BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 901. Woensdag 1 Juni 1904. 13e Jaarg. ABONNEMEN T. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A D V E R T E N T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonneineut lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIE1EIIM te Breskens. Toeli verkeerd gelezen! We zullen niet het middel aan grijpen door het Weekbl.- reeds zoo- veie jaren niet zonder succes in prak tijk gebracht om de aandacht van het publiek van de hoofdzaak af te lei den en die over te brengen op wei nig beteekenende onderdeelen, we zullen nog minder ons verstouten om een zaak geheel verkeerd voor te stellen ten einde 't toch maar te doen voorkomen alsof we het pleit hebben gewonnen, maar we wenschen alleen te constateeren dat de uitval van het Weekbl. ongemotiveerd is, omdat het aanvankelijk verkeerd las en ondanks onze nadere toelichting nu eenmaal verkeerd wil blijven lezen. Immers we zeiden niets anders dan dat het kleinzielig was van sommige leden der Kiesv. die tegen de opname waren van een uitgebreid verslag der kiesvergadering. En ondanks die aan duidelijkheid niets te wenschen latende omschrij ving, volhardt het Weekbl. bij zijn eenmaal verkeerde lezing, alsof we hadden geschreven, dat de weigering tot toelating op de vergadering die we, zooals reeds gezegd, niet hadden gevraagd kleinzielig was. Men zal ons echter moeten toe stemmen, dat op zoo'n Wijze elk za kelijk debat is uitgesloten. Na ons betoog, dat de vergaderin gen eener Kiesvereeniging die een publiek uitvloeisel hebben, voor de pers dienden toegankelijk te zijn, be hoeven we dan ook niet meer terug te komen," te minder nu de Lib. Kiesv. in ons district dermate met onze zienswijze instemt, dat het Bestuur dergelijke vergaderingen voortaan voor de pers open stelt. Tegenover die goede gedachte ach ten we 't noodig het standpunt uit een te zetten die de pers daarbij in acht behoort te nemen. We weten zeer goed, dat op zoo danige evenals op alle andere verga deringen huishoudelijke zaken kun nen behandeld worden, die niet aan de groote klok behoeven te worden gehangen. Het kan ook voorkomen dat bui tendien iets gezegd of besproken wordt, hetwelk geacht kan worden niet voor openbaarheid te zijn be stemd. Een blad nu, dat in dergelijke ge vallen mocht handelen in strijd met die blijkbare bedoelingen, zou zich al heel onkiesch en al heel leelijk aanstellen, zelfs het vertrouwen in zijn eerlijkheid verbeuren. De openbaarheid zóó ver te drij ven, is en dat kan navraag lijden nimmer onze bedoeling, noch onze taktiek geweest. Op deze vergaderingen te verschij nen om de plannen openbaar te ma ken waarop de veldtocht eener ver kiezing zal berusten, zou, indien men onder die omstandigheden daarvan kennis kreeg, gelijk staan met ver raad, eene ondeugd, waarvan de Kiesv. ten onzen opzichte geen klagen heeft, maar waartoe ze ook geen enkel blad gelegenheid zou geven, indien ten minste het Weekbl. in zijne mede- deelingen betrouwbaar is, dat het in de Kiesv. ie heimelijk, ie politiek toegaat. Of aan den anderen kant de Kies vereeniging, die tegenwoordig tot in haar merg en nieren door het Weekbl. wordt aangetast, eene omstandigheid die alleen mogelijk is omdat de re dacteur als deszelfs voormalig leider en voorzitter tot in alle bijzonderhe den met z. i. de lijdensgeschiedenis der Kiesv. bekend is en die heeft medegeleefd zonder zelve daarin blijk baar verandering te hebben kunnen brengen, dit niet tot op zekere hoog te zal beschouwen als eene indiscre tie, als het werk van iemand die de droevige rol vervult van een „enfent terrible", kunnen we veilig aanhaar oordeel overlaten. In de redeneering van het Weekbl. trof ons nog iets waarbij we even wenschen stil te staan. Het is namelijk de zinsnede, waar in het zegt dat de vergadering eener Kiesvereeniging er eene is van geest verwanten, waarin wij onze neus niet hebben te steken. Er blijkt dus uit, dat het weinig mild is tegenover de buitenstaanden. Deze zouden feitelijk weinig anders hebben te doen dan te prijzen wat de heeren der Kiesv. wijzen, of met andere woorden, omhelst liet do leer, dat, wat in de Kiesv. voorvalt aan de niet-leden onverschillig moet zijn, als ze maar acht geven op de door haar geproclameerde candidaten en die brengen waar de vergadering ze hebben wil. In dat verband is door diezelfde buitenstaanden, in casu de kiezers, de candidatuur van dienzelfden Weekbl.-redacteur vóór 3 jaren voor de Prov. Staten op de juiste waarde geschat, voor wat betreft de aanvaar ding dier candidatuur als protest te gen de handelingen van den heer Hammacher in de Kiesvereeniging. De heer Van Oyen moge zich in die vereeniging in zijne zelfgenoeg zaamheid en zijne eigenwaarde ge kwetst hebben gezien, deze perso- neele grieven, ontstaan in den intie- rnen kring dei- vereeniging, lagen, naar de opvatting van het Weekbl., buiten de publieue controle en kon den dus voor de kiezers ,die buiten de Kiesv. staan niet dienen als maat staf waarnaar de vervulling van een mandaat in een publiek lichaam be rekend wordt. Ten slotte nog een enkel woord over de begrenzing waarmede het Weekbl. onze onzijdigheid wil bepa len. En dan moeten we, zijns ondanks, verklaren, dat we, als 't pas geeft ons oordeel over sommige zaken zul len zeggen, zonder met deze of gene te rade te gaan, zonder ook de lij- °i dt to na rei dei ni( zoc I »d< zei I liali waa «as »u i 'che laas .'ren

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1