SKENSC ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E No. 898. Woensdag 18 Mei 1904. 13c Jaarg. Verkeerd gelezen. ABONNEMEN T. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A D V E R T E N T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uu Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IHU.IAIAA te Dreskens. In ons no. van 11 Mei jl. zeiden we, dat de vergaderingen van de Lib. Kiesv. alleen toegankelijk waren voor hare leden, dat de verslagen die in de Jvlidd. Cri. van die vergaderin gen verschenen, mitsdien kwamen van de hand van deze of gene cor respondent, tevens lid der Kiesv. zijnde, en dat de berichtgever die zulks gewoonlijk voor de Jvlidd. Cri. doet, thans geene uitgebreide versla gen meer zou opzenden, omdat som mige leden der Kiesv. zich daaraan hadden geërgerd. Het aanstoot ne men aan een uitgebreid verslag van sommige leden noemden we klein zielig, niet dus het inleveren van uitgebreide verslagen, noch minder omdat de toegang ons zou zijn ge weigerd, gelijk het Weelckl. het ver keerd voorstelt, om de eenvoudige redenen, dat we deze niet hadden gevraagd, wetende dat ze niet kon verleend worden. Van eenzijdigheid kan dus geen sprake zijn. Allerminst als dit blad meent, dat we wel toegang hadden op de vergaderingen der anti-rev. of R.-K. Kiesvereenigingen. Het blad weet wel beter, want het schreef des tijds zelve dat men op die vergade ringen zelden of nooit toegang krijgt. Als echter die vergaderingen toegan kelijk zijn voor ons, dan zijn ze dat ook voor het Weelcbl., getuige die waarop Mr. Sybrandi het woord voerde. Voor zoover ons bekend, heeft de anti-rev. Kiesv. buitendien geene open bare vergadering gehouden in den laat- sten tijd. En als de Lib. Kiesv. vergaderin gen houdt als die waarin Mr. van Houten of de heer De Klerk optreedt, dan behoeven we geen toegang te vragen, wie ook haar voorzitter is of uit welke leden haar bestuur be staat; dan zijn ze openbaar. Nu zegt de Redacteur van het Weekblad tijdens zijn voorzitter schap nooit een correspondent, die hem toegang verzocht, dien toegang te hebben geweigerd, op voorwaarde huishoudelijke zaken onvermeld te laten. Dat was ook onze grondgedachte toen we schreven jammer dat het Weekbl. deze conclusie onvermeld liet dat het Bestuur der Kiesv. de vergaderingen die een publiek uitvloeisel hebben, voor de pers toe gankelijk moest stellen. Intusschen hebben we den heer Vorsterman van Oyen wel eens ge vraagd om toegang tot eene verga dering al was dat er niet een van dé Kiesv. waarop we het bescheid ontvingen, dat ze uitsluitend was be stemd voor de leden, met andere woorden, dat de pers in welke hoedanigheid we 't natuurlijk vroe gen, niet kon toegelaten worden, doch van welke vergadering niette min een resumé in de bladen ver scheen. Zoo is de opvatting van het openbaar karakter eener vergadering, in den zin zooals de pers dat be doelt, niet van dubbelzinnigheid vrij te pleiten. We willen echter, om tot de Kiesv. terug te keeren, een enkel punt uit de geschiedenis opdiepen, dat een eenigszins ander licht werpt op haar publiek karakter. In 181)4, dus ten tijde dat de heer V. v. O. voorzitter dier vereeniging was, vroegen we aan den toenmali- gen secretaris der Kiesv. de toestem ming tot bijwoning eener vergade ring, betrekking hebbende op het stel len van een candidaat, noodig voor de vacature ontstaan door de beken de Kamer-ontbinding. Het daarop ontvangen antwoord luidde, dat die functionaris deze be voegdheid niet bezat, omdatgelijk we bevorens reeds zeiden die ver gaderingen volgens het Reglement altijd alleen toegankelijk zijn voor hare leden. Indien we het er op wilden wagen eene vergeefsche reis naar Oostburg te doen, dan zou Z.E. .ons verzoek aan zijne medeleden van het Bestuur mêe deelen, en konden we afwach ten wat hei (3esiir.tr meende te moe ten doen met het oog op het Regle ment. We willen niet het antwoord van den secretaris laken, wiens houding niet anders dan correct kan genoemd worden. Alleen wenschen we erop te wijzen dat de secretaris, die hecht te aan het Reglement en eene be slissing van het Bestuur in zijn ge heel wilde uitlokken, de machtsde legatie van den voorzitter om daar over alleen te beslissen, ten zeerste kortwiekte. Dat alles daargelaten vigeerde en vigeert de Kiesv. thans nog onder een zoodanig enghartig reglement, dat die toegang voor de pers, niet bij de Kiesv. aangesloten, ten eenen male male is ontzegd. En dat achten we niet in over eenstemming met de begrippen van het liberalisme. Daarin ligt bij ons het zwaartepunt der bedenking, dat de vergaderingen niet dermate voor de pers openbaar zijn, dat men daar op geen toegang heeft zonder lid te zijn. Immers de toevallige omstan digheid dat deze of gene aanwezige, tevens correspondent van eenig blad zijnde, van het verhandelde op die vergadering verslag doet, rechtvaar digt o. i. niet het publiekrechtelijk karakter der Kiesv. Uit dien hoofde zeiden we dat de vergaderingen waarop candidaten be sproken, gesteld en voor het publiek moeten ingeleid worden, openbaar dienden te zijn, in elk geval het ver ouderde denkbeeld dér preferentie opgeheven. Het zal duidelijk zijn dat het WeeYbl. verkeerd heeft gelezen en als gevolg daarvan in de oude fout „een verkeerde conclusie" is verval len.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1