BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 888. Woensdag 13 April 1904. 13' Juarg. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.626, voor Amerika ƒ0.826, bij vooruitbetaling, gij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENT1ËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEHAX te Breskens. n( Rusland—Japan. Verschillende omstandigheden, veroor zaakt door natuurelementen waarmede men in dezen oorlog toch al te kampen heeft gehad, maken de beide legermachten schier werkeloos. Van gevechten ter zee hoort men schier niets meer, ondanks dat een treffen daar thans toch vrij wel onmogelijk zou zijn door het woeden van een orkaan, die sints Donderdag aanhoudt. Maar ook te land vinden geene belang rijke operaties plaats, tenzij men aan het overtrekken van de Yaloe van beide strijd machten eene groote beteekenis mocht hech ten. Overigens is er toch een zekere stil stand gedoemd wegens de zware stortregens, die de omstreken als in moerassen hebben herschapen. Over de beweging ter zee zegt de cor respondent van de Times dat z. i. de Ja- pansche vloot het transport van landings troepen bezig is te dekken. Tot nog toe waren er geen Japansehe transportschepen de Gele Zee in gestevend, maar de hard nekkige pogingen om Port Arthur af te sluiten, schijnen te bewijzen, dat Japan een landing ver van zijn basis in den zin heeft. Volgens een ander bericht is de Japan sehe vloot voor Port Arthur gesignaleerd, maar koos zij spoedig weer het ruime sop. Russische oorlogsschepen, zoo heet het weer uit andere bron, zijn de Japansehe tegemoet gestevend, en volgens een gerucht is het tot een treifen gekomen. Bij gebrek aan nieuws doet men bet met geruchten. Zoo verzekert men, dat de Russen kennis hebben gekregen, dat de Japanners met (Russisch) Pa3ehen opnieuw een poging zullen doen om de haven van Port Arthur te verstoppen, en nu met zestien, of zelfs met twintig schepen, die men, met ballast beladen, wil laten zinken. Dit stuk zou Japan 12 millioen jen kosten. Ook kon digt men een aanval van de Japansehe oorlogsschepen op Wladiwostok aan tegen den 24en, als men 't precies wil weten. De aardbevingen, die dezer dagen in heel Zuidoostelijk Europa in meer of min dere mate zijn gevoeld, hebben in het toch al zoo geteisterde Balkangebied ernstige rampen veroorzaakt. Uit Saloniki wordt althans aan de Neue Freie Presse geseind, dat in het wilajet van dien naam 1500 huizen onbewoonbaar zijn geworden. Er zijn voorts 25 personen gedood en 40 zwaar gewond. In Kossovo zijn 1000 huizen be schadigd of geheel verwoest. Den dood hebben gevonden 16 personen, terwijl er 26 gewond zijn. In andere streken komen daar nog 9 dooden en 18 verwonden bij. In het wilajet Saloniki zijn bovendien verschillende kazernes ingestort. De voorzitter en de secretaris van de commissie voor drankwetactie van den Volks bond, Vereeniging tegen drankmisbruik, heeft namens de commissie, zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend. Met leedwezen heeft de commissie ont waard, dat de regeering slechts op zeer enkele punten gevolg gegeven heeft aan de wenschen der commissie omtrent verscher ping of verduidelijking van het wetsont werp tot wijziging der Drankwet. De commissie vestigt in het bijzonder de aandacht op de bestrijding van den clan- destienen handel in sterken drank, een punt waarmede haars inziens de geheele drank wetgeving in de toekomst staat of valt. Bij vernieuwing wijst de commissie er op, dat wel in het wetsontwerp de gege vens aanwezig zijn om te komen tot af doende bestrijding van den clandestienen handel, doch dat daarvan een zoo zwak gebruik gemaakt wordt, dat het gevaar niet onbeteekenend is, dat de overheid in den strijd tegen den clandestienen handel het onderspit zal delven. De commissie acht het te meer noodig daarop te wijzen, omdat in verschillende bepalingen, door de regee ring tot bestrijding van het drankmisbruik noodig geacht, elementen zijn, die zullen strekken om den clandestienen drankhan del in de hand te werken. De commissie beveelt in het bijzonder aan het schorsen, voor den tijd van 3 of 6 maanden, van 't verlof van dengeue, die zich aan overtreding van het verbod van verkoop van sterken drank zonder vergunning heeft schuldig gemaakt. Voorts maakt de commissie hare bezwa ren kenbaar tegen een tweetal wijzigingen door de regeering in het wetsontwerp ge bracht, die eene harer inziens bedenkeljjke verzwakking van de thans geldende wet behelzen. De eene wijziging betreft de be perking van het verbod om een vergunning te verleenen voor een localiteit, waarin een andere winkelnering wordt uitgeoefend, lot de tappersvergunningen, zondat de verkoop van sterken drank in gesloten flesschen van minstens 3 deciliter, voortaan zal kunnen worden gecombineerd met het bedrijf van kruidenier enz. Het tweede punt, waarte gen de commissie opkomt, is de wijziging van art. 4a van het ontwerp waarbij de beslissing of op den openbaren weg mag worden getapt, aan de gemeentebesturen wordt overgelaten. Het Staatsblad no. 67 bevat een Kon. besluit van den 28sten Maart 1904, tot nadere regeling der jaarwedden van beamb ten der rijksveldwacht. Voor de rijksveldwachters, brigadier-ma joor, wordt de jaarwedde bepaald op ten minste achthonderd vijf en twintig gulden en ten hoogste achthonderd vijftig gulden 825 a /850l; voor de rijksveldwachters, brigadiers, op ten minste zeven honderd vijf en zeventig gulden en ten hoogste acht honderd gulden (ƒ775 a ƒ800); voor de overige rijksveldwachters op ten minste zeshonderd veertien gulden en ten hoogste zevenhonderd gulden (ƒ640 a ƒ700.) In de vergadering der Friesch-Doops- gezinde predikanten-vereeniging, Vrijdag le Leeuwarden gehouden, is besloten aan een commissie op te dragen een adres te stel len, hetwelk tot de eerste Kamer gericht zal worden om aanneming van het ontwerp hooger-onderwijs ten dringendste te ontra den. Tot dusver wenschen bij de aanstaan de periodieke aftreding als leden der Sta- -

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1