BRESKENSCHE COURANT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 894. Woensdag 4 Mei 1904. 13e Jaarg. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DIELIDI.iX te Breskeus. Rusland—Japan. Volgens het telegram uit Kao-pantse, zou de voorhoede van de Japanners Don derdag 28 April de Jaloe zijn overgetrok ken en later wanneer wordt niet gezegd de hoofdmacht van de Russen die in goed versterkte stelling lag, hebben aan gevallen. Zaterdagochtend zouden de Ja panners nieuwe versterkingen hebben ge kregen en het vechten nog steeds aan den gang zijn geweest. Over den afloop van den strijd deelt het telegram uit Kao-pantse niets mede. De berichten die het Amerikaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken ontvan gen heeft, bevestigen dat er een groote slag is geleverd, en voegen erbij dat de Japan ners een volkomen overwinning behaald hebben. Dat zijn tot dusver gemelde feiten. De laatste rapporten van generaal Zasoelitsj run 28 en 29 April, die Koeropatkin aan den Tsaar heeft overgeseind, vermeldden dat de Japanners, bij afzending van die be richten, nog niet aanvallend waren opge treden, al kan men er in bevestigd lezen dat er in de laatste dagen een beweging van de Japanners aan den gang was. DeJapansche troepen waren, volgens den Russischen bevelhebber aan de Jaloe, in geringeu getale over de rivier getrokken. Opmerkelijk is echter dat hij er dadelijk op laat volgen dat tegeljjkertjjd Japansche «toomschepen aan den mond van de Jaloe varen aangekomen, dit kunnen dan ransportschepen met versterkingen zijn ge- weest en dat Donderdagmiddag Japan sche kolonnes uit Jongauipo naar Wi-dzjoe, aan den linkeroever van de Jaloe, opruk ten. Een Japansche Tloot, bestaande uit tien groote oorlogsschepen en zes torpedoboo - ten, is volgens een telegram uit Wladiwo- stok Vrijdagmorgen ter hoogte van die ha ven gezien. Het ligt voor de hand, dat dit het Japansche eskader is, dat vergeefs beproefd heeft de Russische oorlogssche pen, die de Kinsjioe Maroe in den grond geboord hebben, te achterhalen. Over de omstandigheden die leidden tot den ondergang van dat transportschip ver telt men te St. Petersburg in militaire kringen nog het volgende Toen de Russische kruisers hoorden dat er een Japuusch transportschip naderde, begeleid door torpedobooten, gingen zij op weg in de richting van Zuidoost-Ivorea om dit schip te vangen. Nabij Uenson trof fen zij het aan, slechts begeleid door twee torpedobooten, wat waarschijnlijk hieraan is toe te schrijven, dat de Japanners niet wisten, dat het Russische eskader was uit gevaren. De Russen zouden er zich stel lig toe bepaald hebben om het transport schip buit te maken, ware er niet een Japansch eskader van twaalf schepen aan den gezichteinder verschenen. Dientenge volge hadden zjj slechts de keus om öf het transportschip te laten glippen en hetzjjn troepen te laten landen öf zelf groot gevaar te loopeu door het aan te houden en op sleeptouw te nemen, in welk laatste geval de Japanners tjjd zouden hebben gehad te naderen en hen te overweldigen. De Russisdie bevelhebber besloot daar om het transportschip in den grond te bo. ren en met zijn kruisers zoo snel mogelijk naar Wladiwostok terug te keeren zonder Gensan binnen te vallen. Nu de strijd op zee, voor 't oogenblik althans schijnt uitgestreden, zal de strijd onderzee beginnen. De correspondent van een Russisch blad vertelt om te beginnen, dat de proeven met de onderzeeërs te Port Arthur genomen hun geschiktheid hebben aangetoond om een heelen tijd onder water te blijven. De booten werJen overigens ook goed bediend en er zijn er genoeg om de be scherming van de kust van Port Arthur te verzekeren. Maar ook de Japanners gaan meer nog dan zij tot dusverre al gedaan hebben met groot succes men denke aan Alexejef's olticieele rapport dat de Petropavlofsk in derdaad door een Japansche mijn is ver ongelukt onder water den vjjand te lijf. Zij willen daartoe gebruiken een nieuw soort automatische mijn, die even ouder de oppervlakte der zee drijft, een uitvinding van een Japanner. Men meent te St. Petersburg, dat hoe wel de letter van de Haagsche conventie zich niet teg m het gebruik van dergelijk soort wapenen verzet, de geest dier con ventie het wèl doet, en dat met het oog op het gevaar voor onzijdige schepen het gebruik van zulk oorlogstuig moest worden verboden. Vermoedelijk hopen de Japanners met deze nieuwe, voor Port Arthur gestrooide mijnen, op gemakkelijke wijze de schepen van het Wladiwostoksche smuldeel of later die van de Oostzee-vloot bij een poging om binnen Port Arthur te komen, te ver nietigen. In Rusland meent men, dat nu de Ja panners toouen niet eerlijk te willen vech ten, de Russen te land ook wel op de noodige streken verdacht mogen zjjn. Nu seint Reuter uit St. Petersburg, hoe in hooge kringen aldaar het gerucht loopt, dat de Tsaar toch naar het oorlogsterrein zal vertrekken in den loop van den zomer, waarschijnlijk tegen het eind. Dat gerucht wordt eenigszins aanneme lijk gemaakt door het feit, dat de politie autoriteiten in de langs den spoorweg ge legen streken, langs welken de Tsaar zal reizen, boeren oproepen om de militairen te helpen de lijn te bewaken. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is sedert de terugkomst uit Italië Ijjdende aan rheuinatische aandoeningen, gepaard gaande met koorts, waardoor Z. K. H. verhinderd is hjjt bed te verlaten. Wegens de ziekte van Z. K. H. den Prins is het voorgenomen Koninklijk bezoek aan Amsterdam dat heden en volgende dagen zou plaats hebben uitgesteld moeten wor den. Bij den burgemeester van Arasterdam is Vrijdagmorgen daarvan per telegraaf be richt ontvangen. H. M. betreurt bet ten zeerste, de be volking van de hoofdstad in deze te moe-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1