1RESKEHSCHE COURAHT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 886. Zaterdag 2 Arpil 1904. 13e Jaarg. Buitenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling, alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DUUDIAV te Dreskens. niet, A.s. Dinsdagavond verschijnt dc liKKsKKWIIIi COUItAVr DE UITGEVER. PASCHE TV. In tegenstelling met het feit dei- geboorte van den Zaligmaker, dat met tal van lichtpunten was omstraald, ging het sterven van Christus gepaard met dikke duisternis- Treffende gelijkenis met hetaardsch gedoe. Was Zijn intocht in Jeruzalem een zegetocht gelijk en werd Zijn komst begroet met overstelpend gejuich en weerklinkende „Hozanna's, de laatste uren Zijns levens was éene teleur stelling gelijk, zoo voor de Joden die hem hadden ingehaald als hun Koning, gelijk voor zijne jongeren, die in het naamloos lijden een soort van onmacht zagen. Vervulde duisternis de aarde toen Hij den geest gaf, duisternis was ook geslopen in de ziel dergenen die groo te dingen van Hem hadden verwacht. Hadden zij indachtig geweest aan Zijne woorden dat dit alzoo moest geschieden en dat'Hij den tempel zou afbreken en in drie dagen weder opbouwen als sprekende van zichzelf, en was de zin daarvan door hen oegrepen geworden, zoo zou de duis ternis hen niet zijn overvallen. Maar zij, die menig woord uit Zij nen mond hadden vernomen, die Hem tijdens Zijne omwandeling op aarde hadden gevolgd, zij werden overmand door de tegenstrijdigheid van de schijn bare onmacht om over Zijne vijanden te zegevieren, tegenover de groote kracht die van Hem was uitgegaan tijdens Zijn leven, en die niet het minst was uitgekomen in de vele wonderen d'oor Zijne macht verricht. Hoeveel te meer moeite kost 't dan de groote schare van thans te over tuigen van de dringende noodzake lijkheid der feiten ons in Gods Woord beschreven, die we thans gereed staan te herdenken als blijde gebeurtenissen. Want het feest der opstanding dat thans door de Christenheid wordt herdacht is de viering van den ont sloten weg tot een nieuw leven. Ook de natuur houdt daarmede gelijken tredze heeft eene verjon gingskuur ondergaan. Er is nieuw leven ontwaakt, waar van zij de duidelijke sporen draagt en aan welks invloed de menscli niet ontkomt. Evengoed als we zeiden dat het feest der geboorte altijd een nieuwe histo rie omvat, zoo ook zijn de vele bij zonderheden van Christus' lijden en sterven nieuwze zijn ook in vol maakte overeenstemming met de om standigheden van den lateren, ook van den huidigen tijd. Wat ook veranderen moge, niet de mensch, wiens natuur maar immer in strijd blijft met de hoopfere dingen. De verschillende tafereelen die de gansche lijdensgeschiedenis vormen, vinden zich na zoovele eeuwen vol maakt terug in massa's menschen- zielen die met onovertrefbare getrouw heid de schildering weergeven van Judas' ven-aderlijk karakter, van Pi- latus' weifelende houding, van de groo te volksmenigte die het „Hozanna!" uitroept en kort daarna deze blijde galm vervangt door de scherpe kreet „Kruis Hem!" En wie kent niet de honende spot ter, die zelve onmachtig, met bitter heid de door het noodlot geslagene toeroept„zoo Gij de Christus zijt, verlos Uzelve en ons". Als een sprekend getuigenis van den strijd tusschen het vleesch en den geest is mede, de voor zoo velen onvervulde Paaschzegen, die over ie der wordt afgesmeektde voor zoo velen vergeefsche prediking van het woord, der prediking voornamelijk in den zin van de openbaring van tal- looze gebeurtenissen, verrassingen, teleurstellingen of wat ook, die even zoovele lessen zijn voor elks hart, en die niet zelden met een schouder ophalend worden begroet alsof ze een uitvloeisel zijn van den natuurlijken loop der dingen maar waarvan men zich niet een rekenschap kan geven, als van de zoodanige, welke een oorsprong hebben, die ons menschen- verstand kan bevatten. En we moeten er andermaal o] wijzen, dat eene vergelijking tusschenj vele daden van hen die Christus trachten te volgen en limine, nnweke king tot anderen omdat eveneens te doen, de van verre staanden die zich achter deze vaak tegenstrijdige uit komsten verbergen, niet ontslaat van hunne verantwoordelijkheid, ten op zichte van het afgebakende pad dat moet bewandeld worden, en geens zins kan strekken als een navolgens waardig voorbeeld. Met „Vreest nietwerd Zijne komst op aarde aangekondigd, met „Vrede zij u lieden", kondigde Hij zich zelf aan na Zijne opstanding. Vrede, Waarheid, Liefde, kenmerk ten Zijne gansche omwandeling op aarde, ja ze waren daarvan de uit gangspunten gelijk ze voor Zijne vele navolgers nog krachtige steunpilaren zijn in de bekommernissen en be slommeringen van het leven. Rusland—Japan. Te Tsjung-dzjoe, op den weg van An- dzjoe naar Wi-dzjoe is Dinsdag het eerste belangrijke gevecht te land geleverd. Zoo lang er geen nadere berichten zijn, ook van de Japansclie zijde, is 't niet wel mo gelijk zich uit het niet zeer duidelijke Russische telegram een goed denkbeeld te rt||1 'fr maav c g vj u d ij g a f f

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1