BRESKENSCRE COURANT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 882. Zaterdag 19 Maart 1904. 13e Jaarg. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling, alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVEBTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. B abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee aar. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEJIAX te lireskens. Rusland—Japan. Er zijn nog geen bizonderheden over het korte gevecht dat Zondag 13 dezer weer bij Port Arthur geleverd zou zijn en waarin, als men het Reuter-telegram uit Jingkou gelooven mag, de Russische pantserdekkrui- ser Diana beschadigd zou zijn. Dat zou dan den tweeden keer zijn dat de Diana van het Japansclie kanonvuur te lijden heeft gehad. Deze kruiser behoorde tot de Rus sische oorlogsschepen die den dag volgende op den nacht van den eersten torpedo-aanval dus 9 Febr., onder de waterlijn is geraakt. Evenals de Nowik, schijnt het schip sedert weer voldoende hersteld te zijn, om opnieuw aan den strijd te kunnen deelnemen. De Diana is een zusterschip van de getorpe deerde Pallada, meet 6740 ton en kan 20 mijlen loopen. Er is reeds melding gemaakt van de ambtelijke logenstraffing uit Tokio over een ernstige beschadiging van den Japanscheu pantserdekkruiser Takasago. Deze kruiser is dus zoomin gezonken als de Takatsjio, die na het gevecht bij Tsjemoelpo naar den kelder gegaan heette te zijn. Het is misschien een weinig bekende bizonderheid dat de eerstgenoemde kruiser Takasago een zusterschip is van den Chi- neeschen kruiser Chacabuco die, kort na den aankoop van de twee vroegere Argeu- tijnscbe kruisers Nisjin en Kasoega, met het Chileensche pantserschip Capitan Prat ea den torpedo-jager Almirante Condell in lapansche handen is overgegaan. De Cha- r cabuco en Takasago zijn in 1897 en 1898 samen aan de werf van Armstrong gebouwd. De eerste meet 4300, de laatste 4220 ton, maar beide loopen 23 mijlen Het pant- serdek is 113 mM. dik en beide bodems voeren o. a. 2 stukken van 20 3 cM., die beschermd zijn met pantserplaten van 64—113 mM. dik. Zeer waarschijnlijk zijn de Chileensche schepen reeds in Japan aangekomen, om daar verder te worden uitgerust. Het ontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs, dat ter verzending naar den Raad van State gereed is, moet o. a. berusten op het beginsel van uitkeering der minima jaarwedden voor openbare en bizon- dere onderwijzers, door het Rijk aan de gemeenten. Men schrijft aan de N. R. Ct van de Belgische grenzen Werden voor eenigen tijd door onze zuidelijke naburen klaagliederen aaugeheven over de hooge prijzen vau het rundvee, thans is dit geheel veranderd. Er is een zoodanige reactie ingetreden, dat de land bouwers steen en been klagen over de lage prijzen. Het vee is in korten tijd 30 tot 40 centiemen per kilo in prijs gedaald. Stieren werden op de Belgische markten verkocht voor 40 tot 70 centiemen, ossen van 45 tot 80, koeien van 40 tot 68 en vaarzen van 45 tot 72 centiemen per kilo. Deze daling heeft de aandacht getrokken van de landbouwgroep der Kamers van Volksvertegenwoordigers. Zij heeft onmid dellijk eene vergadering belegd, waarin be sloten werd het oordeel der landbouwers in te winnen om te weten wat naar hunne meening de oorzaak is der plotselinge daling en welke middelen kunnen aangewend wor den om deze te bestrijden. Alle landbou wers zijn uitgenoidigd hunne meening mede te deelen aan de heeren Cartuyvels en van Maenhout, volksvertegenwoordigers. Men denkt dat met klem zal worden op gekomen tegen den aanhoudenden aanvoer van Amerikaansch slachtvee dat tegen lage prijzen verkocht wordt. De vorige week werden weer te Antwerpen ontscheept 77 stieren, 126 ossen en 7 vaarzen: terwijl nog een boot met 399 runderen verwacht werd. De Holl schrijft Maandagmorgen in Den Haag vertoe vende, hadden wij het voorrecht H. M. de Koningin te zien. Niets verwonderlijks, zullen de Hagenaars zeggen, dat gebeurt hier wel meerDat 's wel mogelijk, zeg gen wij, maar zóóals wij op dezen morgen H. M. zagen, zien ook de Hagenaars Haar vaak niet. De vorstin verliet nl. te voet door slechts ééne dame vergezeld (de her togin van Mecklenburg? wij konden dit niet te weten komen 1) en gevolgd door één lakei, het paleis, stak dwars het Noordeinde over langs het ruiterstandbeeld, en begaf zich door de Paleisstraat naar de Gothische zaal. Enkele der postende politieagenten bemerkten eigenlijk pas dat het de Konin- giu was, toen H. M. reeds half was gepas seerd. Dit viel H. M. blijkbaar zeifin het oog, en vriendelijk lachende maakte zij de dame, die Haar vergezelde, opmerkzaam op het haastig saluut van een verrasten politie dienaar. 't Was bijzonder stil in 't Noordeinde bij 't paleis, en zoo schreed de lieve gestalte onzer jeugdige Vorstin, in een eenvoudig bruingrijs wandelcostuum gekleed, slechts door een oudachtig heer, die H. M. tijdig bemerkte, eerbiedig gegroet, de Paleisstraat door. Wij konden de verzoeking niet weer staan een poosje heen on weer te drentelen en na een half uur wachten, werden we voor dit oponthoud dubbel beloond. Op dezelfde wijze keerde H. M. naar het paleis terug. Wij bevonden ons toen toevallig alleen in de Paleisstraat en hadden daardoor het genot een vriendelijken wedergroet van onze Koningin op te vangen. Wij smaken niet als de Hagenaars het genoegen H. M. vaak te zien, en kunnen dus moeilijk een vergelijking maken omtrent haar uiterljjk nu en op andere tijden. Wij vonden even wel dat de Vorstin er opgewekt en vrij wèl uitzag. BRESKEXS, 18 Baart I'J04. Bij de gehouden aanbesteding van het leggen eener keibestrating in de Zandstraten alhier is ingeschreven door C. J. de Smit ƒ378, Anth. Monjé ƒ340, W. Woittiez ƒ322, J. M. H. van de Sande ƒ319 en P. Pleijte ƒ310 en voor de grindbedekking door C. J. de Smit ƒ97 en J. M. H. van de Sande ƒ93. Alle inschrijvers wonen te Breskens. Aan den laagste inschrijvers gegund. Gisterenavond hield de heer Jhr. E. von Bose de aangekondigde lezing over de

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1