Buitenland. Binnenland. Gemengde alsdan vanzelf zal leiden tot vermin dering van het aantal gewone kroe gen. Het kroegleven zal men daar door tegengaan en het ergerlijk drank misbruik, daaruit voortspruitende be teugelen. Intusschen zoo voetstoots een re-' geling te dien aanzien te treffen, gaat bezwaarlijk. We kunnen er aan toevoegen dat een hoogst moeilijke toestand is ge schapen. Ondanks de talrijke concessies die de regeering gedaan heeft, zal het nog te bezien staan of een door Fock c. s. ingediend amendement tot ver- vallen-verklarirtg van de splitsing niet zal worden aangenomen. De regee ring heeft dit amendement onaan- nemélijk verklaard. Wordt het des niettemin aangenomen dan, heeft de minister verklaard, kan met de be handeling der wet niet worden door gegaan. En aangezien de minister in de splitsing niet ziet een beginsel, veel minder een politiek beginsel, maar enkel een maatregel tot bestrijding van een groot kwaad, is de vraag wat zal gebeuren indien de bondge- nooten den minister, in weerwil van zijne waarschuwing tot onaanneme- lijk-verklaring, in den steek laten. Deze week zal er eene zijn van spanning. Rusland—Japan. Het is alsof men thans na de langdra digheid waardoor zich de oorlog in het Oosten kenmerkte, met reuzenschreden is vooruitgegaan, althans wat Japan betreft. Het is voor het land der kleine dwer gen succes op succes. Het kan niet anders dan een' pijnlijken indruk maken, als men ziet hoe de Rus sen nu hier dan daar terug krabbelen. De Japanners hebben thans een vrij vas te voet aan de overzijde van de grensrivier de Jaloe, en buitendien is nu ook Port Ar thur zoowel van de zee- als van de land zijde ingesloten en men meent zelfs ten stelligste dat het weinig langer dan een veertien dagen zal duren of het zal zich moeten overgeven, een bewering die echter wel eens wat al te los daarheen Zou kun nen geworpen zijn. Over de beteekenis van de jongste ge beurtenissen op het oorlogsterrein schrijft de redactie van de Kölnische Zeitnng Met den slag aan de Jaloe zijn de Ja panners een groote aanvallende beweging begonnen, welker succes reeds thans hier door wordt gekenmerkt, dut Port Arthur afgesneden en het schiereiland Liao-tong door de Russen prijsgegeven is. Op de geheele linie zijn de Russen tot een defensieve houding gedwongen. Het eerste Japansche legercorps heeft de vervolging van den verslagen vijand van de Jaloe uit krachtig aangepakt, zonder daarbij op ernsligeu tegenstand te stooten. Het zond een divisie oostwaarts naar de dalen van de Ai-ho en bijl ivieren, en het gros, twee divisien en de reserve ging den weg over Kao-limeun op. Kleine scher mutselingen tusscben de Japansche voor hoede en de Russische achterhoede hadden wel plaats, maar Feng-hwang-tsjeng viel in handen van generaal Koerokie, zonder dat deze een nieuw gevecht had te leve ren. Het eerste Japansche legercorps bezit thans den sleutel tot de wegen, noordwaaits naar Moekden, en westwaarts naar Hai- tsjeng en Liao-jang. In vereeniging met het tweede Japansche legercorps, dat over een breede strook langs de busten van het schiereiland Liao-tong geland is, heeft Koe- roki's oprukken de Russen gedwongen, hun strijdmacht terug te trekken uit het zui delijk gedeelte van Mantsjoerije, in het bjjzonder uit het gebied aan den mond van de Liao, bij Nioe-tsjwang. Reeds by het begin van den oorlog is de meening geuit, dat de groote botsing tusscben de legers zou plaats hebben in den omtrek van Moekden. Men nam aan, dat generaal Koeropatkiu ook die meening toe gedaan was, en zijn troepen bij Liao-jang en Moekden zou samentrekken. De vrij willige ontruiming van hel schiereiland Li ao-tong hing onvermijdelijk daarmede sa men, en hiermee weer als noodzakelijk ge volg de isoleeriug van Port Arthur. Maar ofschoon de toestand op zichzelf dus niets onverwachts heeft, toch is de groo te indruk dien de gebeurtenissen van den laatsten tijd gemaakt hebben, verklaarbaar, want de Russen zijn er thans toe gedwon gen geworden. De vijand heeft hun voor geschreven wat zij moesten doen. In Rus land ontbreekt het niet aan stemmen die luide klachten doen hooien tegen generaal en laste komt van generaal Zasoe-litsj. die nadrukkelijk gelastte dut men stand zou houden. ii-inlimriimrif De aangifteformulieren, voor de vermo gensbelasting, die de vorige week werden rondgezonden, waren vergezeld van het na volgend document, gedrukt met bloedroo- de letters Bekendmaking. De wet op de Vermogensbelasting is aangevuld niet eeuige bepalingen omtrent navordering van belasting. Dientengevolge zal voortaan, wanneer na de vaststelling van een aanslag blijkt van een grooter vermogen dan werd aangege ven, nog een aanslag worden opgelegd, en wel voor vijfmaal bet te weinig be taalde bedrag. Hetzelfde geldt voor aangiften waariu ten onrechte werd verklaard, dat het ver mogen geen ƒ13,U00 bedraagt. Mitsdien heeft niet het rniust de belas tingschuldige zelf geldelijk belang bij het doen van een juiste vermogensbelasting. 's Gravenliage, den lsteu Mei 1904. De Minister van Financiën, HARTE VAN TECKLENBURG. Bij H. M. de Koningin openbaarde zich het laatst der vorige week eene oor aandoening. die Huar noodzaakte hare ap partementen te houden. Het verloop is echter zeer gunstig, even goed als de ziekte van den Prins die ge weken is, en de Kon. familie zelfs in staat kun stellen morgen naar Het Loo te ver trekken. li It ES li II VS, 10 Mei 11)04. De Miil.il. Crt. verbaast zich met het Ireekll. over het korte vei slag van de ver gadering der Lib. Kiesv. in het voormalig 4e district, dat ditmaal, in tegenstelling van vroeger, aan eerstgenoemd blad is ge- zouden. Die verbazing, dunkt ons, behoeft voor het H'eekbl. niet van zoo'n omvang te zijn daar deszelfs redacteur als voormalig voor zitter van die Kiesvereeniging zeer goed weet, dat de vergaderingen dier vereeniging alleen toegankelijk zijn voor hare leden, en de mannen der pers die niet bij haar zijn aangesloten niet kunnen worden toegela ten. Zóó werd het aldus sprekend reglement toegepast tydens het presideum van den Oven en Van liberale zijde heelt men in het vijfde district (oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren) voor de Provinciale Staten erndi- daat gesteld de heeren mr. F. C. van Dein- se advocaat te Ter Neuzen, Ph. J. van Dixhoorn, landbouwer te Axel, L. J. Geel- hnedt, wethouder te Zaamslag en P. J. Visser, waterbouwkundige te Ter Neuzen. Men meldt dat de heeren P. van Houte te Schoondijke en J A. Neeteson te IJzendijke niet in aanmerking willen komen als candidaat voor de Provinciale Staten. Eene tegen gisteren belegde verga dering van den IJzendijkselien Gemeente raad kou wegens on voltalligheid niet door gaan er waren slechts 3 leden tegen wor dig. Bij het gisteren gehouden examen voor onderwijzer slaagden de heeren E. Th. Verlioosel van Hoofdplaat en H. Wil- lems van Oostburg. Zaterdag zakte de groentenleurder A. v. d. W. te Ter Neuzen, die met zijne kar aan de huizen groenten ventte plotseling ineen en was terstond een lijk. In een woning in de Groenestraat te Utrecht leefde geheel alleen een ruim 70- jarig be 'je. De bewoners in de buurt hadden sedert eenigen tijd niets meer van haar bemerkt en begonnen Zaterdag te vreezen dat een ongeluk gebeurd was. t Raadzaamst werd geoordeeld de poli tie te waarschuwen, en daarop werd des avonds de woning opengemaakt. In 't slaapvertrek aangekomen, vond men de arme ziel levenloos in haar bed uitgestrekt. Blijkbaar was zij in den nacht door den dood verrast. Een te Leiden woonachtig persoon maakte de vorige week op de markt te Haarlem een paard los, sprong er op en reed weg. Hij werd door een fietser ach terhaald, die hem aan de politie overleverde. Te Nieuw-Beierland geraakte in een onbewaakt oogeublik, een knaapje van on geveer 18 maanden in een sloot nabij de ouderlijke woning en verdronk. Een juffrouw liet te Rotterdam een kinderwagen enkele oogenblikken onbeheerd staan. Toen ze terugkwam waren uit het wagentje twee portemounaies, de eene met i fc—

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2