STALEN Herveiling voor GOEDEREN naar maat. beslist nieuwe Tuinzaden. Prijskamp op het Biljart, op frijiai 18 Maart 1804, lo, een Woon- Winkelhuis met Slachthuis, 2°. Een pakhuis of stal, Een Engelsch liljart, Rechtzaken. liurgerL stand. Advertentiëii. Landbouwzaden. op- en omroeper, Ontvangen een prachtige collectie 485 zielen tellende, zoodat de Ilollandselie predikant van het dorp in laatstgenoemd juar van haar getuigde, dat er «u.aar één Waalsche gemeente hier omstreeks (d. i. in het land van Cadzand) sterker in getal van ledematen gevonden" werd, was zij reeds in 1749 tot op omtrent 120 personen verminderd. Het ergste was dat zich onder die 120 »zeer velen" bevonden, »die merkelijk wa ren verarmd en den last der diaconie-armen zeer verzwaarden", hetgeen het onderhoud der kerkelijke gebouwen voor de gemeente zeer drukkend maakte. Om die reden ver zocht ds. Bruckner den Raad van State, dat de «Waalsche kerk van Cadzand mocht worden gerepareerd en onderhouden uit de geestelijke goederen der kerk te Oostburg." Het advies van den ontvanger der kerke lijke goederen van Aardenburg en Oostburg, die op het request werd gehoord, luidde zoo gunstig als men maar wenschen kon «gemerkt (schrijft hij op 15 Oct. 1749) de verminderinge der leden tot gemelde kerk behoorende en het onvermogen der nog overig zijnde, in aanmerking nemende den zwaren last des oorlogs (het land van Cad zand was in 1747 door de Fransche troe pen gebrandschat) die dezelve benevens alle inwoners van dit kwartier nog lange jaren zullen moeten dragen, zouden U Edel Mo- gendeu naar hun gewone goedheid de Waalsche gemeente van Cadzand kunnen ontlasten van het onderhoud hunner kerk en dezelve nevens andeie kerken ten laste van het gemeene land laten geschieden, om te meer aan te moedigen dat Fransche vluchtelingen zich aldaar ter neder stellen, die anders door den last ni. t weinig zouden kunnen worden teruggehouden." Wat na zoo gunstig advies te verwachten was ge beurde den 29 Oct. besloot de Raad het verzoek in te willigen, en »dicuvolgende de Waalsche gemeente van Cadzand te ont lasten van het onderhoud van de kerk, zullende dat voortaan ten laste van den lande gedaan worden." Nadat Bruckner in 1771 wegens hoogen leeftijd zijn emeritaat had verkregen, hebben slechts vijt' predikanten de Fransche Kerk te Cadzand meer bediend, lil 1772 aan vaardde Jean Maurel, proponent te Heidel berg, alhier het predikambt uin het twee jaar later te verwisselen niet dat te Aur- deuburg. Zijn opvolger, in Juni 1775 be vestigd, was Jeau Bapiiste Briatte, te voren jaren lang pasteur bij de gereformeerde keiken onder het kruis, de zoogenaamde ken der woestijn" van Noord-Frankrijk, le streek van Vervins, Lemé en Hur- urt. lil 1776 vertrok hij naar Namen plaats te maken voor Josep Franfois, Dec. 177Ü beroepen Werd naar Aar- urg. In 1778 werd de vacature ver door den proponent Daniël Henri un. der Dautun werd in de kerk een be- ijke verbetering aangebracht. Zyn zegt een tijdgenoot, »is extra-groot, t hij niet alleen des Zondags tweemaal iredikdienst regulier waarneemt maar den gepasseerden winter (1778/9; ook redikbeurt in de week heeft gehouden", 'olging van hetgeen in de Hollandsche 5ebruikelijk was, en »die ijver", gaat rrt, «wordt te meer aangespoord door arstig opkomen der gemeente". Maar, laagde de pasteur en zijn kerkeraad een request aan den Raad van State, erk zich bevindende zonder kande- lusters of blakers voor kaarsen, had gebrekkelijk toegegaan, ofschoon zij n kosten het een of bet ander daar- dden bijgebracht." En er ontbrak nog meer «want zij bevonden zich ook zonder eenig kamertje of vertrekje om con sistorie in te houden, waarvan men echter te Aardenburg en Oostburg, alwaar de (Fransche) gemeente nauwelijks een derde gedeelte van die van Cadzand uitmaakte, voorzien was", terwijl bovendien «de pre dikant op stoel en de voorlezer in zijn ge stoelte" ook zonder psalm- en gebedenboe ken waren. Hoe onmisbaar dat alles ook wezen mocht, waren zij echter niet in slaat (zeiden zij) de kosten zelve te dragen", weshalve zij den Raad verzochten hen daar van te willen voorzien in dier voege, als hij «ten meesten dienste van de talrijke Waalsche gemeente op Cadzand zou oor- deelen te behooren." (Wordt vervolgd.) Kantongerecht Oostburg. Dinsdag 8 Maart zijn veroordeeld we gens Overtreding openbare dronkenschap H. E. V., Waterlandkerkje, N. P., Eecloo, L. L d. S., Aardenburg, A. B. L., Hoofdplaat, Ch. L. Oh., Aardenburg, A. J. d. K. Hoofd plaat, F. V., Eede, J. 1. G., Nieuwvliet, allen f 1 boete of 1 d. heoht., Ch. L. S., Aardeuburg f 0.50 of 1 d., H. d. B., Ijzen- dijke, f2 of 2 d„ C. B., te id. f 15 of 3d. rapen van schelpvisch J. C., J. C. v. K.. J. B A. P. d. V., alleu Schoondijke, de le en 3e f 0.50 of 1 d., de 2e en 4e f 1 of 1 d., P M. R., S. E. v. P., E. K., M. O. en N. J. V. allen Breskens, ieder fl ol 1 d. id. plaatselijke politie-verordening C. M. Biervliet en M. v. d. V., Schooudijke, ieder f2 of 2 d., J. C. Q., Schoondijke, I. d. K. Hoofdplaat, ieder fl of 1 d., J. J. H. te id. f3 of 3 d., P. V. en C. L., beiden te Sluis, ieder 10.50 of 1 d. id. leerplichtwetP. J. 1. F. te Oost burg, J. 0. d. D., Bresketis, ieder f 1 of 1 d. E. Dh., St. Kruis, f 0 50 of 1 d id. rijwielen-verordening: A. J. R. te IJzeudijke, fl of 1 d. id. jachtwet-reglementCh. M., Oostburg, f3 of 3 d., J. D. d. H., Retrunchemeut, f 1 of 1 d. id. drankwet-reglement: C. S. T. en S. J. M. beiden te Biervliet, ieder f30 of 20 d., A. Ph. d. K., te id. f2 of 2 d. Aardenbnrg. Huwolijks-Voltr. 22 Fe bruari. P. A. le Clercq, 42 j., jm. en S. J. van de Sande, 35 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Izaak Jan, z. vau P. S. de Bert en F. E. Eekhout. ti, Cornells, z. van Johanna E. Liebaart. 8, Gerrit, z. van B. Jansen en W. van de Peppel. 9, Maria Clemehcina, d. van 1. de Vriend en E. L. Wieme. 21, Ludovicus Petrus Ge- rardus, z. van P. J. Lannoye en G. E. Wijf fels. 21, Marcelijn, z. van Th. Calie en L. Lampaert. Overlijden. 10 Febr Ludovicus Francis- cus van Besien, 63 j., echtg. van L. M. Pintelon. 22, Elizabeth de Ridder, 80 j., wed. van W. Weisfelt. St. Kruis. Huwelijks-voltr. 4 Februari. C. L. Coone, 31 j., jm. en M. Th. L. Qua- taert, 29 j., jd. Overlijden. 8 Febr. Maria Brakman, 73 j., wed. van C. Schyve. 14 id. Izaak van Hal, 24 d., z. van J. G. van Hal en M. S. Guiran. Eede. Geboorten. 2 Febr. Richard Bla- sius Marie, z. vau A. van de Wijnckel en B. M. Rootsaert. 3, Magdalenu Maria Ge- rarda, d. van E. Staelens en M. Th. vuil Canneyt. 21, Prosper Camiel Prudent, z. van L. Rammelaere en M M. de Wilde. Sluis. Huw-voltr. 20 Jan. J. F. de Smidt, 25 j., jm. en R. E. Coppens, 22 j., jd. 27 id. H. M. van de Vijver, 29 j., jm. en M. L. van de Waeter, 32 j., jd. 17 Febr. M. A. Vermeesch, 28 j., jm. en C. Visser, 18 h jd- Geboorten. 2 Jan. Catharina Maria, d. van Maria C. Komteers. 5, Louise Emilie, d. van 11. liatselaere en P. M. de Witte. 9, Aldemar Ludovicus Leonardus Hendricus Johannes, z. van H. F. Geeraerts en C. M. Delcué. 30, André Petrus Johannes, z. v. P. J. Wemaer en Fl. M. de Groote. 7 Febr. Marcel la Margaretha, d. van E. J. de Roo en L. M. Roedts. 11, Alphonsus Medardus, z. van J. F. Deijgers en A. S. 18, Willem Johun Erederik, z. van Johan na E. Bauer. 29, Jacomina Magdalenu, d. van J. J. Buijsse en J J. de Lijser. Overlijden. 12 Jan. Amelia Sophia Ge- vuert, 7u j., echtg. van P J. Cauwels. 23, René Isidorius, 3 mnd., z. van J. F. Til— mans en E. M. de Meijer. 26, Maria The resia Potters, 84 j., wed. van N. Graham. 25, Daniel de Smit, 71 j., wedn. van M. P. le Koij. Retrauclienient. Huw.-voltr. 7 Jan. J. W. Woittiez, 22 j., jm. en S. J. Risseeuw. 4 Febr. J. J. de Lijser, 21 j., jm. en M. van Cuijck, 19 j., jd. Geboorten. 22 Jan. Elizabeth Cathelien- tje, d. van P. J. van Cuijck en T. Lucieer. 2 Febr. Adriana Suzanna, d. van R. van de Luyster en C. J. Scheerens. 17, Hen drik, z. van r. de Mcy en A. Suwijn. 22, Pieternella Elisabeth, d. van I. Faas en S. J. de Ridder. Overlijden. 4 Febr. Izaak Abr. van Daa- len, 8 mnd., z. van Izaak Abraham en S. C. van den Ameele. Piedilifocnrlcn. Nkd. Hkrv. Kurk. 'Zondag 13 Maart. Hiem/iet v. 91/2 ds. Val. Breskens v. O1/,; ds. Meeuwenberg. G'roede v. 9 u ds. Homburg. Hoofdplaat n. 2 u ds. Homburg. Nieuwr/iet v. 9 u ds. van Essen. Schoondijke v. 9 u ds. Beckeringh. Walerlandkerkje n. 2 u ds. Groeneveld. IJzeudijke v. 91/2 ds. Groeueveld. Ev. Luth Gsm. 6'roede v. 9 u. ds. Stellwag. Evangelisatielokaal Schoondijke. v. 9 u. en n. 2 u. dhr. Lensvelt. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 12 Maart. 8.59 9.23 Zondag 13 10.03 10.27 Maandag 14 11 11.24 Dinsdag 15 11.49 12.13 sfc aiidelsbe ricli l e H. Dordrecht 9 Maart Jarige Zeeuwsche en VI. tarwe I 0.00 a f U.üOnieuwe f 7.00 a f 7.60 goede f 6.30 a f 6.80 Nieuwe Z. en VI. Rogge f 4.80 a f 5.50. Nieuwe Z. en VI. winter- gerst 14.50 a f5.00. Nieuwe zomergerst f 4.00 a f 4.80. Lange Haver f 2.50 a f 3.20, dikke f 3.80 a f 4.00. Paardeboo- nen f 6.00 a f 6.30. Duivenboonen f 6.50 Witte boonen f 10.a f13.Bruineboo- nen f lO.OOaf 15.00 Kookerwten f7.50 a a f9.50 Mestingerwten f 6.50. a f 7.10 Kauariezaad t 8.00 a f 9.00. Koolzaad f 0.00 a f 0.00 Voor de ontvangen bljjken van belangstelling bij onze veertig-jarige Echtvereeniging, betuigen wij onzen welgemeenden dank. J. VAN GEIJTEN K.N EcHTGS.NOOTK. Breskens11 Maart 1904. De ondergeteekende maakt bekend dat hjj weder ruim voorzien is van ALSMEDE OOK ALLE Zich in ieders gunst aanbevelend. J. MV.YVF.KEBoekhout, Brkskkns. Zondag 13 Maart a. prijzen naar het aantal deelnemers. Aanvang 5 uur ti in. J. v. d. LINDE, Nieuwesluis (Breskens des namiddags ten half 4 ure, te Sluis, in 't Hotel t llof van Brussel van ERF en Till te Sluis, aan de Kapellestraat, kadaster sectie A no. 354 ged. staande op ƒ2300.—. met ERF te Sluis aan de Dinsdag straat, kadaster sectie A no. 264 ged. staande op ƒ3.50. Notaris JAMES. Ondergeteekende beveelt zich bij voorkomende gelegenheden beleefd aan als in plaats van wijlen dhr. J. OKKEE. C. .4. AVESDORP, Breskens. K KOOP: bij I. DE MAILL1E, Breskens (Nieuwesluis.) HEEREN-COSTUMES, JONGENS-PAKKEN, KINDER PAKKEN, SCHIPPERS-TRUIEN, SPORTTRUIEN, Flanel- en Tricot-SPORTHEMDEti. KI s eOT Sijl <*i HOEDEN er. PETTEN, BOEZEROENS, blauwe BAAT- JES, SCHABBEN, ONDER BROEKEN, KINDERBLOUSEN, BROEKJES. Meij's FRONTS en BOOKUEiV, van echt linnen niet te onderscheiden en goedkooper dan waschloon. Aanbevelend.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 3