Binnenland. Gemengd. werden door bet uiterst werkzame vuur van een Russische battery gedwongen, stil te houden. Hierop begon de Japanschein fanterie ook van het oosten uit, op den weg van Feng-bwang-tsjeng op te rukken. L)e kozakken die daar den pas bezet hielden, moesten na een gevecht van twee uren terug. Een Russische batterij opende liet vuur op den pas en maakte het de Ja panners onmogelijk, daar vasten voet te krijgen. Tegen denzelfden tijd stelde zich in het zuiden een Japansche batterij berg- gesclmt op, maar werd na eenige schoten door het vuur van de bovenvermelde bat terij tot zwijgen gebracht. De tweede Ja pansche bergbatterij slaagde er in het ge heel niet in, het vuur te openen, en zij ontruimde onder het vuur van de Russi sche batterij de door haar gekozen stelling. In dun loop van hut gevecht werd een om trekkende beweging van verscheidene Ja pansche bataljons infanterie ten N.O. van Sioe-jen waargenomen, welke den terug weg van de Russen bedreigde. De kozak ken trokken daarom gaandeweg tot op 10 KM. van Sioe-jen terug en beschoten daar bij met hun artillerie op een afstand van anderhalven kilometer een dichte kolon- ne van den vijand. Tegen vjjf uur's mid dags hield het gevecht op. Aan Russischun kaut werden 2 officieren gewond, een kozak gedood en 17 kozakken gewund. Volgens alle aanwijzingen vochten de kozakken bij Sioe-jen met de 10de Japan sche divisie. Over het gevecht bij Saimatse meldt Koeropatkin Den 7den Juni werd om 5 uur 's ochtends een compagnie die op den weg naar Ai-jang vooruit was geschoven, door den vijand aangevallen. Een com mando vrijwilligers werd te hulp gezonden en later rukte de lieele afdeeling uit, van welke een bataljon met een batterij berg- stukken voor Saimatse stelling koos, terwijl een ander bataljon oprukte. De voorpos ten-compagnie en het commando vrijwilli gers sloegen in den beginne de Japanners af, brachten hun verliezen toe en maakten de geweren en de uitrusting van de ge vallenen buit. Het bataljon kon toen ech ter niet verder door het sterke vuur van den vijand, die, naar bleek, ongeveer een brigade infanterie met twee batterijen en drie eskadrons sterk was. De leider van de afdeeling gal' bevel, naar den Fensjoei- lin-pas terug te trekken. De afdeeling trok in volkomen orde langzaam terug. Aan Russischen kant werden 3 officie ren gewond en tegen de 100 man gedood en gewond. Uit de buitgemaakte uitrustingsstukken bleek dat de afdeeling met troepen van dn 12e Japansche divisie gevochten heeft. lip de behandeling der drankwet heeft de Tweede Kamer besloten om vergunnin gen van vóór 1 Mei 1904 en bijzondere vergunningen aan zedelijke lichamen tot 1930 te doen voortduren. liRESKIXS 14 Juni 1»04. Wij verzoeken onzen correspondenten in de verschillende gemeenten ons de uitslag der stemming voor de Prov. Staten op a. s. Vrijdag niet te melden. IJzenilijke. Men heeft alhier een nieu we burgemeester bijgekregen, niet bij ko- niukljjk besluit benoemd, doch bijdegunst van enkele personen. Het is een burge meester van de Poute, eene wijk onder de ze gemeente. Het was Zondag een heele drukte al daar. De burgervader werd afgehaald per open rijtuig bespannen met twee ponnie's, terwijl verder op het gehucht zelf »achitte rende feesten" werden gehouden. In de Zaterdag te Oostburg gehou den vergadering van de aideeling van den Bond van Ned. Onderwijzers verklaaiden zich 9 stemmen tegen en 4 voor het voor stel om ƒ500 uit het Reseivefonds te be stemmen voor de diamantbewerkers. De heer De Brujjne van Aardenburg hield eene zeer interessante lezing over »De man en de vrouw". Drie nieuwe leden waren er bijgekomen, zoodat de afdeeling nu 40 leden telt. Sluis, 13 Juni. Heden nacht is uit de weide van den heer Sanders-Meijer een paard ontvreemd. De politie doet ijverig onderzoek. Sluis. Door regenten van het Gast- en Weeshuis alhier is in plaats van wijlen den heer H. M. Hennequin tot ontvanger dier gestichten benoemd de heer J. P. Leijs- senaar. De feest vergadering der onderwjjzers- vereeniging in het arrondissement Vlissin- gen zal plaats hebben Zaterdag 2 Juli te Heijst aan Zee. Groede, 13 Juni. Zaterdagavond had alhier eene bijeenkomst plaats in »de Drie Koningen" naar aanleiding van de oproe- J I. -V J")--- - 1 de Vries; de heeren Hammacher enBoone bedankten, eerstgenoemde om opgegeven redenen, laatstgenoemde wegens zwakke gezondheid. In hunne plaats werden ver volgens gekozen de heeren Van Duyl en Iz. de Vlieger. Tot eere-voorzitter werd benoemd de heer Gerritsen, burgemeester en tot eere-leden de Wethouders Risseeuw en Hammacher, terwijl laatstgenoemde zich bereid verklaarde van advies te dienen wanneer men dit, op grond zijner veelja rige ondervinding op het stuk van feest vieren in Groede, wenschelijk vond. De vrachtrijder J. Alblas, van Naald wijk op Delft, kwam Vrijdag met zijn wa gen door De Lier, toen het 11-jarig zoon tje van W. Haanemaajjer, dat het blinde man spel speelde, plotseling achter een boom te voorschijn kwam en onder den wagen geraakte. Du wielen gingen den knaap over het hootd. Toen men den jongen opnam was hij dood. Een schedelbreuk had hem het leven benomen. In de gemeente Weslstellingwerf speelde een jongetje, dat een boodschap moest doen, met een gulden, fljj liet het geldstuk vullen, dadelijk kwam een kraai aanvliegen, die het in zijn snavel nam en verstopte onder de eerste vorstpan van een hoog huis. Met behulp van ladders kreeg het kereltje zijn gulden terug, dien hij nu beter opborg. Een hagelstorm is de vorige week op Madrid neergestreken, waardoor de telefoon draden zijn afgebroken, het tramverkeer gestremd, straten en pleinen onder water gezet en ecu groot aantal boomen ontwor teld. De storm hirld den volgenden dag ook aan, de verwoestingen zijn zeer ernstig. Veel huizen dreigden in te storten. Na bij het station is een man gedood door val lende electrisehe draden. Er zijn twee ge kwetsten. Te Toledo en Ciudad-Real heeft de ha gel groote schade aangericht op een buiten. De gebouwen van het Minister-voorzit terschap, van het Ministerie van Buiten- landsche Zaken, dat van Binnenlandsche Zaken en de kelders der Nationale Bank zijn overstroomd. Op veel plaatsen stond het water een meter hoog. Te Stoppenberg braken twee boeven in vier perceelen in. Bij de vierde inbraak wprrlpn yvi /lor»'' nan nnliiiau/ronl volver, van 7 mM., waarop nog vjjf pa tronen waren, ontnomen. Hjj gaf zonder omwegen op, op den Russischen gezant, Schadowsky, geschoten te hebben. De aanslag geschiedde in een eenzame straat. De kogel drong in het hoofd, en is door den bekenden professor der chirurgie, Ko- cher, daaruit verwijderd. De gezant verkeert niet in levensgevaar; zijn toestand is bevredigend. Schadowsky bekleedde zijn post te Bern sinds 29 November 1903; hij hield ge woonlijk verblijf te Genève, waar hij zijn intrek genomen had in de villa, die vroe ger bewoond werd door den koning van Servië. De pleger van den aanslag heet llnitzky en was vroeger ingenieur. Het heet dat hij een Roemeliër is en Turksch onderdaan en meende op de Russische regeering verschil lende rechtmatige vorderingen te hebben over den grondslag van die vorderingen zijn nog geen juiste mededeelingen bekend 't schijnt echter particuliere zaken te be treffen. Ongeveer een jaar geleden stelde llnitzky zich aan den Russischen gezant voor en overhandigde hem een uiteenzet ting van zijne vorderingen. Schadowsky, wien de geheele zaak niets aanging, ver leende zijn bemiddeling voor het opzenden van het geschrift van llnitzky naar St. Petersburg en zond het terstond op. ll nitzky, ongeduldig op antwoord wachtende, schijnt, toen hjj geen antwoord ontving,in woede ontstoken te zjjn. Hjj richtte ver scheidene dreigbrieven tot het Russische gezantschap, welke aan de politie te Bern werden toegezonden. Volgens een bericht aan de Züricher Ztg. was llnitzky in het bezit van een pas, afgegeven door het con- sultaat-generaal van Turkije te Genève. Hij is te Philippopel geboren, en beweert wegens in vroeger tijd bewezen diensten, vorderingen op de Russische regeering te hebben. Steeds afgewezen, had hij zich tot het Russische gezantschap in Bern ge wend en stelde deze verantwoordeljjk voor de hein toegebrachte schade. De gezant, Schadowsky, was juist uit Genève te Bern aangekomen. Het bestuur van de Pruisische staats spoorwegen is voornemens, zoo mogelijk reeds met den winterdienst, bliksemtreinen tusscben Keulen en Berlijn te laten rijden, die de heele reis (thans 9 tot 11 uur) in 5 uren moeten doen. De afstand is 600 K.M zoodat gemiddeld met 120 K.M. 1 erereden wn^°"

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2