BRESKENSCHE COURABT, ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Het wielt fltrjatra-ïerteiiï. No. 902. Zaterdag 4 Juni 1904. 13 Jaarg. Binnenland. i!i ABONNEM EN T. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIË N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt, eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Breskens. Het is een eisch des tijds de be- teekenis en het gewicht der aanstaan de Staten-verkiezing ten duidelijkste te doen uitkomen, afgescheiden er van dat een en ander nu juist niet tot in alle bijzonderheden van invloed zal zijn op de verkiezing in ons di strict. Onze wetgevende macht is gelegd in de handen van een tweetal Ka mers, waarvan de eene rechtstreeks wordt gekozen door de kiezers en de andere wordt benoemd door de Provinciale Staten. De Kamer van volksvertegenwoor diging de Tweede Kamer heeft het recht van amendement, dat wil zeggen, dat ze in de door de Regee ring ingediende wetsontwerpen wij zigingen kan aanbrengen. De andere de Eerste Kamer heeft deze bevoegdheid niet en kan alleen een wetsontwerp, zooals dat door de Tweede Kamer is aangeno men, goedkeuren of verwerpen. Nu is door de Tweede Kamer aan genomen een. wetsontwerp op het Hooger Onderwijs, waartegen de ge heele anti-ministerieële partij in de Kamer heeft gestemd. Dit ontwerp wordt binnenkort aan de goedkeuring der Eerste Kamer onderworpen, en van haar wordt ver wacht dat zij het zal verwerpen. Het wordt van haar verwacht, zeggen we, want, ondanks dat hare meerderheid B j< d G f de liberale beginselen is toegedaan, is dat lichaam geen politiek lichaam en toetst zij de haar voorgelegde ont werpen aan het belang van land en volk, zonder te letten welke politie ke kleur de regeering, die haar de ontwerpen voorlegt, heeft. Die verwachting vindt haar grond in het eindverslag van de vergade ringen der afdeelingen waarin de Eerste Kamer dat ontwerp heeft on derzocht, en welk verslag voo'rhands niet gunstig aan dat ontwerp is. Verwerpt zij dat ontwerp, dan is die kwestie in haar tegenwoordig sta dium van de baan en lijdt de Re geering een belangrijk échec. Het politiek evenwicht tusschen de Eerste en de Tweede Kamer kan evenwel hersteld worden door de meerderheid van de Provinciale Sta ten, die de leden der Eerste Kamer benoemen, in een anti-liberale om te zetten. Daartoe vereenigen zich dan ook alle fracties der rechterzijde ten einde te trachten de liberale leden in de Staten dier provinciën, waar de meer derheid kan omgezet worden, door eigen geestverwanten te vervangen. Indien deze taktiek slaagt, dan is het voor de Regeering een niet on overkomelijk bezwaar als de Eerste Kamer de Hooger Onderwijs-wet ver werpt, wijl dan deze kan ontbonden worden en vervangen door eene die aan de Regeering geene hinderpalen meer in den weg kan leggen op het wetgevend gebied dat haar stempel zal dragen, ja dan zal de Eerste Ka mer een volkomen anti-liberale zijn, behoudens de enkele uitzonderingen dat eene enkele provincie eene libe rale Staten-meerderheid heeft. Uit een en ander vloeit voort dat deze verkiezing uitsluitend wordt be- heerscht door het schibboleth „vóór of tegen de christelijke Regeering". Die leuze heeft bij de partijen der linkerzijde eene ongekende eenstem migheid verwekt. In vele districten toch werken alle schakeeringen der vrijzinnige partij samen terwijl die voor sommige is toegezegd bij eventuëele herstemmin gen. Men voelt het, dat een ware wor stelstrijd aanstaande is, waarvan de resultaten voor geruimen tijd over het lot van de twee groote richtin gen zullen beslissen. En wat is nu het schouwspel dat we hier zien Tweedracht in eigen boezemeen tweedracht waar de tegenpartij om lacht, waar ze zelfs mettertijd munt hoopt uit te slaan. De anti-rev. partij in het district Hulst, welke hoofdzakelijk die ge meenten omvat behoorende tot het kiesdistrict Oostburg voor de Twee de Kamer, zal de vier door de R.- Kath. Kiesv. gestelde candidaten steu nen. Evenzoo zal die partij in het district Sluis handelen zonder eigen candi daten te stellen. Eenerzijds zijn die samenwerkin gen gelijk aan tegemoetkomingen, anderzijds uitsluitend verkennings tochten voor den grooten strijd van 't volgend jaar, als wanneer men ge zamenlijk zal optrekken tegen de laatste liberale burcht in Zeeland. En ondanks die onmiskenbare en klare teekenen bestookt hier de eene fractie der liberale partij de andere met een vurigheid, die slechts van natuurlijke tegenstanders te wachten zou zijn. Hoezeer van vrijzinnige zijde op den ernst der verkiezingen in het algemeen wordt gewezen, hoe vurig elders op samenwerking van dit ele ment wordt aangedrongen, in dit di strict wordt voorshands getoond, dat men daadwerkelijk van dien ernst weinig doordrongen is. En als te avond of morgen als vrucht van die verwarring, die aan de oprechtheid der beginselen zou gaan doen twijfelen, de Kamer-zetel in andere handen mocht overgaan, dan zal grootendeels dat te wijten zijn aan eene verkeerde toepassing van de liberale begrippen. Naar men verneemt, is de voorbereiding van een wetsontwerp tot opneming van de visscbers in de ongevallenwet reeds zeer 1 - l- -1 ..wt tili je A R IJ f I SI ka ke ;er

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1