BRESKEESC COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 884. Zaterdag 26 Maart 1904. 13e Jaarg. Buitenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIK IJl II VN te Breskens. Rusland—Japan. Eet gevecht op 21/22 dezer, waarover telegrammen uit Russische bron stuksge wijs bijzonderheden hebben medegedeeld, is nu al het 9e gevecht voor Port Arthur. De Küln. Zeitung vat de mededeelingen orer deze jongste krijgsverrichting als volgt saam natuurlijk op grond van de Rus sische rapporten In den nacht van 21 op 22 dezer heb ben Japansche torpedobooten tweemaal een poging gewaagd, Port Arthur te naderen zij werden echter intijds ontdekt, en tot den terugtocht gedwongen. Bij het aan breken van den dag verscheen de Japan sche vloot, achttien schepen in 't geheel, in drie smaldeelen dat van de liniesche pen, dat van de gepantserde kruisers, en de lichtere kruisers. De linieschepen ble ven alweer ten westen van kaap Liau-ti- sjan liggen en vuurden van daar, over de hoogten heen, op de stad en de havens, terwijl de kruisers zich gereed hielden om een uitval der Russische vloot te keeren. De verliezen der Russen zijn volgens op gaaf van generaal Stössel gering geweest 5 dooden en 10 gewonden ofschoon ongeveer 200 schoten uit de 30 cm. ka nonnen der pantserschepen gelost moeten zijn. In tegenstelling met de houding van de Russische vloot bij de vorige beschietin gen was deze thans goed in de weer. Admiraal Makaraf laat de kanonneer- booten de wacht houden op de buitenreede, en zoo doet de vloot haar plicht. Het kruisersmaldeel lag in de binnenhaven, maar stoomde naar buiten onder leiding van de Askold, waarop Makarofzijn admi raalsvlag geheschen had. Tot een gevecht met de Japansche kruisers is het niet ge komen maar de Retwisan, die thans in de binnenhaven ligt om hersteld te worden, heeft projectielen geworpen naar de vijan delijke schepen bij kaap Liau-ti-sjan, en naar 't schijnt, er een daarvan gedwongen, terug te trekken. Admiraal Makarof schijnt meer leven in de vloot te Port Arthur te hebben gebracht. Op dit gevecht hebben ongetwijfeld de geruchten over de inneming van Port Ar thur betrekking. Dat de Japanners intus- schen geland zouden zijn op de noordkust van het schiereiland Kwan-toeng, is onwaar schijnlijk. Een telegram, door Alexejef uit Moekden aan den Czaar gezonden, geeft een samen vatting van een van generaal Misjtsjeuko ontvangen bericht. Daarin staat, dat den 17 dezer Russische patrouilles bij de nade ring van Andzjoe op den linkeroever van de Tsjintsjanghang tegenover de stad aard werken der Japanners ontdekten. In Jungpung zijn de Japanners nog niet verschenen. Men gelooft, dat in Andzjoe een Japansche divisie en in Pingjang het overige deel van het eerste Japansche leger korps ligt. Toen wij, zegt de generaal voorts, bericht kregen over de aankomst van twee vijandelijke eskadrons in Paktsjun zonden wij daar 200 ruiters heen, om den vijand het doorwaden van de Paktsjunjang te beletten. Onze cavaleristen ontdekten op den linkeroever drie eskadrons, die zich op de komst van ons detachement zonder gevecht terugtrokken op Andzjoe. De eskadrons der Japanners beslaan uit 190 paarden. Volgens een mededeeling van den 19den Maart hebben dien dag 300 Ja pansche ruiters Jungpung bezet. Er wordt ten zuiden en noorden van Andzjoe mate riaal voor barakken te velde klaar gehou den. Er is in België andermaal een aan slag beraamd op het leven van een com missaris van politie, thans op Binet te St. Nicolas bij Luik. Twee kolendelvers ontdekten het grieze lige voorwerp des morgens om 5 uur en daarop schelden zij aan. Binet waarschuwde dadelijk de buren, hun huis uit te gaan, zoodat in een om mezien alle huizen in den omtrek ledig waren. Zijn eigen gezin ging de achter deur uit, door den tuin. Toen liet de com missaris de straat afzetten en daarop werd de bom nader bekeken. Het was precies zoo'n bom als voor com missaris Laurent bestemd was geweest. De griffier van 't kantongerecht, een agent, eiv Binet zelf onderzochten de bom aan dachtig. Er stak een glazen buisje uit. Binet bond daar een sterken draad aan. Toen ging hij op een afstand staan en schoot op de bom. Het buisje brak, er kwam zwavelzuur uit. Aan het eind van dat buisje zat een prop watten, waar het vocht nog niet doorheen getrokken was. Het oogenblikkelijk gevaar was nu al- gewend. Die bom kon daar evenwel niet blijven liggen. Het parket heeft last gegeven het helsche werktuig op de plaats te laten springen. De schutter, die op eerbiedigen afstand van zijn doel opgesteld, heeft tot driemaal toe geschoten. Bij het derde schot ontplofte de bom. Men had natuurlijk er op gerekend. Alle ramen stonden wijde- waag open, nieuwsgierigen kwamen er niet te pas. Toch was het een geweldige knal, en er sprongen nog ruiten genoeg uit de open vensters. De menschen die in de buurt waren, zijn voor een deel op de vlucht geslagen van angst. De commissaris van St. Nicolas is een doortastend man, die dikwijls het opsporen van anarchisten bij de hand heeft gehad. De bommeugooiers van Luik en van de zen aanslag zijn gepakt en hebben hun misdaad bekend. De politie zag Dinsdagmiddag op de place Cockerill te Luik twee mannen zit ten, verdiept in een krant, die geheel in uiterlijk beantwoordden aan de beschrijving die de buurvrouw van commissaris Laurent gegeven heeft van twee mannen, die zij had zien wegloopen vlak nadat de eerste bom geplaatst was. Het waren twee l'Vanschen, Lambin en Gudefin. Icommissaris Laurent heeft hen ondervraagd, llij vernam van Gude fin, dat die logeerde bij een zekeren Bou- tet, een kolendelver, Pruis van afkomst, die nu te Jemeppe woonde en daar juist beboet was omdat hij verzuimd had zijn kostganger Gudefin op te geven voor de bevolkingsregisters. Laurent trok er heen met zijn agenten. De commissaris ondervroeg den huisbaas van Gudefin, de agenten zochten het huis 'I

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1