BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 908. Zaterdag 25 Juni 1904. 13e Jaarg. Binnenland. A B|0 N N E M E;N T. Per I! maanden /U.50, franco per post door liet gelieele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. BirXIDI W te Itrcskcns. Partij- of Landsbelang. I. Nu de uitslag der Staten-verkie- zingen de besturing van ons land voor geruimen tijd in anti-vrijzin nige bedding heeft geleid, is het niet' ondienstig te wijzen op het belang rijke punt dat leiding gaf aan dezen stembus strijd. Deze toch werd ditmaal beheerscht door de waag „vóór of tegen de re geering" eener- en „de Eerste Ka mer links of rechts" anderzijds. De coalitie-partij heeft aan de jong ste verkiezingen de eerste kwestie vastgeknoopt en de vrijzinnigen be paalden zich tot het dilemma dei- laatstbedoelde leuze. Beide vraagpunten houden wel een onderling verband, maar toch bestaat nog een groot verschil tusschen het een en het ander. De rechtsche partijen zagen in de uitspraak der kiezers een votum van ver- of wantrouwen in het beleid der huidige regeering, terwijl de li beralen aan het resultaat dier uit spraak de beteekenis hechtten eener bestendiging van de tegenwoordige samenstelling der Eerste Kamer, waar van, gelijk men weet, de leden dooi de Provinciale Staten worden geko zen. Deze Kamer heeft niet het karak ter van een politiek lichaam zooals de Tweede Kamer. Ook is hare wetgevende positie anders, daar zij geen oorspronkelijke wetsontwerpen behandelt, maar al leen over die, welke door de Tweede Kamer zijn aangenomen, haar oor deel uitspreekt, zonder bevoegd te zijn in die ontwerpen eenige veran dering aan te brengen. Van daar dat hare taak meer is een controleerende dan een schep pende, en haar karakter mitsdien meer is een onpartijdig dan een po- litiesch. Bij de vraag of de grondwet een zoodanig karakter aan de Eerste Ka mer heeft gegeven, dan wel of dit eeli gevolg is van haar optreden en van de wijze waarop zij hare taak steeds heeft opgevat, zullen we niet lang stilstaan. Te minder is dat noodig omdat hare positie nu eenmaal zelfstandig is en zij zelve getoond heeft niette willen zijn een politiek instrument. Daarin ligt voor de natie een waar borg dat op wetgevend gebied al thans door deze Kamer, die een uit spraak heeft in hoogste ressort de haar ter goedkeuring voorgelegde ont werpen niet toetst aan het belang der partij die op. een gegeven oogen- blik regeerings-meerderheid is, maar uitsluitend aan dat van staat en natie. Dat onder die omstandigheden hare onpartijdige uitspraak niet altijd wel gevallig is aan hen, die gaarne hun wil zagen zegevieren en hun wen- schen zagen vervuld, is zeer begrij pelijk. Geen wonder, dat van sociaal-de mocratische zijde het stelsel der Eer ste Kamer zoozeer verouderd wordt geacht, dat men haar liever geheel zag verdwijnen. Geen wonder ook, dat de anti revolutionairen spreken van een den voet aan de regeering dwars zetten voor 't geval de Eerste Kamer een wetsontwerp van het tegenwoordig ministerie mocht verwerpen. Zoo'n oordeel pleit echter juist voor het onpartijdig karakter der Eer ste Kamer, waarin elk onbevoordeel de een zoodanig onbevangen vertrou wen stelt gelijk dat, behoudens eene enkele uitzondering, bestaat ten op zichte onzer rechtsprekende magistra tuur. Dat vertrouwen wekkend karakter is gebaseerd op de geschiedenis. Bij de wetsontwerpen die zij had te beoordeelen vroeg zij niet door welke politieke kleur de minister zich onderscheidde, die deze haar ter goed keuring' voorlegde, evenmin als zij te rade ging met de staatkundige overwegingen waarop de Tweede Ka mer een ontwerp had aangenomen. Ze vroeg steeds alleen in hoever het landsbelang door zulk een wét kon gediend zijn. Uit dien hoofde zag men haar wetsontwerpen aannemen afkomstig van anti-liberale Kabinetten, als deze verwerpen van geestverwante minis ters. Het is daarom eene verkeerde, eene verregaande partijdige beoordeeling, wanneer men van anti-revolutionaire zijde in de eerste de beste keer dat de Eerste Kamer een ontwerp van de tegenwoordige regeering mocht verwerpen, een aan dit Kabinet den voet dwars zetten ziet. Om te voorkomen dat dit te avond of morgen zou kunnen gebeuren, moet de Eerste Kamer, die ondanks hare onpartijdigheid een kleine libe rale meerderheid heeft, worden om gezet in eene aan het thans zittend Kabinet verwante meerderheid. Deze overweging is van zoo'n be langrijken aard geweest, dat de stem busstrijd voor de anti-revolutionairen niet alleen door dit wachtwoord werd beheerscht, maar dat zelfs de regee ring zou afgetreden zijn indien de uitslag der verkiezingen aan hare partij ongunstig was geweest. Wel een bewijs hoe men aast op de Eerste Kamer om hare meerder heid om te zetten in eene aan de regeering volgzame. Verschillende omstandigheden zijn daartoe gunstig. (Slot volgt.) Provinciale Staten. Ten opzichte van liet afwijzend voorstel op het verzoek van P. de Muijnk te St. Kruis en anderen om het verhod van het gebruik van 3 paarden op de prov. wegen eeuigszins te wijzigen, zeggen Ged. Staten

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1