BBESKEBSCHE COPRANT.\ ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. De Li taeraïii. No. 890. 13' Jaarg. Buiten land. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ11.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENT1ËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DiF.LIDI.4V te Dreshens. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer aangaande de Kiesvereeniging, deelt men ons me de, dat volgens haar reglement het noemen en bespreken van candida- ten eerst plaats vindt uiterlijk vier weken en de definitieve candidaat- stelling drie weken vóór den datum der verkiezing. Hoewel hiervan meermalen tijdens het presideum van den heer Vor- sterman van Oven is afgeweken als het aftredenden betrof, wenscht de tegenwoordige voorzitter, de heer Hammacher, gerugsteund door de overige leden van het Bestuur eene stipte naleving van het Reglement. Ook het houden van vorige ver gaderingen op Paasch-Zondag is geen usance, hoewel voor ons, oningewij- den, er aanleiding was tot de ver onderstelling, dat die vergaderingen immer op len Paaschdag plaats had den, doch blijkbaar eene toevallige omstandigheid geweest, daar hetzelf de reglement de jaarlijksche verga dering voorschrijft te houden op den Zondag het kortst bij den 15 April vallende. Aan het schrijven waarin men ons deze opmerking maakte, is nog toe gevoegd „dat sommige redacties en correspondenten steeds de Liberale Kiesvereeniging tot mikpunt kiezen om haar allerlei liefelijkheden naar het hoofd te slingeren of onjuiste berichten omtrent haar de wereld in te zenden, dat tot heden wel baai- invloed weinig heeft gedeerd, maar toch slecht werkt op het solidari teitsgevoel van eene partij, die thans meer dan ooit aaneensluiting noodig heeft". Het is niet aannemelijk dat onze minder juiste mededeeling die we inmiddels te goeder trouw deden, beschouwd kan worden als te zijn van een omvang dat ze zou kunnen leiden tot het gevolg als aan ,het slot van het schrijven wordt veron dersteld, en de algemeene opmerking daarom ook niet aan ons adres zal zijn bedoeld, wijl o. i. daartoe aller minst aanleiding is. Wel zouden we kunnen zeggen dat aan den invloed van de redac ties, de correspondenten en de bla den waarin de oppositie aan het woord is weinig waarde wordt toegekend. Ook spreekt men „het vertrouwen in ons uit dat wij aan een en ander niet zullen meê doen, omdat" en daar spreekt een grooter invloed uit „het tot niets anders leidt dan tot verwijdering van de liberalen". Het mag bekend worden veron dersteld dat ons blad geene staat kundige partij dient, en niet is het orgaan van eenige staatspartij. Maar het is ook moeilijk om als zoodanig op te treden omdat de strijd aan de stembus, bijv. voor de- Pro vinciale Staten meer wordt beheerscht door persoonlijke omstandigheden dan door politieke vraagstukken. Men komt onwillekeurig in het kielzog van de eene of andere fractie naar mate de zuiging des te sterker aantrekt of de deining afstoot. Het wil ons voorkomen dat deze omstandigheden het minder ontwik kelde politiek bewustzijn tot oorzaak hebben, of althans aan die verkie zingen niet een zoodanig staatkun dig karakter toekennen als elders in des te sterker mate op den voorgrond dringt. Door de neutrale houding die ons blad heeft aangenomen, verbinden we ons tot niets en zijn we ook niet dermate gebonden dat we, om maar eens iets te noemen, van de politieke lezing van den heer De Klerk een verslag in extenso te kunnen geven, om aan die van den heer Sybrandy, een zeer bescheiden plaatsje te verleenen of omgekeerd. Neen, wat we van de eene partij doen behoeven we van de andere niet te laten. We gevoelen ons in die vrije be weging gemakkelijk. In dagen van verkiezingen waar in de hartstochten vaak maar al te veel worden opgezweept, krijgt men wel eens den indruk als of er nei ging ontstaat waaruit men zou mee- nen op te maken dat er scheiding wordt gemaakt tusschen vóór- en tegenstanders van candidaten, gelijk deze eenerzijds immer in protectie worden genomen, maar de schadu wen van de bewogen dagen zijn nauwelijks voorbij of alles neemt zijn oude gedaante weer aan zonder te letten op de gevolgen 'die de aan hankelijkheid voor deze of gene heb- ben kan. Geen wonder alzoo dat, gelijk we vroeger reeds opmerkten, menigeen zich hult in een ondoorzichtig waas als hij opgaat ter stembus, ten einde zoo ver mogelijk buiten schot te blijven van de pijlen die worden gericht op hen die men meent te kunnen treffen. It ai sla ml—-Japan. Het lijkt, zegt de A'. It. Cl. of het on geluk de Russische vloot vervolgt. De ramp Van de Petropavjofsk was al ernstig genoeg, om den dag van 13 April niet een zwarte kool in de geschiedenis van die vloot te doen aanteakenen. Maar deze rami) 's 11'et alleen gekomen, llij hetma- noeüvreeren van het Russische smaldeel zoo seint sehout-bij-nacht Orchtomski nog uit l'ort Arthur is ook het slagschip Pohjeda op een mijn gelo'open en daarbij in het luidden en aan stuurboord bescha digd. Verder is, gelijk een kort ambtelijk telegram uil Tokio reeds meldde, weer een Russische torpedo-jager, de Bestratsjini, tot zinken gebracht. En om de maat des on- geluks vol te meten, is thans 'uitgelekt dat ook het slagschip Poltawa, een zusterschip van de rampspoedige Petropavlofsk, eenige weken geleden door de Sewastopol, bij een

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1