Laatste Nieuws. Gemengde ten teleurstellen, hoewel het H. M. anders een groot genoegen zou geweest zijn het jaarlijksch bezoek te brengen. Nader verneemt men dat de rheumati- sche aandoeningen van den Prins in hevig heid afnemen de temperatuursverhooging is geringer, zoodat Z. K. H. reeds eenige keeren het bed voor korten tijd heett ver laten. BRESKENS, 3 Mei 1004. Wegens vermeerderde werkzaamheden ten postkantore alhier zal het personeel eene uitbreiding ondergaan. Door het postkantoor alhier werd ge durende de 2e helft der maand April de navolgende onbekende brieven verzonden Van Breskens, A. L. Burgers te Parnah- tra Iz. de Visser, Piriem (N.-A.) Aan het postkantoor Breskens, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand April ingelegd ƒ8133.36'terugbetaald ƒ15490.70 Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt het nummer 3979. Retraucheineiit. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school is benoemd mej. M. W. de Blaeij, alhier. Ds. C. Hunnigher te Vlissingen heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Voor het district Vlissingen is het altredend lid de heer H. Loois, anti-rev., opnieuw candidaat gesteld. Tegenover het aftredend lid, de heer VV. A. Graat van Lynden, die zich bij geene enkele partij aansluit, zal van anti-rev. zijde niemand gesteld worden. In het district Goes zijn van liberale zijde gesteld de lieeren J. N. Elenbaas, te Ivrabbendijke, P. Tazelaar te Colijnsplaat, J. H. O. Dominieus te Kruiningen en W. Kakebeeke te Goes. Door de anti-rev. worden de drie aftre denden opnieuw gesteld terwijl in de plaats van den heer J. M. Kakebeeke die niet meer in aanmerking wenscht te komen wordt genoemd, de heer Donner. In het district Zierikzee zijn door de Centr. Lib. Kiesv. de aftredenden, de hee- reu Mr. A. J. F. Fokker en mr. J. C. van der Lek de Clercq, benevens de heer B- Giljarn te Oosterland candidaat gesteld. Voor het examen der vrije- en orde oefeningen in de gymnastiek slaagden Vrij dag de heeren A. Frelier van Groede en 1? J" TT 'ln irnti OftofKnvrr Provinciale Staten waren 40 leden tegen woordig. In de vacatures van de heeren Mr. F. J. N. van Dam en Mr. P. C. J. Hennequin werden geene andere namen ge noemd dan die van de aftredenden en van den heer P. vau Houte te Schoondijke, en werden op voorstel van eenige leden de aftredende heeren bij acclamatie tot candi- daten van de vereeniging geproclameerd. Voor de vacature W. C. de Smidt wer den genoemd door 17 personen de aftre dende, door 7 personen de heer G. A. V. van Oven, door 5 personen de heer P. van Houte, door 4 personen de heer J. A. Neeteson, door 4 personen de heer J. de Bruijne-de Die en door 1 persoon de heer J. G. Gerritsendit noemen geschiedde bij besloten briefjes achtereenvolgens werden nu de genoemde heeren besproken of liever gelegenheid gegeven ze te bespreken want alleen voor den heer de Smidt werd het woord gevraagd de candidatuur van dien heer werd aangevallen door den heer P. Verhage van Biervliet, doch warm verde digd door den heer Mr. Hennequin na eene vrij warme discussie werd overgegaan tot het opmaken van een 3-tal waaruit in eene volgende vergadering eene definitieve keuze zal worden gedaan dat 3-tal bestaat uit le candidaat de heer W. C. de Smidt, 2e do heer P. van Houte te Schoondijke, 3e de heer J. A. Neeteson te IJzendjjke. Na afloop hiervan werd het voorstel van den heer Geertsema Beckeringh tot het richten van een adres aan de le Kamer met verzoek om de Hooger-onderwijswet te verwerpen aangenomen met algemeene stemmen nadat het breedvoerig door den voorzitter was toegelicht en een redactie wijziging was aangenomen door den voor zitter voorgesteld de motieven tegen de wet in het adres aantevueren zullen in hoofdzaak zijn deze, dat het wetsontwerp de zonen van hetzelfde Vaderland verdeelt, een noodlottige sectengeest bevordert en een uitvloeisel is van partij-politiek. De voorstellen van de heeren P. Ver hage en Geertsema Beckeringh tot wijzi ging van het reglement ten aanzien van de aanneming van nieuwe leden werden successievelijk verworpen. Na mededeehng van den voorzitter dat de eerstvolgende vergadering zal worden gehouden te Oostburg den 15 Mei e. k., werd de bijeenkomst te half 7 gesloten. Bij het gisteren gehouden examen voor onderwijzeres slaagde mej. C. Elias, van Sluis. De Commissaris der Koningin in Zeeland, heeft bepaald dat het jaarlijks onderzoek van de verlofgangers der militie te land in 1904 zal plaats hebben te Oostburg, Dinsdag 21 Juni 10 uren voorm. voor de verlofgangers te Breskens, Groede, Nieuwvliet, Oostburg en Zuidzande; te IJzendijke, Woensdag 22 Juni 10 u. voorm., voor Biervliet, Hoofdplaat, IJzen dijke, Schoondijke en Watcrlandkerkje te Sluis, Donderdag 23 Juni, 10 u. vm. voor Aardenburg, C'adzand, Eede, St. Kruist Retranchement en Sluis. Rusland—Japan. Bij den slag aan de Yaloe op Zondag 1 Mei maakten de Japanners 28 snelvuur- kanonnen buit, benevens veel geweren en ammunitie. Meer dan 20 officieren en vele onderofficieren en manschappen werden krijgsgevangen gemaakt. De Japanners verloren 700 en de Russen 800 man. De Japanners zijn meester aan de Yaloe-monding en houden een uiterst sterke stelling bezet. Te Marseille kwam bij een gemeen teraadsverkiezing een kiezer uit bet stem bureau. Hij vertelde aan een kennis, op wien hij gestemd had. Een voorbijganger stootte dezen kiezer tot tweemaal toe zijn mes in het lijf. De getroffene is naar bet hospitaal gebracht. Te Florence is een vechtpartij ontstaan in het stemlokaal. Een van de aanwezi gen pakt de stembus beet en slingert die door het venster. De andere aanwezigen hebben dezen baldadigen kiezer langs den zelfden weg uit het lokaal verwijderd. Bus en kiezer waren heiden gebutst. De soldaten hebben toen het gemeente huis ontruimd. De stemming is eenigen tijd geschorst. Ook te Carmaux had een vrij hevige vechtpartij plaats naar aanleiding van de vorming van een stembureau, maar daar heeft het in de stemmerij geen stoornis gebrachthet zou dubbelzinnig zijn hier van «stemming"' te spreken. Ernst Gayraud, directeur van de cre- dietbank te Nizza, is plotseling gevlucht, een tekort van 20 tnillioen francs achter latend. pel van zijn huis geplaatst. Op zijn ommegang door het stadje kwam de commissaris juist met twee agenten voorbij zijn woning. Hij zou daar even ingaan, toen hij het griezelige voorwerp ontdekte. Een brandende lont kwam er dreigend uit te voorschijn. De commissaris trapte de lont uit en doopte de bus ie een emmer met water. Een half uur later oprende hij [de bom, alle gevaar was toen geweken. De commissaris, Laga, had twee dagen te voren de boodschap gekregen, dat men hem en zijn agenten in de lucht zou la ten vliegen op den eersten Meidag. Tot nu toe is van den dader nog geen spoor ontdekt. Zaterdag heeft president Roosevelt van Washington uit de groote wereldten- stelling van St. Louis geopend, waarvoor reeds vroeg eeu ontzaglijke menigte op 't terrein aldaar was bijeengestroomd. Het was mooi weer. Er werden eerst rede voeringen en een korte godsdienstoefening gehouden, waarin o. m. het feit herdacht werd, dat in 1803 de Yereenigde Staten van Frankrijk voor de som van 15,000,000 dollar kochten het gebied bekend als Lou isiana, groot 1000000 vierkante mijlen en nu omvattende 14 staten en territoriën. Op de tentoonstelling zijn vertegenwoor digd 50 verschillende landen Aan de in richting der tentoonstelling is 50,000,000 dollar ten koste gelegdhet grootste ge bouw heeft eene dakoppervlakte van meer dan 5 H A.; om het geheel loopt een hei ning van ongeveer 10 K.M. de rozentuin beslaat ongeveer 21/2 H.A. en telt 50,000 rozenstokken; een kunstmatige waterval de grootste in de wereld stort elke mi nuut 340 M3 water naar beneden. Nadat tal van autoriteiten zich in het groote administratie-gebouw hadden ver zameld, hield de Minister van Oorlog, Taft, eene redevoerin, na beëindiging waarvan den President een electrisch signaal werd gegeven Roosevelt begaf zich dan, omringd door vreemde diplomaten, leden van het Congres, vertegenwoordigers van leger en vloot naar den gouden knop, drukte en daar ontplooi-! den zich te St. Louis van zelf de vlaggen' op de gebouwen, de machines begonnsn te wentelen en de groote watervallen don derden bruischend neer. Allen ontblootten het hoofd ginds op dit oogenblik en zongen de Star Spangled Banner.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2