BRESKENSCHE COURANT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 883. Woensdag 23 Maart 1904. 13e Jaarg*. Buitenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Hij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advcrtentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Rit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. BIELEMW te lireskens. Rusland—Japan. Te Petersburg is een telegram van Alexe- jef aan den Keizer ontvangen, gedagtee- kend uit Moekden. De stadhouder deelt daarin mede, dat volgens een rapport van generaal Misjtsjenko (die het van een be richtgever uit Korea had), Japansche in fanterie met eenige stukken geschut Ping- jang bezet houdt. Sterke afdeelingen vij andelijke ruiterij waren daar in de buurt niet aangetroffen, slechts hier en daar zag aien verkenners. De Japansche paarden laten veel te wenschcn oi^ja Een Russi sche afdeeling, die op verkenuing uit was, stiet op 5 werst van Andzjoe op vijande lijke infanterie. Deze beschoot de Russen, maar slechts een paard werd gedood. Volgens een particulier telegram uit Moekden, beweren de Russen in een gevecht aan de Jaloe 1800 man Japanners gevan gen genomen te hebben. De voorbereiding van de krijgsver richtingen te land beginnen thans voor 't oogenblik ten minste meer de aan dacht te trekken, dan wat ter zee gebeurt, waar na de jongste groote actie tegen Port Arthur weer een tijdvak van verpoozing ingetreden schijnt te zijn. Het groote nieuws dat al eenigen tijd verwacht wordt, is dat van landingen der Japansche troepen op verschillende pun ten der kust en niet alleen op de westkust van Korea ten noorden van Tsjemelpo maar ook op punten aan de zuidelijke kuststrook ran Mantsjoerije. De vrij algetueene opinie j is, dat zulk een landing, zoodra het ijs fbl! la, ifli die Irak genoegzaam verdwenen is, zal geschieden op verscheiden punten tegelijk tenzij, natuurlijk, de Russische vloot intussehen een overwicht gekregen mocht hebben over de Japansche, wat wel hoogst onwaarschijn lijk genoemd moet worden. Maar voorshands blijft het seizoen, hoe wel eerst een vroeg voorjaar aangekondigd is, voor de Japansche plannen (indien ze werkelijk deze richting uitgaan) ongunstig, zoodat de Japanners zich nog vergenoegen met landingen tusschen Tsjemoelpo en den mond van de Jaloe verrichtingen op be trekkelijk kleine schaal en die nog wel veelal een voorbereidend karakter zullen dragen. De telegrammen van Vrijdag en Zaterdag geven daarover eenig licht, al zijn ze ook in dit geval somtijds onderling tegenstrijdig, en de stand der partijen in het zuiden van Mantsjoerije kan althans in hoofdtrekken aangegeven worden als volgt De hoofdmacht der Japansche troepen bevindt zich langs de lijn Seoel—Pingjang. Men zegt dat het Japansche legerbestuur voornemens is, slechts drie divisiën in Ko rea te ontschepen, zoodat dus het gros van de troepen naar Mantsjoerije zou gaan. Volgens een berichtgever van de Times is eerst een afdeeling Japanners ten zuiden van Haidzjoe geland, recht noordwaarts opgerukt om bij Pingjang een sterke stel ling iir te nemen en een eventueelen op- marsch der Russen te stuiten. Daarop rukten geleidelijk de bij Tsjemoelpo gelan de troepen naar het noorden. Deze solda ten, 30 of 40 K M. dagelijks marcheerende, met 100 pond bepakking, bij sneeuwstor men en over half gebaande wegen, hebben de ongemakken van dezen tocht naar het schijnt tamelijk goed verdragen. De troepen bivakkeerden meest in Koreaansche huizen, soms echter, in weerwil van de koude, op het open veld, maar tenten, voorraad enz. neemt het Japansche leger zooveel doenlijk zelf mede, zoodat men de overigens ge heel ontoereikende hulpbronnen des lands vooreerst niet behoeft aan te spreken. Tot dekking van dezen opmarsoh worden bij Tsjinampo, aan den mond van de Ta- tong, andere troepen geland. De Japansche voorposten moeten nu een lijn bezet hebben die van Andzjoe bijna recht noordwaarts loopt naar den mond van de Toeng-tsjan, een noordelijke zij rivier van de Jaloe. Hunnerzijds hebben de Russen, volgens ontvangen telegrammen, een stelling bezet tusschen Antoeng en Kioe- liëntsjeng (tse), een plaatsje dat tusschen Antoeng en Feng-hwang-tseng ligt, aan den militairen weg van Antoeng naar Liao-jang en aan de Taso, het bijriviertje dat bjj An toeng in de Jaloe vloeit. De ruimte tus schen die twee liniën is nu en dan het tooneel van onbelangrijke botsingen tusschen de verkenners, maar er schjjnen zich thans hoogstens 200 kozakken ten zuiden van de Jaloe te bevinden. Anderzjjds moeten zich nog geen Japan ners bevinden op de zuidkust van Mants joerije, hoewel er in de eerste dagen dezer maand toch wel Japansche verkenners in den omtrek van Antoeng en Fenghwang- t"jang geweest schijnen te zijn. Niet zonder belang is een bericht uit Russische bron, dat afdeelingen kozakken ijverig de zuidkust van Liao-toeng patrouil leeren. Inkou, de havenplaats van Nioe-tsjwang, wordt eenigszins in staat van verdediging gebracht door de Russen, die ongetwijfeld pok gereed staan, zich zoo noodig meester te maken van den spoorweg tusschen Sjan- hai-kwan en Hsin-ming-ting Het bericht over een nieuw protest van Russische zijde tegen het vooruitschuiven van Chineesche troepen buiten den grooten muur (d. i. vol gens de Russische opvatting, binnen Mants joerije, dus niet in eigenlijk China) behoeft geen canard te zijn, al komt het uit Tient sin. 't Is wel mogelijk dat de Russen gaarne China in den oorlog zouden betrek ken op een later tijdstip, maar voorhands hebben zij er meer belang bij, aan dien kaut van het oorlogsterrein met rust ge laten te worden. Ie Luik is Vrijdag een aanslag ge pleegd op den commissaris van politie Lau rent aldaar, waar omtrent we de volgende bijzonderheden lezen De buren van Laurent ontdekten toen zjj thuiskwamen een doos op den drempel van Laurent's deur. Die doos was 30 c.M. hoog en nagenoeg even lang en breed, voorzien van een buis en een handvatsel. Toen de buren gebeld en Laurent verwittigd hadden, kwam deze, om het voorwerp niet aan te raken, door het venster naar buiten, teneinde te zien wat men voor zijn deur had gelegd. Da delijk verwittigde hij de politie die hem den raad gaf, zich in betrekking te stellen ge daj ma gen de en hai twe 1 en 2 naa Nie

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1