Inschrii ving ie GRIND, Puike nieuwe Aardappelen, Leveling Duitse 10713 tan Hoijtat 125 (1® aai lai loïswi. ±125 Ingezonden. Burgert. stand. Advertentiën. TE KOOP aanbesteden Te Hilveisuin i« vóór een paar da gen 't gezin van A. Klein ongesteld ge worden met verschijnselen, welke deden denken aan dysenterie. Het hoofd van het gezin is overleden de vrouw is nog bed- lederig, en de twee andere personen zijn hersteld. Men zoekt de oorzaak in het gebruik van vleesch, dat in een koperen pan be waard zou geweest zijn. De caféhouder D. in de Enrmastraat te Tilburg miste gedurig sterken dranken geld. Om den dader te ontdekken hielden D. en zjjn vrouw zich Donderdagmiddag afwezig en werd de politie in de woning verdekt opgesteld. Weldra daagde de dief op in den persoon van de wed. S., de ei genares van het café, hetwelk zij aan D. verhuurd had. Juist toen zy bezig was met het ledigen van eene flescli uit het buffet, werd zij door een inspecteur van politie op heeterdaad betrapt. Zij is ge vankelijk naar Breda overgebracht. Vorige week zijn te Vlaardiugen aan het station drie jongens van 9, 11 en 14 jaar door de politie aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Zij maak ten zulke grove verteringen, dat de politie dit verdacht voorkwam. Bij een nader onderzoek bleek, dat de politie goed had gezien. De jongens wa ren van Rotterdam gekomen per spoor en om reisgeld te krijgen hadden zy een goud horloge en andere voorwerpen gestolen en aan den man gebracht. Als reden waarom zij naar Vlaardingen waren gekomen gaven zy op dat er in Vlaardingen minder agenten waren dan te Rotterdam en men dus gemakkelijker kon stelen. Tijdens de jongens onder verhoor waren, kwam een winkelier aangifte doen dat bij hem de lade was gelicht en hij zes gulden vermiste. Zij bekenden ook dit gedaan te hebben. Een bediende van den heer L. Zwart- ser te Haarlem, die slechts 10 dagen bij hem in dienst was, is Donderdag met een bedrag van ƒ256, dat klaar was gelegd voor het betalen vaneen wissel er van door gegaan. Het is gebleken dat de voort vluchtige heette Edmond Steinfeld en dat de Duit8che politie zijne opsporing reeds sedert Februari verzocht. In Duitschland is hij vroeger ook met een belangrijk bedrag (4000 mark) op den loop gegaan. De voortvluchtige weet zich byzonder net voor te doen, is de Holland- sche taal machtig, en zoekt zich zooveel mogelyk op te dringen bij de netste Isra ëlitische burgers, om op deze wijze minder in den kijker te loopen. Het was Vrijdag te Amsterdam te gen halfvier, toen de bewoners aan de Da- costa-kade en omliggende struten door een donderend geraas werden opgeschrikt ver gezeld van een hooge opstuiving van kalk- stot'. Twee in aanbouw zjjnde perceelen aan genoemde kade bleken ingestort, Zjj waren reeds onder de kap en een dertigtal werklieden waren er in aan den «rbeid. De meesten, die op den beganeu grond zich bevonden, konden, door het gekraak gewaarschuwd, bytijds een heenkomen vin den, maar een tiental, bezig op de zolder verdieping, zijn in meer of mindere mate het offer geworden van de onverantwoor delijke wijze, waarop naar het schijnt nog altoos de huizen hier in elkaar ge gooid woaden. De meesten van dit tiental hebben ver wondingen opgeloopen, die zich voor het oogenblik niet al te ernstig lieten aanzien, hoewel toch een achttal naar het gasthuis Een, die niet zonder moeite door de snel toegeschoten brandweer van onder het puin en de neergestorte houten gebinten werd weggehaald, moet zeer zwaar gewond zijn. Op het terrein waren al spoedig na het gebeurde de directeur en de onderdirec teur van het gemeentelijk bouwtoezicht aanwezig, die een voorloopig onderzoek in stelden naar de mogelijke oorzaak van de ramp. Spoedig voegde zich daarbij de wet houder Serrurier. De aanblik van den puinhoop is aller droevigst, ook omdat het onmiddellijk ie ders aandacht trekt, dat er geen twee stee- nen op elkaar gebleven zijn, zoodat naar liet schijnt een kalk moet gebezigd zijn van zonderlinge samenstelling. »De steenen [lyken wel als turven op elkaar te zijn gestapeld'' zei een der aan wezigen, die verstand van bouwen scheen te hebben. Anderen gristen een droge, pulverige zelfstandigheid van de klinkers, die voor kalk bad gedind, en namen die vour de curiositeit mee naar huis. Naar de ligging der neergestorte ge binten te oordeelen moet de directe oor zaak van liet onheil in een binnen-gang- inuur gezocht worden, waarvan de opeen gestapelde steen de noodige draagkracht heeft gemist en onder zijn Jast bezweken of uitgezakt is. De toestand der verwonden is redelijk wel. Geen der slachtoffers verkeert iu le vensgevaar. Voorbereidend militair onderricht en reservekader. Wordt in herinnering gebracht dat zij, die aan het voorbereidend militair onder richt gedurende de a.s. wintermaanden wenschen deel te nemen, zich zoo spoedig mogelijk, doch vóór 1 Juli, moeten aan melden bij den commandeerenden officier ter plaatse of in andore gemeenten bij den burgemeester. L. G. E. KALSHOVEN, Kapitein der Infanterie. Middelburg, 17 Juni 1904. Mynheer de Keduktenr In eene kleine nabetrachting over den gehouden verkiezingsstrijd zou eene korte beschouwing over een schandelijk slrooi- biljet, in deze gemeente verspreid, niet te onpas zyn. Ik bedoel dat, waarin de anti-revolutio nairen aan het adres van de liberalen din gen verwijten, die van een zeer sterk fa natisme getuigen. Waar zij zeggen niet naar personen, maar naar beginselen te zien, omdat op elk persoon wat aan te merken valt, hebben ze, dunkt mij, hun candidaat De Milliano wei nig dienst gedaan, omdat deze natuurlijk ook in hunne conclusie is begrepen. Als ze hierop direct een pleistertje wil len leggen door tal van hatelijkheden te slingeren naar het hoofd der liberalen die ook wel niet uitgesloten zijn van de stel ling dat op iedereen wat aan te uierken valt, dan is dit eene kleine verzachting voor de beschuldigden, dat de beschuldigers, ook menschen zijnde, mede niet onfeilbaar zyu. Die niei-onfeilbaarheid is aanstonds ge toond door den honenden inhoud van hun biljet, dat intusschen in naam van het licht der wereld een dor product van de werken der duisternis is, zijnde postklaar gemaakt in den nacht van Donderdag op Vrijdag, in een gelijke nacht dus waarin Judas zijn Meester verraad en Petrus zijn Heer ver loochende. De vele uitgekraamde onzin over gezin, huwelijk, Neomaltusianisme te weerleggen zou te veel ruimte in een kort bestek (in nemen. Het kan gerust worden samenge vat in deze slotsom steek uw hand in ei gen boezem, of anders is op haar van toe passing de geschiedenis van den splinter en de balk. Mooier uitgedrukt is de legende van de broodval. Deze liberale brandstapel dieden kiezers als schrikbeeld werd gesteld, zal echter wel niet velen in vlammen doen opgaan. Het dagelijksche leven leert ons echter heel wat anders. Letten we maar eens eenvoudig op de dwangmaatregelen die worden gebruikt oin de christelijke scholen te bevolken. Z.g. christelijke boeren dwingen de arbeiders hunne kinderen naar die school te zenden. Dat bij tegenstreven de arbeid wordt op gezegd behoeft geen nader betoog, en dat weer een uitvloeisel is van broodval-poli- tiek is ook meer dan duidelijk. Met koevele staaltjes zou dit nog kunnen worden aangevuld Maar 't bewijst vol doende, dat men gaarne zijn handen in onschuld wascht. Voor de eer van alle achtbare en eer bare mannen is 't te hopen, dat ze zich niet behoeven bezwaard te gevoelen voor de inhoud en de verspreiding van zulk een pamflet, want dan zou men wel kunnen zeggen, wee degenen die aan de leiding van dezulken zijn toevertrouwd of zich toe vertrouwen, want hoe zwart moet de ziel zijn van hen, die zooveel zwartgalligheid aan hun medemenschen ten toon spreiden, waar opwekking tot liefde een eerste eisch van maatschappelijke deugd moet zijn. Gr. Q. Hoofdplaat. Huw.-voltr. 5 Mei. P. B. van Zeele, 26 j., jui. en L. de Vrieze, 24 j., jd. Geboorten. 2 April. Maria Louiza, d. v. J. van de Velde en M. L. de Vulder. 4, Bertha Marie, d. van J. J. Kotvis en M. Bruggeman. 5, Clara Julia, d. van E. de Smet en L. S. lloseleur. 12, Emiel, z. van J. Simonse en S. J. van Zeele. 13, Ar thur Eduardus, z. van Th. F. Plasschaert en L. S. de Paauw. 16, Bernardus Fran- ciseus, z. van J. F. van Waes en E. B. de Vrieze. 30, Joannes, z. van P. J. Heijdens en J. J. de Wever. 6 Mei. Felix Jaco bus, z. van J. B. de Smit en S. M. Rum- schaart. 7, Sophia Amelia, d. van J. Ger- naert en R. S. de Meyer. 10, Cornelia Amelia, d. van J. Dierx en M. L. Rooze. 11, Felicita Sophia, d. van P. B. Roeland en R. M. ten Haken. 17, Emillus Petrus Johannes, z. van H. F. Temmerman en C. de Milliano. 18, llypolitus Maria, z. van J. J. Scherbeijn en S. M. Ras. 19, Petrus Franciscus, z. van P. J. Scherbeijn en S. Junis. 29, Suzanna Anlhonetta Jozina, d. van A. de Visser en S. Marseilje. 4 Juni. Stephanie, d. van Tb. van Waes en M. S. Steijaert. 15, Constantinus Bernardus, z. van C. B. Teugeman en J. M. van Zeele. Overlijden. 6 April. AugustConstantinus Mollet, 43 j., ougek. 30 Mei. Jannes Boes, 80 j., wedn. van Tanneke Bonnewel. 15 Juni. Petrus Franciscus, 26 d., z. van P. J. Seherbeyn en S. Junis. dilaiKlelsbei'icliH'ii. Rotterdam 20 Juni. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsclie Tarwe, puikef 7.00 a f8.00 goede f 6.20 a f6.90 Rogge f 4.50 a f 5.20 Gerst f 4.50 a f 4.80, Haver f6.25 a f6.90 (per 100 KG.) Br. boonen f 6.25 a f 6.90 witte f 4.50 a f 7.50. Kookerwten f 6.50 af 7 50- Voer- erwten f6.25 a f 7.00, Kanariez. f 0. a f 00.00, Koolzaad f 0.00 a f 0.00. Zeeuwsche Aardappelen Bonte f4.80 a f5.00; dito blauwe f 4.90 h f 5.10. Zeeuwsche Uien Groote bruine f 0.00 kleine f 0.00, stroogele f 0.00 per 60 KG. Veemarkt. Koeien le qual. 37 c. 2e qual. 30 c. Se qual. 25 c. Ossen le 36 c. 2e 27, 3e 25 c. Stieren 30 le 2e 27, 3e 25 c. Kalveren le 46, 2e 40 3e 33 c. Schapen le 30, 2e 25 c. Lamm, le 40 2e 35 3o 30 ct. Varkens le 19 2e 18, 3e 17 ct. Koers van het geld. België 100 fr. f47.57» a f 48— Eng. 1 pd. St. f 11.99 af 12.08» N.-Amerika 1 Dollar f 2.44». Hoog watergetij Breskens. DAG E N. voorm. nam. Woensd. 22 Juni 8.02 8.26 Donderd. 23 9.32 9.56 Vrijdag 24 10.35 10.59 Heden overleed, na een lang durig en smartelijk lijden, onze ge liefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Moeder ELIZABETH SCHAAP, Wed. van P. Herkemkij, in den ouderdom van bijna 42 jareu. Uit aller naam, Wbd. A. SCHAAP en Kinderen. lireekens20 Juni 1904. aan 7 cent de Kilo, bij hoeveelheid minder in prijs, bij Jac. LE GRAND, Groede. Sé Het Bestuur van den CALAMITEU- ZEN HOOFDPLAATPOLDER zal bij en kele inschrijving |3, II II II II Inschrijvingsbiljetteu worden ingewacht bij den Ontvanger-Griffier J. J. PATEER te Hoofdplaat vóór of op 30 Juni e. k. Het Bestuur voornoemd, J. L. I. DE BATS, Dijkgraaf. J. J. PATEER, Ontvanger Griffier.. waarvan te lossen als

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 3