Binnenland. Gemengd» iemand, die uitstekend met liet rijtuig ver trouwd was. Maar wie kan er voor, dat er ongelukken gebeuren, als een overweg niet veilig is De wegwackter liouffy, door wiens schuld het ongeluk plaats had, is in hechtenis ge nomen en naar Melun overgebracht. Hij is eindelijk zoover, dat hij zich de omstandigheden van het geval weer goed kun voorstellen. Zijn verhaal luidt aldus ik zag geen rij cuig aankomen en zoo haaste ik mij niet den afsluitboom dicht te doen. Ik was aan het praten met mijn buur man. Wij hadden het over de verkiezin gen, en ik vroeg hem of hij ook bij de opening van de stembus tegenwoordig zou zijn, toen ik, plotseling een stofwolk zag en tuf-tuf hoorde; daar kwam een automo biel aanvliegen. Ik begreep, welk gevaar die menschen liepen, als zij op den weg kwamen, want juist was mij van 't station Ozouer geseind, dat de sneltrein er aan kwam. Ik sprong voor de automobiel, op gevaar van mij te laten verpletteren en zwaaide met de pet en riep ho ho Dadelijk remde de chauffeur, maar hij kon den wagen niet op tijd meester worden. Had ik ze hun weg maar laten vervol gen, huilde de rampzalige wegwackter. dan hadden ze misschien nog wel tijd gehad de spoorlijn over te komen. De automo biel is aan den achterkant aangereden, één radomdraai meer, dan was het ongeluk niet gebeurd. De Regeering heeft bij de behandeling van de Drankwet eene wijziging voorge steld om art. 1 van het ontwerp aldus te lezen 1. Onder sterkedrank verstaat deze wet alcoholhoudenden drank, met uitzondering van wijn en bier, waarvan het alcoholge halte een bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen maximum niet over schrijdt. 2. Onder gegisten drank verstaat deze wet wijn en bier, waarvan het alcoholge halte het in het eerste lid bedoelde maxi mum niet overschrijdt. Andere alcohol houdende drank, waarvan het alcoholge halte dat maximum niet overschrijdt, kan bij algemeenen maatregel van bestuur voor de toepassing dezer wet met gegisten drank worden gelijkgesteld. 3. Onder verkoop van sterkedrank in het klein wordt in deze wet verstaan ver koop bij hoeveelheden van minder dan 10 liter. 4. Deze verkor," - a voor gebruik ter plaatse van ver koop b. voor gebruik elders Jan ter plaatse van verkoop. 5. Het vierde lid is niet van toepassing in eene gemeente met minder dan 5000 inwoners en in eene andere gemeente door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, daarvoor bij algemeenen maatregel van bestuur aan gewezen, een en ander voor zooveel betreft den verkoop in eene voor het publiek toe gankelijke lokaliteit, uitgezonderd dien in een logement alleen aan logeergasten. De verkoop, bedoeld bij letter b. van het vierde lid, geschiedt niet anders dan in gesloten, over kurk en bovenrand van den hals door metalen doppen of luk, om sloten flesschen, kannen ot kruiken, inhou dende ten minste 2 deciliter. 7. Bij algemeenen maatregel van be stuur kan worden bepaald, welke bitters en dergelijke alcoholhoudende dranken, die alleen na toevoeging aan anderen ster ke drank worden gebruikt, bij geringere hoeveelheid dan twee deciliter verkocht kunnen worden. URESKË.VS, 6 Mei 1904. Geslaagd voor de hulpacte de dames O. S. Risseeuw van Retranchement, E. P. Wisse van Breskens en M. W. Ie Fèvre van Aardenburg. Tevens slaagde mej. Wisse heden voor het examen der vrije- en orde-oefeningen. Tegenover het aftr. lid der Staten de heer H. Loois voor Ylissingen stelt men zich van liberale zijde voor de heer dr. J. J. van der Harst, arts te Koudekerks can- didaat te stellen. In Goes moeten anti-rev. en kath. tot overeenstemming gekomen zijn om geza menlijk de heer J. P. G. Timans te stel len voor de vacature Kakebeeke. In Zierikzee zijn door de anti-rev. ge steld de heeren 0. Hage, C. J. Boogerd en J. Bouwman. In het district Sluis is de gedragslijn der anti-liberale partij nog niet vastgesteld een gerucht dat wederzijdsche candidaten door beide partijen zullen gesteld worden, heeft zich nog niet bevestigd. Annlciihur»'. Met ingang van 16 dezer is de kommies 2e klasse bij 's rijks belas tingen J. van Goethem van Sas van Gent overgeplaatst naar hierterwijl de alhier gestationneerde kommies 2e klasse F. Re- merij is bevorderd tot kommies le klasse. Hoofdplaat. Woensdag herdacht onder vele blijken van belangstelling. het echt. Sluis. Dinsdag is te Utrecht overleden de weleerw. heer J. C. Verhoef, emeritus predikant bij de Ned. Ilerv. gem. In 1849 deed hij zijne intrede in deze ge meente en na een verblijf' van 10 jaar alhier vertrok hij naar Amersfoort en ver volgens naar Utrecht. Een klein meisje van den werkman J. v. A. te Zaamslag bevond zich met ge sloten deur in huis. Geen weg wetende om er uit te komen sloeg zij een ruit stuk, van welk glas nog een stukje bleef staan. Toen zij zich door de geopende ruimte wilde heenwerken om naar buiten te komen, verwondde zij zich aan den buik, op welk pijnlijk gevoel zij zich liet vallen, met het gevolg, dat zij zich zoo erg verwondde, dat haar de ingewanden uit het lichaam hingen. In dezen toestand liep zij naar de op eenigen afstand van hen wonende buren, waarna dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Wonderlijk genoeg deed deze gruwelijke verwonding haar zichtbaar geen pijn, hoe wel zij niet buiten gevaar is. De heer J. Mulder, Ontvanger van 's rijks belastingen te Ossendrecht, is be noemd tot adjunct-inspecteur der belastin gen te Utrecht. Te Parijs is Maandagoaeht de oud raadsheer Amédée Taillefer, 75 jaar oud, levend verbrand. Toen hij op zijn slaapkamer de kaars wilde uitblazen, vatten zijn baard en zijn haar en vervolgens zijn onderkleerenrvuur. Zijn vrouw, niet heel vlug ter been, kwam op zijn hulpgeroep toeloopen maar was niet bij machte hem te helpen. Zij riep de buren, die den ouden heer in dekens wikkelden en het begin van brand bluschten. Het was evenwel te laat geweest: Tail lefer stierf enkele uren later, na een vree- selijken doodstrijd. De Doopsgezinden fe Meuwvliet. I. Waar ergens onder Nieuwvliet de »Men- nistekerk" is te vinden, behoeft de in dien omtrek bekende lezers van dit blad niet te worden aangewezen. Een ieder weet ze te staan, de eenvoudige arbeiderswoonste in het waren Belgen de Nieuwvlietsche Mennonieten al zoo herkomstig waren. In 1629 dan getuigde de baljuw van Waarschoot voor het Hof' van Vlaanderen te Gent »dat nu geleden drie jaren Bar- tiiolomeus Muiier met zijn huisvrouw en huisgezin uit die parochie is vertrokken en gaan wonen in het eiland van Cadzand, blijkbaar om de vrijheid van do secte of religie (der Mennonieten), vermits hij al daar is geworden hun voorlezer, hoewel hij vóór zijn vertrek noch lezen noch schrij ven konste, gelijk hij ook vóór zijn ver trek was een eenvoudig wever, daar hij nu zeer rijk en welgegoed is, hebbende onder anderen in dat eiland een huis onlangs doen bouwen waard meer dan 600 pond grooten, hebbende in het eerste van zijn aankomen gelogeerd geweest bij den bis schop (voorganger) van de genoemde her- doopeis, alwaar hij is onderricht geworden in zulker voege dat hij hun voorlezer is geworden en voorts voortgeholpen bij de gene van die secte op zulke wijze, dat hij tegenwoordig is gekomen tot grooten rijk dom". Krachtig en sterk door de stille deug den, die de Doopsgezinden overal sierden, hun ingetogenheid en naarstigheid, en door liet broederlijke gemeenschapsgevoel, dat hen te allen tijde heeft gekenmerkt, schij nen zij ook te Nieuwvliet hun Gerefor meerde medeburgers spoedig in welvaart en vermogen voorbij te zijn gestreefd. »Nu (zegt ds Dobbelaer in 1659) zijn zij een groot getal en worden dagelijks sterker weinig of' geen tegenstand vindende, heb ben een groot gedeelte van de heerlijkheid in beslag genomen, bezitten de grootste en schoonste hofsteden in dezelve, daar zij aan geraken door het koopen als zij maar veil vallen door het sterven en overlijden van de onzen (de Gereformeerden)". In die woorden lag werkelijk niet de minste overdrijving, want van elders is het bekend dat in ditzelfde jaar 1659 van de 1003 gemeten lands, welke de heerlijkheid bevatte, verreweg het grootste gedeelte, niet minder dart 650 gemeten, door Doops gezinden werd gebruikt. Dat zij zich, stoffelijk zoo zeer vooruit gaande, voor het houden van hun Gods dienstoefeningen niet langer wenschten te behelpen met het afdak van een schuur, spreekt bijna van zelf. In April 1655 kochten zij van den heer van Nieuwvliet (een lid der familie Adornis) een partij land in den Grooten St. Annapolder en daar vhebben zij (zegt Dobbelaer) over 2 2 :.i,r&w,r\'v o'ia eigen kosten een

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2