Binnenland. Gemensxl Burger 1. stand. rond. Er zijn dingen gevonden die geen twijfel meer lieten of men hier op 't goede spoor was. Tal van anarchistische brochures, een schrift met formules voor de samenstelling van ontplofbare stoffen en allerlei wetens waardigheden, die bij het maken van bom men te pas kunnen komen. Ook vond men een potje zwarte vernis Dit vernis komt overeen met dat, waarmee de bommen wa ren bestreken. De mijnwerker werd mee genomen en het duurde niet lang of hij bekende, dat het tweetal Lambin en Gu- defin bij hem thuis allerlei chemische stof fen hadden gebracht om bommen te vullen. Kort daarna vielen ook de twee Fran- schen door de mand. Zij hadden bij Bou- tet de bommen geladen en waren ze sa men gaan leggen voor het huis van Lau rent en van Llinet. Of zij iets op die bei de commissarissen van politie tegen had den In 't minst niet. Van persoonlijk een kwaad hart toedragen was geen spra ke. Zij hadden evenwel een daad van propaganda willen volbrengen en meteen de talrijke anarchisten willen wreken, die sedert een jaar uit België verdreven zijn. Men heeft hier dus te doen met een zui ver anarchistischen aanslag. De hooger-onderwijs-wet is gisteren door de Tweede Kamer aangenomen met 56 te gen 41 stemmen. BRESREVS, 35 Maart 11)04. Als adjunct-inspecteur van den arbeid in de 4e inspectie ter standplaats de gemeente Amsterdam is aangewezen de heer J. J. van Male, thans te Groningen, zulks met ingang van 1 Mei a. s. Gedeputeerde Staten van Zeeland bren gen ter kennis, dat bij de in het voorjaar van 1904 gehouden Rijkskeuringen de vol gende hengst is goedgekeurdLeon, van H. F. Aernoudts te Sluis. Afgekeurd werd o. m. de hengst Leon, van O. A. de Bruijckere, te#Breskens. Het muziekgezelschap »Aardenburg's Fanfaren" te Aardenburg zal den 17 Juli zijn 35jarig bestaan op feestelijke wijze vieren. Verschillende vereenigingen uit de omliggende plaatsen, zoowel uit Nederland als België zullen tot deelneming aan deze feestelijkheden worden uitgenoodigd. Bij kon. besluit is met ingang van 1 April a. s. bij den marine-stoomvaartdienst benoemd tot officier-machinist der 2e klas- De plannen om de raderbooten van den Provincialen Stoombootdienst door schroefstoomschepen te doen vervangen schijnen inderdaad een meer vaste vorm te krijgen. Het schijnt dat de technische adviezen waarop bij Ged. Staten een eventueel voor stel in dezen geest zal berusten niet in overeenstemming zijn met de ervaring in het begin der jaren '70 opgedaan met de schroefstoomboot »Zeelandia", die bleek vo®r de vaart op de Westerschelde onge schikt te zijn. Hetzij dat de constructie eenigszins an ders moge zijn, dc Schelde is niet veran derd en bij ruw weder wordt de vaart met schroef booten nu eenmaal een waagstuk geacht. Maar er zit misschien iets anders achter, nl. om ook gedurende den winter een avond- vaart in te richten, dat thans niet wel doen lijk is wegens het groote bezwaar voor de thans dienstdoende booten om gemakkelijk de havens, vooral die van Terneuzen in te loopen. Nabij den Zimmermanpolder onder de gemeente Rilland Bath is gezonken het met metselsteen geladen tjalkschip van schipper G. Verheijke, thuis behoorende te Terneuzen. De opvarenden zijn gered. Schip en lading waren verzekerd. Dinsdagmorgen geraakte in een on bewaakt oogenblik het tweejarig kind van P. v. H. te Vught in een zinkput achter het hhis. Toen de moeder het kind vond en op het drogr had gebracht, gaf het schijnbaar nog eenig teeken van leven. De pogingen om het bewustzijn weer op ts wekken bleven evenwel vruchteloos. In de lijm- en gelatinefabriek Delft te Vrijenban is gisterennacht te 12 nul de 40 jarige werkman J. de W. tussshen een Jacobsladder keklemd geraakt. Vreeselijk verminkt werd de ongelukki ge daaruit te voorschijn gehaald en naar het gesticht Bethel te Delft vervoerd waar hij verbonden werd. De man is sedert overleden. Hij laat eene weduwe met vijf kinderen na. Te Babyloniënbroek is een meisje van 4 jaar, terwijl de moeder aiwezig was, met de brandende kachel in aanraking ge komen en in brand geraakt. Het kind wrs aan eene ziide o-pheel ver-. streeks middernacht huiswaarts keerden, allen merkbaar Ie veel vergunning hadden gebruikt. Op den Gruttersdjjk gekomen loopt J. L. dan ook bij ongeluk of w 1 met opzet een man, die hem tegemoet komt, tegen het lijf, waarvan een twist het gevolg werd, die met een [vechtpartij eindigde, waarbij beiden weldra over den grond rolden. Zoodra 0. L dit echter zag, trad deze zijn broeder kennende tusschenbeiden en wist de vechtenden, zij het dan ook al op een eenigszins hardhandige manier, le scheiden. Hoewel J. L. daarvan aanvankelijk niets liet blijken, bleek deze over dat optreden van zijn broeder toch zeer verstoord te zijn, althans hij greep dezen, op korten afstand van hun woning, onverwacht beet, en smak te hein tegen den grond. Daar evenwel C. L. zich ook niet onbe tuigd liet, regende het weldra van beide zijden slagen, totdat J. L., ziende idat hij het zou moeten verliezen, opeens een groot mes te voorschijn haalde en daarmede zijn broeder tot tweemaal met kracht in het linketdijbeen stak. De getroffene zakte dadelijk ineen eij werd door zijn kameraden naat dc ouder lijke woning gedragen, waar hij al spoe dig, tengevolge van het [vele bloedverlies, het bewustzijn verloor. Op last van Dr. Bouvc-, wiens hulp meu had ingeroepen, werd de verwonde per brancard naar het zieknhuis vervoerd, waar al aanstonds weinig hoop op herstel werd gegeueu. Sedert is de toestadd er niet op verbe terd, tengevolge waarvan de dader dan ook Maandag werd gearresteerd. Ji ilgCSMUHleil. M. d. li.! In uw verslag over de raadszitting te IJzendijke, komt o in. voor »Op voorstel van den heer Hetidrikso werd vervolgens goedgevonden behoudens deze benoeming het recht van overplaat sing door den Raad te doen voorbehouden". Wie moet nu overgeplaatst worden Een onderwijzer Dat mag niet volgens de wet. Leerlingen dan In de gemeente bestaat toch geenejregeling, wie naar school A, wie naar school B moet gaan Wil men dan soms de rayon wijzigen Eenige inlichtingen zullen velen niet on welkom zjjn. X. Dingen of zoogenaaindp leeskerk een eindi na zijn vertrek door zekeren Fdlix Loinoi voor de Cailleux en do andere overgebli ven leden gehouden. Het bedehuis, zoo menigmaal de «confession des péchét"1 was uitgesproken, het hartroerende form» lier-gebed vol van diepen ootmoed, waai mede nog steeds elke godsdienstoefening de Fransche kerken van deze landen worl geopend, werd in 1817 gesloopt. Niets bleef over dan de enkele lichtkrool zeldzaam schoon van vorm, afwerking evenredigheden, die tot op den buidigJ dag de kerk van het dorp siert, dubl eerbiedwaardig omdat zij geschonken door een college, dat niet moede werd vleugelen zjjner machtige bescherming te breiden over de C'adzandsche Walen, vi wie nagenoeg alle oude familiën alhier, die met zuiver Hollandsche namen, afstai melingen zjjn. Vau een gemeente, die de laatste jaren herhaaldelijk door dadi heeft getoond hoe lief haar de eere il kerk is, behoeven wij niet te vreezen d zij dit gedeukteeken van een in menig o; zicht aandoenlijke episode uit de geschi nis van haar vaderen ooit of im mei- opruimen Ziedaar in ruwe omtrekken een schel van de uitwendige lotgevallen der Franscl gemeente van Cadzand. Van haar inwei dige geschiedenis, uitteraard van meer gi wicht dan hetgeen haar predikanten, ge bouwen en kerksieraden wedervoer, kwaï zoo goed als geen enkel bericht tot om Dit alleen is er van bekend dat in de ja ren 1724 tot 1733 bij sommige van haa leden de gevoelens van den om zijn on rechtzinnigheid afgezetten predikant Pon tiaan van Ilattem aanhang vonden, welk zekere onder Vlissingen woonachtige Fran cois Bailleul had verkondigd. De bews ging gaf de Waalsche Synode en de Hee ren van het Vrije genoeg te doen, totda eindelijk de Staten-GeuA-aal in 1733 he leeren van die denkbeelden bij plakkaa vei boden. Hoe men ook over die gevoelens zelvi oordeelen moge, de omstandigheid dat zi hier werden aangekleefd bewijst ten niinsli zooveel dat de bevolking destijds in vraag stukken van godgeleerd wijsgierigen aaro belang stelde, en waar dit geschiedt kan men niet zeggen dat de ernst ontbreekt ol het denken op pensioen wordt gesteld. 's Gr. Dr J. d. H

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2