ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 881. Woensdag 10 Maart 1904. 13e Jaarg*. Buitenland. ABONNEMEN T. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het gelieele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IIIITDIAV te Breskens. Rusland—Japan. Port-Arthur is weer eens beschoten doch met het resultaat gelijk aan dat van vorige malen, al kan de aanval der laatste dagen thans den omvang van een bombardement heeten. Mot gerustheid kan gezegd worden dat de strijd pas is een oorlog in wording. De telegrammen brengen ook weinig ander nieuws dan een bericht van de Daily Mail uit Tsjifoe, over een landing der Japansche troepen ten noorden van Tje- moelpo. Ongelukkigerwijs is dat telegram zeer onduidelijk het plaatsje Kai-sjoe, zooals de Japanners het noemen, is op de kaarten, die de Chineesche of Ivoreaansche Damen geven niet te vinden, en in de af standsbepaling is misschien een fout inge slopen. 't Is mogelijk dat de plaats van ontscheping niet zoo heel ver ten noorden van Tsjemoelpo ligt. Hoewel de berichten over het verschijnen van Japansche troepen in het zuiden van Mantsjoerije niet bevestigd zijn, moet het besluit van den Russischen generalen staf, om de troepen zooveel mogelijk te Charbin te houden, toch wel tot de gevolgtrekking leiden dat de Russen binnen zeer korten tijd landingen der Japanners verwachten, misschien op verscheiden punten tegelijk i hetgeen, in verband met den op de Jaloe ingetreden ijsgang, tot het besluit eener achterwaartsche concentratie heeft kunnen voferen Zeker zal het onderhouden van massa's Russische troepen in het zuiden, zoulang het erg koud blijft, nóg lastiger zijn dan het onder dak brengen van vele regimenten te Charbin bovendien weet men niet, waar de Japanners zich aan de kust zullen vertoonen. Het heeft dus den schijn alsof de Russen zich voorshands vooral zullen vergenoegen met de verdediging van den spoorweg natuurlijk rekent men er op, dat Port Arthur het een onbepaalden tijd kan uithouden ten einde later de Japanners des te beter met een overmacht op 't lijf te kunnen vallen. Te Sjanghai gelooft men, volgens een bericht aan de Standaard maar op wel ken grond die verwachting berust, blijkt niet, dat de Japanners voornemens zijn, na Port Arthur ingesloten te hebben, twee legers tegelijkertijd noordwaarts te zenden, het eene van het schiereiland Liaotong, het andere van de Jaloe uitgaande. In verband met een ontvangen telegram verdient misschien nog vermelding dat, vol gens een te Parijs ontvangen bericht, twee Russische torpedobooten, die den 7en Port Arthur verlieten, niet teruggekeerd zijn men vreest dat zij den vijand in handen gevallen zijn. De correspondent van de New York Herald seint, dat de Japanners binnen drie weken een leger vau 150,000 man in Korea zullen hebben, met inbegrip van de 30,000 die reeds te Tsjemoelpo aan wal gezet zijn. Het is hier iederen dag een ontzaglijke rommel, maar ordelijk. De havenkant is bedekt met 20,000 ton voorraad, uitrusting stukken, lichte kannonnen, wagens, metalen schilden enz., voorts 5000 paarden. Alles gaat echter stelselmatig. Iederen dag ver trekken er troepen naar .Sëoel, van waar zij noordwaarts gezonden worden bij afdeeliu- gen van eenige honderden overland anderen gaan van Hai-dzjoe uit, dat van hier bereikt wordt in open booten. Zoo wordt het land ten noorden van Sëoel overstroomd met Japansche troepen-afdeelingen, die alle samenkomen in de buurt van Pingjang. Een aantal stukken veldgeschut, Japansch fabrikaat, zijn bij Hai-dzjoe aan wal gezet en noordwaarts gezonden. Pingjang wordt de noordelijke basis dei- Japanners, onder bevel van generaal-majoor Kigosji. Het is een sterke plaats met oude wallen, gemakkelijk te verdedigen. Aan de defensiewerken wordt druk gearbeid. Binnenkort begint de lading te Gensan, waar de toebereidselen voltooid zijn. Een bezetting van 6000 man blijft te Sëoel. De nieuwe kazernes hier zijn bijna klaar, ook te Masampo, Foesan, Gensan, Mokpo en bij Pingjang worden barakken opgeslagen. An- dzjoe is reeds het tnoneel geweest van de eerste vijandelijke ontmoeting in dezen oorlog, toen Russische verkenners na een korte schermutseling teruggedreven werden. Eenige wegen ten zuiden van de Jaloe, naar Ping-jang leidende, worden nog bezet ge houden door de Russen ieder dorp daar telt 50 of 60 kozakken, een drieduizend man tezaam. Ambtelijke en particuliere berichten dui den aan dat de aanval op Port Arthur van den lOden de krachtdadigdste was die nog gedaan is. Een Russische torpedo-jager zonk, verscheidene andere werden ernstig beschadigd. De versterkingen en de stad stonden bloot aan een zware beschieting gedurende bijna vier uren. Admiraal Togo's torpedo-flotielje opende het gevecht door stoutmoedig den toegang tot de reede binnen te stoomen onder het vuur van de batterijen» en met goed gevolg een aantal electro- mechanisehe mijnen in den mond van de haven te leggen. Er volgde een verwoede botsing, waarin de Japansche torpedo-jagers de overhand schijnen behouden te hebben. Daarna kwam het tot een geschutgevecht op langen afstand tusschen de kruisers, dat eindigde met den terugtocht van den Rus sische kruisers Nowik en Bajan. Ten slotte bombardeerden de Japansche slagschepen de binnenhaven met 24 kanonnen, waarbij zij in het geheel 120 projectielen afschoten. Uit particuliere berichten blijkt dat groote verwoestingen zijn aangericht. Een reeks van branden braken binnen de stad uit en ernstige schade werd aan de batterijen toegebracht. Kapitein Asoei, die bevel voerde over de flotielje van drie torpedo-jagers die met zes Russische torpedo-jagers slaags raakten, gaf zijn vaartuigen last den vijand van vlak bij te bestoken. Zijn booten stoomden zoo dicht op de Russen aan dat zij elkander bijna raakten. Tijdens den aanval ging een afdeeling kruisers naar de Talienwan-baai om den seinpost en het mijnendepot op het eiland San-tsjan-tab (ten O. van Dani) te vernielen. Dit doel werd bereikt. Men meldt dat de Japansche verliezen waren negen man ge sneuveld en 22 gewond. Een aanvullend rapport van Tokio zegt dat wegens het vernietigende vuur der

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1