ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 905. Woensdag 15[ Juiii 1904. 13e Jaarg. a b;o n n k m en t. ti Buitenland. Sfck V- .1 Per 3 maanden ƒ1).50, franco per post door het geheele Kijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. COUBAIT. ADVEKTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents, Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit likid verschijnt eiken Dinsdag- eu Vrijdagavond hij den uitgever C. DIELEMA.V te Itreskens. De strijd in liet district sluis. O In ons laatste artikel wezen we op het gewicht der aanstaande Stater.-verkiezing in het algemeen, er aan toevoegende dat de groote beteekenis daarvan in ons district wel niet tot in alle bijzonderheden zal door dringen. Bewijzen hiervoor aan te brengen is vrij wel overbodig daar .de feiten voldoende voor zich zelf spreken. De belangrijke punten waar het hoofd zakelijk 0111 gaat zijn hier vooralsnog on aangeroerd gebleven, en de heer orster- man van Oyen die elders overal in zijn optreden op eene krachtige aaneensluiting der vrijzinnigen heeft aangedrongen, beeft in ons district door zijne candidatuur de liberalen op een tweesprong gebracht en eene scheiding veroorzaakt, die hij vroeger aan anderen ten hoogste kwalijk heeft ge nomen. Nu is o. i. een van tweeën waar: öfde heer V. Oyen kan zijne candidatuur ver dedigen met te zeggen dat de heer De Smidt wegens zijn ouderdom had bebooren af te treden en als protest er tegen dat dit niet is gebeurd eene candidatuur aanvaardde, of hij is niet liberaal, omdat in de tegenwoor dige omstandigheden het optreden van een liberaal tegen een liberaal niet te verkla ren is. In het eerste geval is de aanvaarding in llagranten strijd met wat liij zelf in zij ne redevoeringen buiten het district leer- aart, en in het laatste is de candidatuur van een tegenvoeter altijd te motiveeren. Vóór 3 jaar was hij reeds protest-candi- d 2i K d. de 3( P. Ri Sta A. d-, daat tegen het liberale aftredende lid Ham- macher, en nu geldt 't tegen het liberale aftredende lid De Smidt. De onhoudbaarheid van het eerste pro test hebben we reeds eensdeels aangetoond, als houdende geen verband met een Sta- ten-mandaat en anderdeels was liet protest, voor zoover bet betrekking bad op de hou ding van dat lid in de Staten beslist on gemotiveerd. Thans wordt de ouderdom van den heer De Smidt tegen dezen uitgespeeld. Noeuule het Weekbl. de omstandigheid dat de heer De Smidt opnieuw eene can didatuur aanvaardde, de oplossing eener moeilijkheid waarin de Kiesv. anders zou de zijn geraakt, wederkeerig is de ouder dom van den heer De Smidt een politiek fortuintje voor den heer Van Oyen, te meer nu hij als tegenstander het rijk alleen heeft in de overwegend liberale partij, daar de heer Gerritsen uit piëteit voor den ouder dom eene hem aangeboden candidatuur niet verlangde. Is men over 't algemeen aan tradities gehecht, in het land van Cadzand dringt dat zeer sterk op den voorgrond, zoodat. men vele ouden van dagen betrekkingen ziet bekleedeu, waarvan men oogensehou- ■welijk zou vermeenen dat ze beter aan jonger krachten zouden zijn toevertrouwd, maar waarin tnen uit eerbied voor den ou derdom geen verandering brengt ais de func tionarissen dit zelve niet wenschen. We zouden kunnen wijzen op de afvaar diging in de Staten van wijlen den heer Otto Risseenw, en nog sterker kwam dat uit toen de heer van Houte zijn zetel be- sch'kbaar stelde voor wijlen den heer van der Bilt van Heinkenszand, die destijds in Goes was uitgeworpen en ondanks zijn Imo gen leeftijd een zeer gewaardeerd lid van het Gedeputeerd college was. Zoodanige in den dienst van het alge meen belang grijs geworden mannen op stal te zetten, als een oud onbruikbaar ge worden paard, zou gelijk staan met een inbreuk maken op een voorvaderlijk ge bruik. Te meer zou uien dat als zoodanig be schouwen indien op een aftredende niet anders kan worden aangemerkt dan dat hij wat oud is, ondanks bij overigens zich tal van jaren aan de algemeene belangen mocht hebben gewijd op eene wijze die zeer velen reden tot tevredenheid gaf. We zeggen zeker niet te veel als we den heer De Smidt rekenen tot degenen, die zulke traditioneele begrippen huldigen. Dé strijd tegen dezen gaat bovendien nog onder een andere vlag en wel onder dien der democratie, overigens een zeerge schikt middel om de arbeiders, nadat lilin het stemrecht is toegekend, in het gevlei te komen. Als men nu in verband met de demo cratische verkiezingsgevoelens van den beer Van Oyen liet Weekblad van 23 Nov. 1896 opslaat en daarin ziet dat hij de demo cratie beschouwt als het gebruik van groo te woorden, het afleggen van mooie belof ten en het exploiteeren van beginselen, hetwelk al zoo dikwijls is gezien en waar al zoo velen mee ingeloopeu zijn, dan mo- gej we tocb wel vragen of de candidatuur van den heer Van Oyen ernst is dan wel een klucht. Een klucht, bij iemand die in ouder dom weinig achterstaat bij die van den heer De Smidt, die juist om zijn ouderdom wordt bestreden Kom, de ouderdom kent alleen ernst. Als het nu met het protest tegen dien ouderdom ernst was, waarom dan niet ie mand gesteld, die in de kracht van zijn leven is, in plaats van een bijna 70-jarige? Wil dus de heer Van Oyen zijne candida tuur blijven verdedigen op de gronden door hem aangegeven, dan is 't niet onze schuld als we, na dezer dagen te hebben gezien hoe hij de beteekenis der verkiezing in ons district opvat, in verband met zijn optreden elders, ons vertrouwen in den ernst dier candidatuur moeten opzeggen. Rusland—Japan. Generaal Koeropatkin heeft aan den 'fsaar een uitvoerig telegram gezonden over de gevechten op 7 en 8 dezer. Den 7den Juni, zoo seint hij, gingen de Japanners voort, tegen Sioe-jen langzaam op te rukken langs de wegen die van Ta- koesjan en Fenghwang-t8jeng daarheen voeren. Afdeelingen van hun voorhoede hielden ongeveer 10 KM. ten Z. en O. van Sioe-jen stil. In den ochtend van den 8en (Koeriko meldde van den 7en) viel een Japansche afdeeling die uit ongeveer een brigade infanterie met twee batterijen berg- geschut en vijf eskadrons bestond, Sioe-jen aan. Tegen 11 uur verschenen de Japan ners van het zuiden uit voor de stad, maar 1 retl A.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1