Buitenland. Binnenland. Gemengd. zamenlijke deelnemers jaarlijks on geveer een millioen meer betalen dan zij aan premiën ontvangen, vloeit jaarlijks slechts een bedrag van on geveer 6r_, ton in de schatkist. Een aantal voorstanders der af schaffing deelden het gevoelen van de tegenstanders van dit ontwerp, dat, indien de Staatsloterij werkelijk behoort afgeschaft te worden, 't niet aangaat haar tot 1922 te handhaven. Sommigen meenden, dat een over gangstijdperk van 4 a 5 jaren vol doende is, anderen van 5 a 10 jaren. Ook werd het denkbeeld geopperd om gedurende een paar jaren de winst van 6'j2 ton terzijde te leggen, ten einde daaruit de schadeloosstellingen te bestrijden. Andere leden veree- nigden zich met de door de regeering aangevoerde gronden. Omtrent de maatregelen ten be hoeve van de aan de Staatsloterij verbonden personen te nemen, wer den breedvoerige opmerkingen ge maakt, waaromtrent men gaarne 's ministers meening zou leeren kennen. Eenige leden wenschten in de wet zelve nader aangeduid te zien in welke gevallen en op welke wijze ondersteuningen uit het te vormen fonds zullen worden verleend. Enkele waren van oordeel, dat, waar de collecteurs zooveel hoogere inkomsten uit de loterij trekken dan de debitanten, het niet noodig is eerstgenoemden uit dit fonds te on dersteunen, enkele wenschen ook in de wet te zien bepaald, dat de na gelaten betrekkingen der voor onder steuning in aanmerking komende per sonen, geen ondersteuning zullen ontvangen. Rusland—Japan. De correspondent van de Matin te Pe tersburg seint de meening van een Itnssi- schen divisie-generaal over den toestand te Port Arthur. De generaal is overtuigd dat Port Arthur aan den zeekant onneembaar is, wegens de zware kustbatterijen. Aan de landzijde ge looft hij dat de forten ook met zware stuk ken bewapend zijn, en hij is overtuigd dat in de laatste maanden flink gewerkt is om de plaats ook daar in goeden staat van verdediging te brengen. De Japanners ter weerszijden te ondiep is voor grootc schepen. Dichter bij Port Arthur zullen de Japanners geen landing kunnen wagen. Volgens een anderen zegsman kunnen de verdedigingswerken die den toegang tot het schiereiland lvwantoeng beheerschen, niet uit zee aangevallen worden, terwijl de Kit sen nog het voordeel hebben dat zij zich, door middel van den spoorweg, snel naar alle punten van dat schiereiland kunnen verplaatsen. Intusschen houde men rekening met het gerucht, dat de Japanners zich reeds mees ter gemaakt zouden hebben van de Dalni, dat ten zuiden van de bedoelde landengte- ligt. Is dat waar, en wordt de electrische verlichting van Port Arthur afgesneden, dan bestaat er ook kaus dat Je zoeklichten al daar niet zoo goed als vroeger kunnen wer ken. De correspondent van de New-York He rald te Petersburg seint dat te Kroonstad 84UU ossen geslacht worden, 0111 het vleesch zoo spoedig mogelijk in te maken en naar Port Arthur op te zenden maar de vraag is voegt hij er bij hoeveel van de ze proviand de vesting ooit zal bereiken. ■punauwHBHMpHaBiBppwn Art. 1 der Drankwet is thans aangeno men, nadat verschillende amendementen zijn verworpen. Het amendement-Fock, bedoelende de splitsing van tapperijen en slijterijen te doen vervallen is verworpen met tegen 22 st. De verwerping van dit amendement was te voorzien, nadat de minister ten opzich te van de toepassing van de splitsing voor kleinere plaatsen huiten de bebouwde kom, erkende dat er uitzonderingen kunnen voor komen die aan den wettelijken regel ont snappen. Maar neemt men ze weg, dan stuit men allicht weer op andere moeie- lijkheden. Minder gevaarlijk is 't om een enkel deel van een stadsgedeelte buiten 't com binatieverbod te stellen. De eigenaardige verdeeling van sommige gemeenten, kan ook niet als normale toestand gelden, en men zou, weder doen herleven de machts delegatie waartegen men zooveel bezwaar heeft. Betreffende de minimum-grens voor klei ne slijterijen meende de minister in het tegenwoordig stadium te moeten vasthouden aan het nu voorgestelde minimum, terwijl de wegneming van een minimum het ge vaar '/nu rlrmn nntali'"' "":l zeef,kleine ter der kon. marechaussee te Ter Neuzen, vroeger brigade-commandant alhier, is de medaille voor JJjarigen (rouwen dienst uit gereikt. Dinsdagnamiddag ten 5 ure onge veer strandden te Nieuwesluis alhier, even voorbij den lichtupsland twee schepen ge laden met rijshout en bestemd voor Brug geZeehaven. Een der schepen is door eene sleepboot afgebracht en naar de haven alhier gesleept. De tj alk genaamd «Nieuwe Zorg" schip per van Audel vuil Sliedrecht is verloren, de lading zal echter behouden blijven. Het afbrengen der opvarenden schipper, vrouw, knecht en 4 kinderen geschiedde niet zonder gevaar, een der kinderen ge raakte te water doch kon nog worden ge red. Zij zijn voorloopig te Nieuwesluis bij den bierliuisliouder I. de Maillie onderge bracht. Het schip is laag verzekerd. Bij laag water is alleen de mast en de lading zichtbaar. Dinsdag slaagde voor het examen dei- vrije- en orde-oefeningen in de gymnastiek de beer U. Willems van Oostburg. De lieer J. A. Catsiuan te Oostburg is benoemd tot onderwijzer aan de Christ. school te Axel. IJzcmlijke. In de op Woensdag jl. ge bonden zitting van den Gemeenteraad waarin afwezig was de heer Galon werd besloten lot beschikking over deli pust «onvoorziene uitgaven" tot betaling van het Ivijk en de Provincie van een gedeelte voor terugbetaalde ondersteuningsgelden voor verpleging van een krankzinnige. Na eenige bespreking van een schrijven van den inspecteur der posterijen en tele grafie of dun Baad al of niet genegen is 0111 op zijn besluit van 21 ceuiber 1903 terug te komen (bet niet-verbouwen van liet post- en telegraafkantoor) werd beslo ten den inspecteur te vragen of liet Rijk niet genegen zou zijn om liet gebouw te koopen, desnoods njet een gedeelte van den tuin, thans in gebruik bij bet Hoofd der school. De voorzitter deelde mede, dut, indien de liuad niet genegen was om te verbou wen, bet bestuur der posterijen er zeer ernstig over dacht, de huur van bet gebouw niet meer te verlengen en een ander ge bouw of terrein te zoeken. Burgemeester en Wethouders werden ge machtigd tot het gunnen van de veldwach- terswoning, indien bet bedrag der aanne- scbieting van 150 fres. aan de gaaipers alhier werd door 05 personen deelgenomen. De hoofdvogel werd afgeschoten door •J. Braedt te Damme (België), de eerste zijgaai door dhr. E. F. de Rijcke te Sluis, de tweede zijgaui door J. Moens te Aar- denburg, de eerste ealle door F. Doesburg en de tweene ealle door C. de Meij, bei den te Knocke (België). Een Belgisch officier maakte in de vorige maand te Brussel keltnis mei eene jonge, beeldschooue vrouw. Ondanks Jen tegenstand van haar ouders besloot Lij met baar le trouwen en het huwelijk zou te Pa'ijs plaats hebben. De officier nam van zijn vermogen zoo veel op als bij ter beschikking kon krijgen en deserteerde naar Parijs in gezelschap van zijn aanstaande. Nadat bij eenige da gen daar niet haar verloeld en alles voor bet huwelijk in gereedheid had gebracht, verdween de bruid plotseling en met iliaar de 9000 fres., die de bruidegom bij zich liad. Hij heelt zich ter beschikking van de militaire autoriteit van Parijs moeten stellen, die hem aan de Belgische regee ring heeft uitgeleverd. Toen H. M. de Koningin eens de Volksgaarkeuken te Amsterdam bezocht, voerde een der dames bestuursleden Haar alle vertrekken rond en bracht Haar ten slotte ook in de keuken. De Koningin proefde alle spijzen, vond deze voortreffe lijk en op bet gezicht van de oude keu kenmeid kwam een glans van genoegen. «En waar bewaait gij uw provisie?" vroeg de Koningin teil slotte. «Hier Uwe Majesteit, antwoordde liet bestuurslid en opende de deur van een bree- de keukenkast. Plotseling klonk er een kreet van de lippen der dame en der keukenmeid en ook II. M. keek verschrikt, want in die kast stond een man Natuurlijk verd icht men de keukenmeid, dat zij er, ondanks baar gevorderden leef tijd nog een vrijer op na hield, maar zij hield krachtig vol, dat zij dien man nooit gezien had hetgeen ook waar bleek, toen de be trapte nader kwam en zich voorstelde als reporter van een der Amsteidamsche bladen, die in de kast weggescholen was om een zeer nauwkeurig bericht van het bezoek der Koningin aan de Volksgaarkeuken te kun nen geven. H. M. lachte hartelijk om het voorval en maakte onzen vindingrijken collega [IsDtr— Sr zijn dienst ij v ,5,:-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2