Binnenland. T dood te ontkomen. »Als gij wacht tot ude bewijzen zijn voorgelegd dan is het te laat. Maar ga hier zitten en schrijf een nederig smeekschrift aan den Keizer om genade. Hij zal u zeker vergiftenis schenken. Maar denk er aan en belijd eerlijk schuld. Al uw hoop moet op den czaar geves tigd zijn. De gevangen oftieier liet zich in een stoel vallen, greep werktuigelijk naar de pen, schreef een volledige bekentenis neer en toekende door zijn daaronder geplaatste handteekening zijn eigen doodvonnis Een paar dagen later was hij opge knoopt. ItltEÜlvE.V'S, 15 April 1904. Sluis. Door mej. C. Caboor. bewaar- schoolhouderes alhier, is als zoodanig ont- s'ag aangevraagd wegens vertrek naar Mid delburg. Sluis, 12 April. Door ingelauden van den polder Bewester Eede benoorden St. Pietersdijk is in eene heden gehouden ver gadering tot dijkgraaf benoemd de heer J. de Bruijnede Die, thans gezworene van dien polder en zulks in plaats van den op zijn verzoek ontslagen heer J. H. Henne- quin die deze betrekking ruim 5G jaar heeft vervuld. Op het hulpkantoor der Posterijen te Hoofdplaat is dezer dagen een valsche gul den ontvangen met de beeltenis van H. M. de Koningin en het jaartal 1897. Hoofdplaat. Woensdag had de post bode die een bezoek bracht bij een inge zetene zjjn rijwiel even voren laten staan. Nauwelijks binnen kwam een Axelsch boer tje, die met de fiets handelde alsof het zijn eigendom was, sprong er op en reed fluks weg. In tijds op de vergissing gewezen bracht hij haar terug waar hij ze had ge haald en ontving een bedankje voor zijn brutaliteit. Te Hoofdplaat, waar men blijkbaar met de aanstaande komst van den nieuwen predikant eenigszins in voege wil komen met wat op kerkelijk gebied gebruikelijk is, zou 5 April eene stemming plaatsheb ben voor een lid in het college notabelen, eene formaliteit, die in 20 jaren niet had plaats gehad en den autoriteiten misschien uit het geheugen was gegaan, want uit gebrek aan een behoorlijk gesloten stem bus, deed een sigarenkistje dienst. Een tienW-w^WiHWÉtai af bleek dat een hunner als niet behoo- rende tot de kerk, onbevoegd daaraan had deelgenomen. De uitslag was dat op elk der heeren J. Vienne en A. Porreij 4 st. en 2 van onwaarde waren uitgebracht. Verleden Dinsdag werd de herstemming gehouden met eene vermeerderde belang stelling, want nu verschenen 19 kiezers aan de stembus, pardon aan het sigaren kistje, dat evenwel later, doch tijdens de stemming door een bus was vervangen, en waarin bij opening 19 briefjes lagen, die niet door alle kiezers er zelve waren in geworpen. De heer Porreij werd gekozen met 13 stemmen, tegen G op den heer Viënne. Uzcndijke. Op de Belgische Zeeuwsche grens, niet ver van deze gemeente op Bel gisch grondgebied is gisteren een persoon, genaamd Saeyen die koeien uit ons land naar België leidde, door de kommiezeu doodgeschoten. Hij laat eene vrouw met 6 kinderen na. Naar men uit Oostburg aan de »V1. Crt." meldt hebben Mr. F. J. N. van Dam, Mr. P. C. J. Hennequin en W. C. de Smidt, aftredende leden der Prov. Staten voor het district Sluis op eene hen door het Bestuur der Lib. Kiesv. gedane vraag of zij allen eene eventueele candidatuur zullen aan vaarden, bevestigend geantwoord. Hierdoor is dus de onzekerheid wegge nomen waarin men door verschillende be richten in vele bladen was gebracht, dat de heer De Smidt [zijn mandaat zoude nederleggeu, hetgeen met het oog op zijn hoogen ouderdom en het daardoor niet meer geregeld bezoeken der Staten-zitting was verwacht en hoogst waarschijnlijk de grond is geweest waarop bovenbedoelde berichten berustten. De Lib. Kiesv. die a. s. Zondag eerst hare vergadering houdt, in plaats van op Paasch-Zondag zooals dat immer gebrui kelijk was, zal de aftredenden ongetwijfeld opnieuw tot candidaten proclameeren. Of het mandaat van allen onbetwist zal worden hernieuwd, is, lettende op verschil lende aanwijzingen, niet te verwachten. In de gegeven omstandigheden zal dat echter weer niet anders kunnen dan, hoe geforceerd ook, met een protest-candida- tuur. Mej M. E. S Rosendaal te Schoon- dijke staat op de voordracht voor onderwij zeres te Krimpen a/d IJ se 1 Tot onderwijzer aan de R. K. School te Oostburg is benoemd de heer A. Linde man, nadat de eerstbenoemde, de heer Hor vers te Soest, heeft bedankt. Mej. M. M. ltisseeuw te Oostburg is aldaar benoemd als tijdelijk onderwijzeres. Deze week herdacht de heer mr. P. O. J. Hennequin te Aardenburg den dag v.v.v 25 jaren 11 Toen Zondagavond de laatste tram uit Emmerik naar Zutphea zou vertrekken en zich reeds in beweging zette, kwam een persoon, die nog mede wilde, haastig aan- loopen. Hij liep in zijn vaart een wissel wachter onderstboven, die daardoor tusschen de twee rijtuigen viel en het laatste rij tuig over de borst kreeg. De ongelukkige was terstond een lijk. Het driejarig zoontje van P. de Rui ter te Sluiskil, dat Dinsdagnamiddag met zijn kruiwagentje bij 't kanaal aan 't spe len was, viel daarin en werd spoedig daar na als lijkje opgedregd. Een droevig ongeluk had Zondag morgen plaat in de nabijheid der gemeente Dordrecht. Twee jongelieden daar woon achtig, de 21 jarige B. L. L kantoorbedien de, en de 18 jarige C J. S leerling der H. B .S. waren 's morgens gaan zeilen. Omstreeks 9 uur bevonden zij zich in de Noord, op de grens der gemeenten Papen- drecht en Alblasserdam, toen een sleep- trein van Rotterdam aankwam. Daarvoor willende nitwijken, schijnt het zeilschuitje door den wind te zijn opgestuwd tegen de sleeptros en daarlangs tegen het achterste ongeladen schip geloopeu te zijn. met het gevolg, dat het overvaren werd. S. wist de ankerketting van dit vaartuig te grijpen en werd, halverwege in het wa ter hangende, een eind medegesleept, tot dat hij uit zijn (gevaarlijke positie verlost en aan bo >rd gebracht werd. Zijn vriend L. was echier in de rivier geraakt en had zich nog eeuige oogenblik- ken zwemmende weten boven te houden, maar, vermoedelijk door de zwaarte van zijn jas ^belemmerd in zijne bewegingen verdween hij in de diepte, nog vóór de boot eener iu de nabijheid varende en da delijk voor anker gaande tjalk hem kon bereiken. Tsrstond werd het gebeurde naar Dordt getelefoneerd eu werden maatregelen ge nomen om naar het lijk te visschen. In het begin van den namiddag werd de ongelukkige op de plaats van het onge luk opgehaald en per roeiboot narr Dordt overgebracht. Van een Uroedscheii boerekneclit omstreeks 1750—170S. III. Met al hetgeen zij sedert 1742 voor hem had uitgegeven er bij geteld was Notebaart o)i 1 Maart 1760, na aftrek van de aan r,t»ar afire,!ran-nn h mi rsnm men. aan de r]in een hoet, 2 paer schoenen, 3 kopre ringen met een ijvoren katrol, een spiegel, een paerdeschaere, een puijpkasse, een tabakx- doos, een hoetborstel, twee kruijthorens, cenige rommelinge, aen contant geld ge vonden seventien schellingen en seeven groo- ten, een paer silvre gespen, een paer goude hembdsknoopen. Den overledenen heeft nagelaten een liujja staande in de dijckagie van der Groede, tgeeu hem (volgens zeg gen van Abraham Notebaert) vjjfentsventig rijksdaelders heeft gekost, waervan colla- terael (successierecht) sal moeten werden betaelt. Voorts heelt den overledenen nog te goed bij d'erven wijlen Jacobus Verstra- te over arbeijdsloon, door hem op d'hofstede gedaen, dog tgeen niet kan opgegeven worden hoeveel dat bedraegt, alsoo de nas- telain van de hofstede niet bij huijs is ge weest, doen de diaconen aldaer om infor matie hebben geweest". Een eigen huis van 75 rijksdaalders, een goede 15 gulden in de kist (want daags voor zijn overlijden had zijn broeder Isaac Notebaart, gelijk hij aan de diakenen ver klaarde, reeds 4 rijksdaalders er uit geno men) en een sehoone kistevol kleeren men moet erkennen dat onze vriend zijn verdiende penningen niet over den balk had gegooid. Toch had hij er blijkbaar prijs op gestold om knap voer den dag te kun nen komen, als bet pas gat, bijvoorbeeld al- hij 's Zondags Ier kerke ging (ook al zoo'n goede gewoonte van die ouderwetsche boerekneehts want dan prijkten de gou den knoopen in de liemdsbies en de zilve ren gespen op de schoenen en sierde de fusteinen hemdrok niet zijn 47 zilveren knoopjes de borst. Hoe spijtig dat in ons Cadzandsche land die almachtige, redelooze mode de eigenaardige kleederdraeht van voorheen met haar fraaie sieraden verdron gen-heelt, de sierlijke beugeltasschen, de mooie gouden naalden, die op het blanke voorhoofd van een lieftallige jongedochtei zoo goed stonden, de elegante krullen en parelbellen, de frissche koralen halssnoeren met de kunstvaardig bewerkte sloten, de geestige gouden hemdsknoopen enz. enz. Zoo gaat het echter overal. De prachtige Frieschc kap met haar kolossalen heiige! van louter goud en de van juweelen fon kelende voorhoofdspanselen, daar ziet men nog menig bekoorlijk Friezinnetje mede getooid, maar ook in Friesland maakt he laas de nationale dracht al meer en meer plaats voor de Parijsche mode ol een mis lukte nabootsing daarvan. Het is zoo, de Friezen kunnen met alle recht tot veront-

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2