Gemengd o Buitenland. RRFSKF.YS. 27 Mei 11)04. Gelijk uit achterstaande advertentie blijkt heelt de heer J. G. Gerritsen bedankt voor de hem aangeboden candidatuur voor de Provinciale Staten. Van eene candidatuur gelijk een voor barig correspondent in de JV. H. C>t. be richtte die zou worden gesteld en aanvaard als protest tegen de handelingen van de Lib. Kiesv. is in 't minst geen sprake ge weest het berichtje kan veilig beschouwd worden als een opgeworpen halletje dat in verkeerde aarde is gevallen. De Staatscourant bevat de Statuten van de Kon. goedgekeurde vereeniging van gediplomeerde leerlingen aan de win ter cursussen in landbouwkunde in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te Oostburg. Maandag had te Schoondijke een tweetal welgeslaagde meetings plaats van het Leger des Heils, die door een massa volks werd bijgewoond. In tegenstelling met vroegere keeren dat het Leger in deze streken optrad, had al les een rustig en ongestoord verloop. Niet minder drukte heerschte bij de Woensdag gehouden verkooping van een grooten landbouwers-inspan onder dezelfde gemeente. Tot uit verschillende deelen van Zeeland kwamen kijklustigen, uitgelokt door bet prachtige weder. Gebruikelijkerwijze wijze werden goede prijzen voor het vee gemaakt. G roede. De WelEerw. heer ds. D. Fre- geres, vroeger pred. bij de Ev. Lutb. Gem. alhier, thans bij de protestantsche kerken in Ned.-Indië te Batavia, is gekozen als secretaris van het Bestuur over genoemde kerken. Sluis, 25 Mei. In de hedenavond door het bestuur gehouden vergadering werd als hoofd der Chr. Bewaarschool alhier benoemd mej. Arenthals en zulks in plaats van de op haar verzoek eervol ontslagen mej. C. L. Kabboord, die deze betrekking ruim 27 jaar heeft vervuld en zich nu metterwoon naar Middelburg gaat vestigen. Mzcudijke. De kermis alhier behoort weer tot het verleden. De IJzendijkena- ren hebben anders dit jaar volstrekt niet te klagen. Het was een uitgezocht weer tje en dit lokte dan ook duizenden bezoe kers In alle straten was volk en ook in alle herbergen. Café's Chantant waren er dit jaar niet, 't was dansen en nog eens dansen, iets wat niet bijdroeg om het den getrouwden ■i schommel, waarzegster, etc., het waren weer de gewone ingrediënten, die de ker mis hielpen vormen. Van opstootjes, vechtpartijen of wat dies meer zij hoorden we niet. Sluis. Donderdagmiddag had de metse laar J. V. die in den slagerswinkel van D. H. aan het werk was het ongeluk dat de ladder waarop hij stond wegschoof en al- zoo met ziju been tusschen de sporten van den ladder op den grond terecht kwam en een oogenblik bleef liggen. Nadat men hem uit zjjn henarden toe stand had geholpen moest hij met een ta melijk gekwetste knie huiswaarts keeren. Sluis. Aan konijnen stelen schijnt hier weer geen einde, doch het blijft daar al leen niet meer bij. Bij eene weduwe heeft men de wasch weggehaald, weer bij een ander bezems, vegers, een vergiet en zoo al meer wat op den achteruit stond. Vrijdagmiddag kwam op den Rijks straatweg te Dordrecht een automobiel aan rijden, waarin een paar Franscheu gezeten waren, in gezelschap van den heer De Kór- ver, van Willemsdorp die hun tot gids diende. Uit de tegenovergestelde richting naderde de melkboer D. van de Nadort met een wagen bespannen met een paard, in gezelschap van zijn vrouw. Daar zijn paard nogal schrikachtig is, stak v. d. N. de zweep omhoog om den bestuurder der auto te beduiden, zijn vaart te temperen maar hetzij deze hem niet begreep of niet wilde begrijpen, de vreemdeling reed met volle vaart door. De melkboer werd daarover zoo boos, dat hij met zijn zweep naar den automobielrijder sloeg, waarop deze stopte en een revolver te voorschijn haalde v. d- N. sprong van zijn wagen en vluchtte het land in, waar hem een schot werd nage zonden, dat hem gelukkig niet trof. Op 't oogenblik dat de Franschman een tweede schot wilde lossen, sprong een voormalige rijksveldwachter uit Sliedrecht, die op een rijwiel was toegesneld, op den autokarman toe, greep zijn arm, voorkwam daardoor een onheil en nam het nummer der auto op. De vreemdeling echter koelde daarna zijn woede nog op twee bussen met melk op den wagen, die hij op den straatweg wierp, zoodat de inhoud verloren ging. De oud-veldwachter heeft van hot ge ven waren binnen geweest De linnenkast was opengebroken, de pa pieren uit het schrijfbureau gehaald en de brandkast, die met een valschen sleutel geopend scheen, kon door den eigenaar niet worden geopend. Onder leiding van de politie opengebro ken bleek dat al de geldswaardt er uit was vermist van bankpapier en zilvergeld, tot een bedrag aan /'5600. Uit de linnenkast vermiste de vrouw een potje met 11 gouden Willems, benevens eenig geld uit de winkellade. De politie doet onderzoek maar is de daders nog niet op het tpoor. Men vermoedt dat de daders met de lo- caliteit op de hoogte waren. Maandagnamiddag geraakte op den straatweg nabij de Bilt een paard, bespan nen voor een victoria, op hol. De inzittenden, drie heeren en een dame, uit Utrecht, deden hun best om het dier tot staan te brengen, doch dit mocht niet baten. In blinde vaart rende het dier te gen de hoornen, waardoor het rijtuig aan twee stukken op straat viel en het paard te watei stortte. Van de inzittenden bleef alleen de dame ongedeerd, evenals de jongste der drie heeren, doch de twee anderen waren er slechter aan toe. Een hunner geraakte onder het rijtuig, en kreeg verscheidene hoofdkwetsuren. De andere bekwam eveneens verwondingen aan het hoofd en wel van dien aard, dat de schedelhuid van voor p>t achter vaneen ge reten werd. Hevig bloedend werd hij de naastbijzijn- de villa binnengebracht en aldaar genees kundig behandeld. Het paard werd intusschen op het droge gebracht. Het gezelschap begaf zich later naar Utaecht. De zwaar verwonde werd per rij tuig vervoerd. Men meldt uit den Haag Op de beide Pinksterdagen werden op de lijnen van de Haagsche Tramwegmaat schappij alhier vervoerd 152,027 passagiers. De stoomtram der Staatsspoor vervoerde op de beide dagen ongeveer 30,000 perso nen naar en van Scheveningeu. Aan het Hollandsch Spoorstation alhier werden 14,860 plaatsbewijzen voor verschillende steden afgegeven. Het wandelhoofd Koningin Wilhelmina te Scheveningen werd in de twee dagen door 32,000 personen bezocht, een buiten- De politie werd direct gewaarschuwd en de man vervolgens in arrest gesteld. Vóórdat de politie arriveerde, beproefde! hij door middel van een scherp voorwerp zich de keel af te snijden, in de uitvoe-| ring waarvan hij intijds werd verhinderd De man is gehuwd, vader van 7 kinde ren en heeft reeds 18 dienstjaren achter zich. Reeds eenigen tijd geleden werden een tweetal brieven met geldswaarde, uit Hi), versum verzonden, vermist. Rusland—Japan. Het is alsof een stilstand is ingetreden in de actie die van beide zijden, niet minst van die van Japan, werd ontwikkeld. Wat men hoort zijn niets dan vage ge luchten, waaraan niet veel waarde is ti hechten. De laatste berichten die een offieieu karakter dragen kouien uit het Russisch hoofdkwartier te Moekden, en maken mei ding van een verwoed gevecht dat zou ge leverd zijn bjj Kin-tsjou, tusschen de Rus. sen en het Japansche leger dat langs den spoorweg uit Poe-lan tiën is opgerukt. Resultaten worden er niet van gemeld. Zoo wordt mede uit Tokio gemeld, dat daar meer dan 20,000 Russen zijn samen getrokken, halverwege Feng-hwang-tsjeng en Liao-jang, en maken zich gereed, om een verwoeden tegenstand te bieden. Tienduizend anderen en een afdeeling Chineesche troepen hebben An-sjan-tsjan aan den spoorweg, op gelijken afstand van Liao-jang en Hai-tsjeng, bezet. De Russen bouwen verdedigingswerken te Hsin-min-ting, ten W. van Moekden, om op elke gebeurtelijkbeid verdacht te zijn. Hun ruiterij wordt in grooten getale samengetrokken te Ai-jang-pin-men (aan den bovenloop van de Ai-kiang, ten N.-O. van Feng-hwang-tsjeng.) lie Doopsgezinden te A'ieuwvliet. IV. Hoe de toestand eenige jaren later was ziet men uit den volgenden brief, door de diakenen Abraham Belieijdt en Abraham de Koker den 6 Mei 1758 aan de Doops gezinde gemeente te Amsterdam gericht: ïHet loopt in het vijlde jaar dat wij de openbare godsdienstoefeningen in onze ge- liaMtu,, r- nissen hii

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2