BRESKENSGHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 889. Zaterdag 16 April 1904. 13e Jaarg. Buitenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden yo.50, franco per post door het gelieele Rijk y0.55, voor België y0.625, voor Amerika yü.825, bij vooruitbetaling, alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADYERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEJIA.V te Breskens. Rusland—Japan. Terwijl men onwillekeurig in den waan begon te verkeeren dat de strijd zicli zou gaan bepalen tot operaties te land, duiken de gevechten ter zee onverwachts op. Te St. Petersburg toch is Woensdagavond bericht gekomen dat admiraal Makarofs' vlaggeschip gezonken is, waarbjj van de 700 koppen slechts een 20-tal het leven er at brachten onder dezen is de admiraal niet. Het niet onbelangrijke gevecht, dat voor de Russen opnieuw een ongunstige afloop had, heeft zich als volgt toegedragen Bij het aanbreken van den dag (d. w. z. acht uur voor in westelijk Europa de zon opging) beeft de Japanscbe vloot een aan val tegen Port Arthur ondernomen. De Russische vloot is daarop in haar geheel uitgestoomd, om, onder dekking van bet vuur van de forten, den aanval af te slaan. Volgens een gerucht, dat uit Petersburg wordt geseind, zou bet gevecht met een groot aantal Japanscbe schepen nog druk aan den gang geweest zijn. In elk geval is de Petropavlofsk kort na het begin van den strijd gezonken, doordat zij op een mijn stootte. Daar de Russische schepen bui ten de haven waren, ligt de onderstelling voor de hand dat de mijn die de Petro pavlofsk in de lucht deed vliegen, een Ja pansche mijn is geweest, een zoogenaamde electro-mechanische mjjn. De Japansche torpedo-booten hebben diezelfde soort van mijnen, naar men zich herinneren zal, ook t>jj vorige gelegenheden op de buitenreede 1 van Port Arthur «gestrooid". Men moet dan aannemen dat een Japansche torpedo- flotielje die mijnen 's nachts te voren, on der bedekking van de duisternis, gelegd had en dat het de Japansche hoofdmacht er vooral om te doen was, de Russische schepen naar buiten te lokken, wat haar dan ook gelukt is. De gevaarlijke strooi-mijnen (of electro- mechanische mijnen) worden door daartoe uitgeruste schepen overboord geworpen, stijgen daarna, nadat haar anker grond gepakt heeft, automatisch onder het water vlak op tot op de gewenschte diepte en worden, na het verstrijken van een zekeren «veiligbeidstermijn", van zelf' «scherp", zoo dat zij, wanneer een schip er mee in aan raking komt, ontploffen. Zoolang de Rus sen niet de geheele buitenreede met z. g. «mijnenzoekers" hebben atgevischt, zou het uitloopen van Russische schepen dus een bedenkelijke manoeuvre zijn. Veel grooter dan het stoffelijk verlies dat de Russen in het mooie pantserschip lijden, is hel zedelijk verlies. Een populairder en energieker vlootvoogd dan Makarot zal men niet licht vinden. Daarbij komt ech ter nog het verlies van zijn staf van uit gelezen marine-officieren. Makarof was behalve een bekwaam marine-officier ook een bekende autoriteit op het gebied van het ijsbreken. De groote ijsbreker Jermak is naar zijne teekeningen gemaakt. Den 17den Febr. was admiraal Makarof, tot dat tijdstip commandant van Kroon stad, benoemd tot maritiem bevelhebber te Port Arthur. Na het ongelukkige begin ter zee, zag men te Petersburg algemeen in hem den man die den toestand kon red den. Hij werd met uitgebreide volmacht bekleed, zoodat hij, zoomin als Koeropat- kin, rechtstreeksche bevelen van admiraal Alexejef, den Onderkoning, zou behoeven te ontvangen. Terwijl hij de lange spoor- reis naar Port Arthur aflegde, werkten de Russen daar hard aan de herstelling van de in de eerste gevechten beschadigde sche pen, zoodat, toen Makarof in de vesting aankwam, een aantal oorlogsbodems be schikbaar waren, om onder zijne leiding een krachtiger actie te beginnen. Met zijn komst kwam er een eind aan door vele vreemde marine-deskundigen sterk gecriti- seerde werkeloosheid van de Russische vloot in de haven. Bij zijn eerste botsing met de Japanners op 11 Maart was hij echter al dadelijk niet gelukkig. De torpedo-ja ger Steregontsjti, die met een zusterschip slaags geraakt was met een paar Japan sche torpedo-jagers, welke mijnen op de réede hadden gelegd", zonk in dat gevecht. Makarof trachtte de Steregontsjti met een van de snelle kruisers nog te hulp te bren gen, maar moest ten slotte terug wegens het vernietigende vuur van de groote sche pen van het Japansche smaldeel, dat de torpedo-flotielje steunde. Den 2(jsten Maart kon Makarof eindelijk den Tsaar seinen dat hij voor het eerst niet het Russische smaldeel uit Port Arthur een verkenning naar de Miaotao-groèp on dernomen en daarbij een Japansche koop- vaardij-stoomboot in den grond geboord had. Den volgenden dag sloeg Makarof den tweeden branderaanval van de Japanners af. Sederdien was het te Port Arthur rus tig geweest. Makarof, zoo vernam men nog dezer da gen, had tot gewoonte, om eiken nacht bij de voorzorgsmaatregelen die tegen een mo gelijke overrompeling werden genomen, in eigen persoon toe te zien. In den (Rus- sischen) Paaschnacht, toen algemeen een Japansche aauval verwacht werd, waakte hij den ganschen nacht aan boord van een Russisch wachtschip voor den ingang van de haven. De St Petersburgsche correspondent van de Daily Telegraph vertelt hoe men in Rusland te werk gaat om verraders tot bekentenis te brengen. Een officier, die aangehouden werd we gens het verkoopen van militaire geheimen aan Japan, zat op het oogenblik zijner ge vangenneming met een paar vreemden in een Petersburgsch restaurant. Hij werd uitgenoodigd even naar het departement van politie te komen om oene bewTering van een pas gearresteerd persoon te weerleggen. Op hat bureau gekomen werd hem ver teld, dat hij gevangen genomen was we gens het verkoopen van militaire gehei men, en dat hij den weinigen tijd, die hem nog restte in dit leven, het nuttigst kon besteden door zich op een volgend voor te bereiden. Als een wezenlooze hoorde de gevange ne deze .woorden aan. Zoo tragisch was zijn aanblik, dat zells een der aanwezige ambtenaren, die anders nog al wat gewoon zijn op dit gebied, medelijden met hem scheen te hebben. Hij zei den ongelukkige, dat er nog één middel bestoud om aan den

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1