BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 896. Woensdag 11. Mei 1904. 13" Jaarg. Het drankwet-ontwerp. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.626, voor Amerika ƒ0.826, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt elke» Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELOIAX te Breskens. De behandeling van art. 1 van bovenstaand wets-ontwerp heeft een zeer breede vorm aangenomen door eene bepaling in de nota van wijzi gingen op dat art., luidende dat on der verkoop van sterke drank in het klein zal worden verstaan, die voor gebruik ter plaats van verkoop, dus de herbergen en die voor gebruik el ders, nl. de slijterijen, alwaar ze zal te bekomen zijn in gesloten fleschjes of wat ook tot een minimum van 2 maatjes. Men kan weten dat dit laatste bij de thans geldende drankwet niet kan plaats hebben in slijterijen zonder vergunning. Over dit zeer belangrijke punt van het ontwerp is een heftige bestrijding ontstaan. Men heeft aangevoerd dat de ver koop die thans heimelijk in 't klein zonder vergunning plaats heeft door zoo'n bepaling in de hand zal wor den gewerkt, om de verkoop in de slijterijen toe te staan, al is 't dan in gesloten fleschjes van ten minste 2 deciliter, want wie zal kunnen be letten dat deze fleschjes onmiddellijk worden ontkurkt en leeggedronken. De minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper, heeft bij de ver lediging van de bepaling verklaard lat deze door de regeering als een ioogst gewichtig punt wordt be- chouwd. De splitsing is evenwel niet iets nieuws, niet een gedachte bij deze regeering opgekomen. Eigenlijk staat ze reeds in de bestaande wet, in art. 26, le en 2e lid. Daar wordt ook onderscheiden verkoop voor gebruik ter plaatse en verkoop voor gebruik elders. En in 1884 werd in het afdeelings- verslag der Kamer op splitsing aan gedrongen. Dat was dus in een of ficieel stuk. Maar bovendien buiten de grenzen is 't ook geen vreemde, geen nieuwe zaak. De splitsing be staat in Oostenrijk, in Noord-Ame- rika, in Rusland, in Zweden, waar zij na lange werking opnieuw werd gehandhaafd. In Noorwegen, Luxemburg en En geland kent men de splitsing ook. Als men zulk een maatregel in de prak tijk zoo goed heeft zien werken overal elders, dan moest men, wanneer men de gedachte ook hier wil invoeren, de zaak ernstiger onder de oogen zien dan tot dusver is geschied. Uit Engelsche rapporten toont de Minister de goede werking der split sing daar te lande. Overal waar de splitsing werkt, is het aantal over tredingen niet vermeerderd, maar wel is het gebruik in de tapperijen sterk verminderd en daarentegen de ver koop in slijterijen toegenomen. De minister geeft daarvan cijfers. Dat is winste voor de drankbestrijding. Men moet bij de hoofdgedachte van de splitsing niet letten op alle mo gelijke obsessies maar rekening hou den met den generalen toestand. De zaak komt hierop neeris het wen- schelijker dat iemand thuis een paar glazen wijn drinkt, dan wel dat hij, wat hij gebruiken wil, in kroegen gaat gebruiken. Hij zal thuis minder drinken dan buitenshuis. De band tusschen den man en het gezin wordt door dat thuis-zijn sterker. Hetzelfde geldt voor den werkman die geen wijn maar jenever drinkt, en voor veel meer groepen van menschen, voor ambtenaren, onderwijzers enz. Ook hier voor deze groepen geldt het wat is beterdat zij gaan drinken in de kroegen of dat zij thuis drin ken Natuurlijk het laatsteNu zijn er uitzonderingen. Men kan thuis veel drinken, meer dan in de café's. Maar regel is dit niet. De vraag is dus of de splitsing in tapperijen en slijterijen een goede richting aan het nationale leven zal geven. De kroeg is de donkere tun nel waardoor de welvaart uit het huis verdwijnt. Eenmaal in de kroeg zijnde, blijft men er zitten en komt men tot drank misbruik en uithuizigheid. Bovendien, wanneer men in de kroeg kan gaan koopen, kan men daar eerst veel drinken en dan nog mee naar huis nemen om daar te drinken. Door het afzonderen der slijterijen van de kroegen zal men het kroegloopen tegengaan en de n1a- tigheid, die thans nog in vele krin gen bestaat, handhaven. Ten opzichte van den toe te stane verkoop van sterken drank in het klein zijnde minder dan 10 L. zeide de minister, dat deze bepaling ver band hield met de splitsing hierbo ven bedoeld; komt deze niet tot stand, dan zal men aan allen weer toestaan beneden 10 liter te verkoopen. Die 10 liter vond bestrijding. Toch achtte de minister het nog slechts een kleine stap in de goede richting. Hij zou liever tot 20 liter zijn ge gaan. Maar de minister moest ook rekening houden met de publieke opinie. Over 10 jaar zal die geheel anders zijn en men tot 20 liter kun nen gaan. Op deze wijze zal men de wetsontduikingen kunnen tegen gaan. Men heeft de bedenking gemaakt dat de vergunningen zullen vermeer deren omdat de bestaande verkoopers van boven de 2 liter nu voortaan al len vergunning zullen krijgen voor verkoop van 10 liter en dus allen onder de wet zullen vallen. Dat is een onbillijkheid, dat erkent de mi nister, en er is misschien iets op te vinden door het verhoogde vergun ningsrecht voor die menschen te ver lagen. Dat zou dan een compensa tie zijn. Intusschen zullen die ver koopers boven een zeker aantal li ters mettertijd komen te vallen onder het toegestaan aantal maximum ver gunningen in een gemeente, hetgeen f k d. in V

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1