BRESKEISCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 891. Zaterdag 23 April 1904. 13e Jaarg Buitenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.626, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMA.V te Bresbens. K usland—Japan. Men zou kunnen zeggen dat het maar al te zeer blijkt dat de oorlog in het Oos ten een langdurige zal worden, waarin zelfs de belangen waar het om gaat zich zullen verliezen. Het zijn nog maar immer schermutse lingen die hebben plaats gehad te velde zijn de samentreffingen zelfs niet noemens waard, zoodat de eigenlijke oorlog feitelijk nog niet is begonnen. Aan de Russische vloot moge eenige schade zjjn toegebracht en het verlies van de menscheulevens te betreuren zijn, toch kan men niet spreken van eene krachten verspilling die tot eenige beslissing kan leiden. In verband met de uitgebroken oorlog is intusscheu Engeland dat een vriend is van Japan en Frankrijk, de bondgenoot van Rusland, een verdrag gesloten regelende hunne houding ten deze in te nemen. De totstandkoming van deze overeen komst wordt van groote waarde geacht en het is naar aanleiding van dit verdrag dat de aandacht wordt gevestigd op een moge lijk vermijden van een jarenlangen oorlog Men meent dat Engeland, Japan en Frank rijk Rusland zal kunnen overtuigen van het noodelooze van dezen oorlog. Deze gedachte zal evenwel vermoedelijk een illusie blijven. Eene oplossing van het geschil in het stadium waarin de vijandelijkheden zich thans bevinden zou voor Rusland den schijn kunnen hebben van een zich terugtrekken uit de moeilijkhedeu waarin het is gewik keld en dat zou het niet iu overeenstem ming achten met zijn eer. En of de Japanners met het oog op de ietwat gunstiger positie hun stelling, waar van ze wellicht nog meer voordeelen ver wachten, thans zouden willen verlaten, is moeilijk overeen te brengen met hun ver metel karakter waarvan zij in den laatsten tijd meermalen blijk gaven. Voor een en ander vinden we grond in de plannen die Rusland zich voorstelt, en waarover door den kroonraad onder leiding van den Czaar is onderhandeld. De besprekingen liepen over den nieu wen toestand van Port Arthur in het leven geroepen na het ongeluk met de «Petro- pawlowsk". Omtrent den loop der beraadslagingen verneemt men iets uit een mededeeliug in het Russische marine-orgaan daaiuit blijkt, dut men eenstemmig was over het bezet houden van Port Arthur, omdat de over gebleven oorlogsschepen, hun machtige ar tillerie en de sterke verdedigingswerken deze plaats nog altijd in staat stellen tot grooten tegenstand tegenover eiken Japan- scben aanval. Een andere beslissing had men kwalijk kunnen verwachten. De stemming is wat flauw na den ongelukkigen 13den April maar het ontruimen van een stad als Port Arthur zou een grooter moreele nederlaag beteekenen dan het verlies van een slag schip. Er zou bovendien de moeilijkheid be staan, het overgebleven deel van het es kader veilig uit de haven te brengen naar een andere haven. De troepen uit Port Arthur kunnen makkelijk langs de IijnNi- oetchwaug-Moekden retireeren, maar de verzwakte vloot zou het in open zee niet tegen de Japanners kunnen uithouden. Bovendien wat zou de commandant van Port Arthur moeten doen met de bescha digde schepen, die nog niet voldoende zeewaardig zijn Zooals dus voor de hand ligt besloot de kroonraad Port Arthur krachtig te blijven verdedigen. In de tegenwoordige omstandigheden is men natuurlijk belangstellend te weten hoe Rusland zijn geleden verliezen zal herstel len. Een ongeloofwaardig gerucht is, dat bovengenoemde kroonraad, bij de bespre king van dit punt, geaarzeld zou hebben om het nieuwe Baltische eskader naar het verre Oosten te zenden. De tegenstanders van het uitzenden zou den hebben doen opmerken, dat de aan wezigheid van dit eskader in Port Arthur onnoodig en slechts gevaarlijk zal zijn, daar de haven niet in staat is, zulke groote maritieme strijdkrachten behoorlijk te be vatten. Dan zou dit eskader wellicht da delijk na aankomst in C'hineesche wateren den strijd moeten aanbinden, zonder in eenige haven te hebben kunnen aanloopen - en dit bezwaar zou men niet te zwaar kunnen laten wegen Daartegenover stonden echter tal van voorstanders, die op de noodzakelijkheid wezen de geleden verliezen ter zee niet slechts zoo spoedig mogelijk aan te vullen, maar de Japanners ook ter zee in de min derheid te brengen. Men mag dus aannemen, dat het Balti sche eskader wel zal vertrekken; de werk zaamheden worden zoo mogelijk nog ver haast en eiken dag, dien men wint, be schouwt uien reeds als een voordeel. In verband met die nieuwe plannen die in strijd moeten zijn met de inzichten van den opperbevel li eb bel' Alexejet, moet deze ontslag als zoodanig hebben genomen. lil Hongarije is een groote Spoor wegstaking uitgebroken uit oorzaak dat het personeel ontevreden was over de re geling van hun loon dat bij de Kamer in gediend was, doch bij de gistende toestand is als onmiddelijke aanleiding te noemen het ontslag van een drietal beambten van een station nabij Pest. De regeering is reeds bezig met behulp van militairen, leerling-machinisten en rijks telegrafisten den dienst zoo goed het kan te herstellen, en er is weinig twijfel of spoedig zal de treinenloop nagenoeg weer normaal zijn. Er zijn een 60,000 man bij de staking betrokken. Een geweldige politiemacht en een es. cadron huzaren staan voor het vereenigings- lokaal der stakers. Woensdagmiddag zijn een pionierbataljon en vier compagnieën infanterie naar de stations aan de lijn naar llruck gezonden om hen, die dienst vvillen doen, te beschermen. De machinist van den trein, die de militairen moest vervoe ren, weigerde den dienst, waarop de hoofd ingenieur Litassy, onder bescherming van vier pioniers, de machine besteeg. Aan het Oosterstation waren 25 men- schen die werken wilden. Maar 25 maclii- Zt Zc M D Nicu H'alt Uzen

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1