Toen de koetsier, een automobiel zag naderen, en teekenen van angst bij 't paard bespeurde, plaatste hij er zich voor en gaf den chauffeur een wenk te stoppen of althans zijn vaart te beper ken. Er werd evenwel geen gevolg aan gegeven, 't Paard sprong daardoor van den weg, den koetsier met zich slepende. Deze bekwam geen letsel. Erger ging het met den heer, die zich in het rijtuig bevond. Door den val werd hij zoodanig ge kneusd, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Onze automobilisten, blijk baar angstig voor mogelijke gevolgen, stoor den zich aan 't ongeval niet, doch reden in woeste vaart dour 't dorp, voorbij de openbare school, waar 't wemelde van spe lende kinderen, en 't mag een wonder hee- wijk woont, zegt de Zw. Crt., haar lieve ling weer thuis kreeg in vreemde kleertjes en niets ontdaan, omdat het zelf door een andere moeder gezoogd was, rolden haar de tranen van dankbaarheid over de wan gen, en dankte ze zeker in stilte de moeder, die haar kind redde. Over geheel België heeft een onwe- der gewoed, vergezeld van windhoozen, dat ontzettende schade heeft aangericht en ook persoonlijke slachtoffers heeft gemaakt. In het centrum zijn belangrijke verliezen geleden. Te La Hestre sloeg de bliksem in een herberg en brand vernielde het gebouw, dat met twee aangrenzende huizen in de asch werd gelegd. Te Morlanwelz viel 't hemelvuur op de villa van wed. Meusy, die totaal vernield werd. Te La Touvière brandde een huis gedeeltelijk af. Te Luik heeft een huis eveneens veel schade geleden. Het onweder dat Vrijdagavond om zes uur los brak, is een der schrikkelijkste geweest, die men reeds in de streek [heeft gezien. Te Juprelle viel de bliksem in [den stal van den burgemeester, Jamotte, en doodde er diens 59 jarige zuster, die de koeien molk. Vier koeien werden gedood en een werk man doodelijd getroffen. Te Dinant moeten zelfs hagelsieenen ge vallen zijn van 300 gram. De velden zien er jammerlijk uit en de gebroken ruiten zijn bij duizenden te tellen. In een hotel moesten alleen 200 ruiten het ontgelden. Te Bouzeval is het kerkhof totaal ver woest. Geen kruis is blijven staan en honderdjarige hoornen zijn uitgerukt of als stroohaluien afgebroken. Te Givemont zijn huizen ingestort en gebarsten. De velden zien er droevig uit. Heele oogsten zijn verwoest. De wegen zijn onbruikbaar. Zij zijn overstroomd of met ontwortelde boomen als bezaaid. Populieren werden niet alleen uit den grond gerukt, maar zelfs door den storm wind tot honderd meter ver meegesleept. In de bosschen is een groote vorwoes- tingdo ontwortelde en gebroken boomen zijn niet te tellen. Te Erezée heeft een kwartier lang een stortvlaag van regen en hagel ruiten en planten verbrijzeld, zoodat velden en hui zen niet meer te herkennen zijn. Te Holanges hebben de fabrieken ont- Nadat beiden in een herberg hadden vertoefd, zijn ze naar buiten gegaan. Een oogenblik later kwam Danmn de herberg weer binnen, uitroepende»Ze hebben me gestoken". Na deze woorden geuit te hebben zakte hij dood ineen. Hij was doodelijk in den Luik verwond. Kort daarop werd Hieltjes aangehouden die verklaarde D. te hebben gestoken, doch daarbij uit zelfverdediging te hebben ge handeld. Damen zou nl. met ontbloot mes op hem at zjjn gekomen. 11. heeft hem toen het mes ontrukt en hem den noodlottigen steek toegebracht. De justitie uit Arnhem is Woensdag naar 's Heerenberg vertrokken om deze treurige zaak te onderzoeken. I»e roof- cit plundertocht der Franschen iu het land van Uzendijke, Waterland- kerkje en .Schoondijke in Juli 1708. (Slot. En zoo waren er nog velen meer, want de hofsteden, vanwaar 4 tot 8 paarden en evenveel koeien werden medegenomen, wa ren ettelijke in getal. Alles, waar zij bij konden komen werd door de vijanden voor goeden prijs verklaard of vernield. De kleine landbouwer, de noeste, spaar zame »plekjesgast" van het ouderwetsche type, dat wij met leedwezen zien verdwij nen, werd evenmin gespaard als de groote boer. Erasmus van Roo en Joos Hoste, bei den onder Schoondijke, gaven op dat zij elk hadden verloren een »schoone" melk koe, swaardig 10 pond". Ziehier een gespecifeerde opgaaf van hetgeen in de navolgende polders was ge roofd aan beestiaal, met het bedrag van de waarde er bij in Oranjepolder 39 paar den, 7 veulens, 22 koeien en runders, 2 kalveren, 47 varkens 1194 pond 19 schell. 2 stuivers; in Maurits-, Gouden-en Dierentijdpolders 32 paarden, 5 veulens, 76 koeien en runders, 14 kalveren, 119 var kens ZZ 1315 pond 10 schellingen; in het lste gedeelte van Piins Willem 73 paar den, 6 veulens, 45 koeien en runders, 18 kalveren, 6 lammeren, 29 varkens ZZ 2377 pond 1 schell. en 4 stuiversen onder Schoondijke (Prins Willem 2de gedeelte) 122 paarden, 19 veulens, 89 koeien en runders, 7 kalveren en 7 varkaus 3637 pond 9 schell. 4 st. Aan goederen, huis raad, landbouwgereedschappen, kleederen

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2