BRESKENSCHE COURANT. VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 885. Woensdag 30 Maart 1904. 13e Jaarg. e Buitenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Rusland- Japan. Dat het ijs langs de kusten van Liao- tong, Mantsjoerije en Korea thans voorgoed begint los te raken, bewijst een telegram uit Nioetsj wang, mededeelende dat de scheep vaart op de rivier Zaterdag heropend is en dat langs de heele kust van China schepen met bestemming naar die plaats zijn ver trokken. Mochten de Japanners een lan. Jin op Liao tong of in het zuiden van Mantsjoerije beoogen, dan kan bet tijdstip ervan nu niet ver meer verwijderd zijn. Met de heiopening van de scheepvaart in die streken, kan men ook rekenen op een verdubbelden omloop van canards. Men zal voorzichtig moeten zijn met al de berich ten die koopvaardijschepen van allerlei na ties en Cliiueeselie jonken .van de eene havenplaats naar de andere zullen over brengen. De Cbineescbe havenplaatsen om alleen maar Sjanghai, Tiëntsin (Takoe) en Nioetsjwang (Jin-kou) te noemen heb ben een bijzondere beruchtheid in dit op zicht. Er is reeds melding gemaakt van de tegenspraak uit Petersburg over de onneem bare stelling die de Japanners volgens En- gelselie berichtgevers dwars over Korea van Pingjang naar Gensan zouden willen aan leggen. Het aanleggen van zoo'n versterkte linie zou trouwens geen gemakkelijke taak zijn. Vaststaat tot dusver dat de Japanners druk in de weer zijn, om op noordelijk Korea een operatie-basis te vestigen die geschikt is voor aanvallende en verdedi gende krijgsverrichtingen. Zoowel in den omtrek van Pingjang worden veldverster- kingen opgeworpen als aan den linkeroever van de Tsjin-tsjiënrivier, bij Andzjoe. Maar voor een samenhangende linie van versterkingen dwars over het geheele schier eiland zou men geen geringe terrein-uioei- lijkheden hebben te overwinnen. In het oosten van Korea strekt zich een bergketen uit die bij Gensan dicht bij zee komt en naar liet westen toe kleine uitloopers heeft. Van Gensan loopen moeielijk begaanbare paden naar Pingjang en Andzjoe die in 1894 een rol hebben gespeeld, liet lijdt twijfel dat de Japanners behalve op de ge noemde punten stellingen maken, daar eén (Russisch) leger dat van den kant van de Jaloe naar Sëoel oprukt alleen den grooten weg over Andzjoe en Pingjang gebruiken kan. Op bet oogenblik bereiden de Ja panners den aanleg voor van een veldspoor- weg van Sëoel uit naar bet Noorden. Een paar duizend man van bun techni sche troepen moeten er met Koreaansche arbeiders reed- aan bezig zijn. Tegelijker tijd worden e'tappes aangelegd, oui de aan- viilliiigsbezendingen san troepen en oor. logsmaterieel naar het front te regelen en te verzekeren. De spoorweg SëoelToe san nadert ook zijn voltooiing zoodat bin nen afzieubaren tijd een verbindingslijn door geheel zuidelijk Korea beschikbaar komt. Voor zoover men kan nagaan, bevinden zich thans op Korea de garde, de le, de 2e en 12e divisie. Verder meldt men dat de garde-reserve brigade is aangekomen, en misschien heb ben zich de reserve-brigades van de andere divisies daarbij aangesloten. Het op Korea samengetrokken leger zou dan tellen divi sies met 12 brigades er, 24 regimenten in fanterie. Of de daarbij behoorende artil lerie, in het geheel 4 regimenten van twee afdeelingen van 3 batterijen elk, te zauien dus 24 batterijen (waaronder C bergbalto rijen) met 144 kanonnen met het voetvolk is meegekomen, is niet zeker. Ook over de sterkte van de ruiterij heeft men geen betrouwbare opgaven. Maar vertrouwbare schattingen stellen het geheele aantal Ja- pansche soldaten dat op het oogenblik op Korea beschikbaar is, op tusschen de 70.000 en 75.000, een getal dat, zooa's men ziet, beantwoordt aan de reeds vermelde opga ven die de Russische regeering heeft ont vangen. In het gebrek aan levensmiddelen op 't schiereiland moet voorzien worden door meegenomen voorraden. Er is geen vol doende behuizing voor de tio pen en wegens het ongunstige weer en den slechten staat van do wegen is het te begrijpen, dat van liet uitbreken van dysenterie en longont steking melding gemaakt wordt. De Ja- pansche cavalerie-paarden, die algemeen als slecht worden beschreven, lijden stellig on der de vermoeienissen de kleine Koreaan sche hitten die als lastdieren gebruikt wor den zullen beter voldoen. In 1894 ge bruikten de Japanners karretjes op twee wielen, die elk door drie koelies getrokken werden. Men rekende toen bij de expeditie naar Peking op 8000 koelies per divisie. In dit geval zou de Japansebe intendance met de soldaten mee reeds nu tegen de 120.000 monden open te houden hebben Men begrijpt dus van hoeveel beteekenis voor de Japanners de aanleg van een veld- spoor is. Herhaaldelijk is reeds opgemerkt dat de thans op Korea samengetrokken strijdmacht niet bestemd is, den beslissen- den slag te leveren. Voor een landing in zuidelijk Mantsjoerije en in Noord-oostelijk Korea, om de bij Wladiwostok gelegerde Russen bezig te houden, hebben de Japan ners nog negen divisies met evenvele reserve- brigades over. Ambtelijke Russische telegrammen melden dat in den nacht van Zaterdag op Zondag, de Japanners opnieuw doende zijn geweesti om den uitgang van de haven van Port Arthur met branders te verstoppen. Het is hun echter ditmaal evenmin gelukt als den eersten keer. De vier koopvaardijschepen blijkbaar waren ze ditmaal van grooter slag zijn alle op zij van de vaargeul aan den grond gekomen ot gezonken, en admiraal Makarof seint dat de toegang tot de haven geheel en al open is gebleven. Nu de Russische vloot grootendeels hare vrijheid van beweging terug heeft gekregen, nu zij op verkenning uitvaart, kortom de vroeger geleden schade op bewonderens waardige wijze heeft hersteld, en in admi raal Makarof blijkbaar een vlootvoogd met durf en initiatief heeft gekregen, zou er de Japanners alles aan gelegen zijn, de »kurk op de flescb te plaatsen" en de Russische schepen opnieuw tot tijdelijke werkt loosheid te veroordeeleu. Als straks een Japanschg transportvlout op weg gaat om troepen op Eiao-tong of in zuidelijk Mantsjoerije te ontschepen, kan baar van de Russische vloot te Port Arthur errnnt. cravaar .1n„

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1