BRE8KE1SCHE COURAET ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Hel lilt naar mils. No. 901. Woensdag' 22 Juni 1904. 13e Jaarg. a b;o nne m en t. Buitenland. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. l»it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever f BIELBBAM te Bresken». De strijd aan de Stembus is vol- streden. Zij heeft de positie van het huidig ministerie niet alleen bevestigd, maar ook versterkt. De hier en daar nog te houden herstemmingen kunnen de beteeke- nis van den uitslag niet meer ver anderen. Of bij een ruime.io deelneming aan den Stembusstrijd de uitslag hetzelf de resultaat zoude hebben gehad, is eenigszins twijfelachtig, omdat de partijen die thans de overwinning behaalden, zoo na mogelijk elk strijd baar man in het vuur brachten. Tot op zekere hoogte zijn dus ve le afgevaardigden gekozen niet direct door de meerderheid van den volks wil, maar tengevolge van de afwe zigheid van zoovelen, wien de be langen van staat en volk geheel on verschillig zijn. Die laksheid zal er dan ook zeker niet toe kunnen bijdragen om de Kamer gunstig te stemmed voor de grondwetsherziening waartoe zij bin nenkort het gedane voorstel in de afdeelingen zal hebben te onderzoe ken, en dat strekt om het kiesrecht algemeen te verleenen. Als men ziet dat duizenden onder wie niet weinigen die pas kie zer werden onder de laatste uitbrei ding van de Stembus wegbleven, dan is de vraag of de toekenning van dit recht wel zoo'n dringende eisch is, niet overbodig. De provincie Zuid-Holland wier Staten reeds eene anti-liberale meer derheid hadden, heeft ditmaal die meerderheid met nog vier leden uit gebreid, zoodat ze daar thans onbe twist is en mettertijd de Eerste Ka mer kan omzetten in 2» leden rechts en 21 links. In ons gewest waar van eene ver plaatsing der meerderheid schijn noch schaduw kon zijn, ja waar zelfs de liberale zetel van den heer Kake- beeke den weg van dien van mr. Van Deinse in Mulst had kunnen, en naar menschelijke berekening had behooren op te gaan, is voor de vrij zinnigen behouden gebleven, daar de herstemming in elk geval ten gunste van de liberalen moet uitvallen. Ook op de candidaten dier partij in andere districten zijn meerdere stemmen dan bij de laatste verkie zingen uitgebracht. Voor wat betreft het district Goes kan gewezen worden op het ver schijnsel dat de anti-revolutionairen niet zoo unaniem op den katholie ken candidaat stemden als op hunne eigen candidaten, en ook niet zoo algemeen als de katholieken de anti revolutionairen hielpen. Nu moge eenigszins van invloed zijn geweest dat de heer W. Kake- beeke als zoon van het afgetreden lid eene zeer bekende familie in het Goesche land vertegenwoordigende en uit dien hoofde talrijke relaties heb bende, door velen is gestemd, die men niet tot zijne geestverwanten kan rekenen. Maar 't is een niet weg te rede neeren feit dat het stemmencijfer dei- vrijzinnigen is geklommen, ondanks dat van de tegenpartij, rekening hou dende met de vorenomschreven om standigheid, het algemeen dilemma zal zijn vernomen zelfs geen consi deratie te gebruiken ten opzichte van liberale leden, die geruimen tijd zit ting hadden en belangrijke diensten presteerden. En in ons district hebben de ver bonden christelijke partijen bij de krachtmeting die beproefd is een suc ces gehad als men zich niet heeft durven voorstellen. Op weinige stem men na kwam de kath. candidaat in herstemming. Het stemmencijfer Vrijdag door dezen behaald, zal hen ongetwijfeld moed geven tegen het volgend jaar. Alleen gaat dan de strijd als man tegen man, tenzij een vermomde li beraal eveneens aan zijne eerzucht grillen bot mocht willen vieren en zich candidaat mocht laten stellen, onder wie weet welke leuze. De christelijke partijen hebben op nieuw een organiseerend talent aan den dag gelegd waaraan de vrijzin nigen een voorbeeld kunnen nemen. Dat kwam zelfs uit in ons district waar beide partijen voor de Staten tot dusver nog niet samengingen en waar voorheen nimmer een Katho liek als candidaat in het krijt was getreden. Thans rest op Woensdag 29 Juni nog eene herstemming waaraan we dezelfde beschouwing vastknoopen als die van de vorige week. Rusland—Japan. Uit Nioetsjwang is belangrijk nieuws gekomen, als bet waar is. Aldaar aangekomen vluchtelingen heb ben het bericht gebracht dat de Japanners in menigte landen op eenige mijlen ten Z. van Kai-tsjou en dat ten Z.O. van die plaats reeds vinnig gevochten werd. Dat zou be wijzen dat de Japanners inderdaad, gelijk te vermoeden was, bezig zijn, met een be weging om de Russen in het N. van Liao- tong den terugweg af te snijden. Met de Japansche troepen die uit het Zuiden op rukken en de strijdmacht uit Sioe-jen zou den dan troepen, die pas aan de oostkust van de Golf van Liao-tong ontscheept zijn, samenwerken. Te Petersburg was Donder dag reeds, volgens den correspondent van de New-York Herald, bericht ontvangen dat de Japanners Kai tsjou van Sioe-jen uit naderden, terwijl een ander gedeelte van Koeroki's leger zou oprukken lings den weg naar Moekden. Te Petersburg liep het gerucht dat Stac- kelberg's terugweg was afgesneden. Dit klinkt geenszins onwaarschijnlijk. Te Petersburg werd voor zeker verteld dat de verliezen van de Russen in den slag

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1