BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 880. Zaterdag 12 Maart 1904. 13e Jaarg. Buitenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsda - en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit klad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELE.tli.M te Breskens. ituslaud—Japan. Het bericht van de beschieting van Wla diwostok is te Petersburg als een verrassing gekomen, zoo zegt de correspondent van de Matin. In officieels kringen nam men aan, dat Wladiwostok nog door jjs omgeven was. 't Is opmerkelijk, ho» al wat in dezen oorlog tot dusver gebeurd is, voor de Rus sen »als een verrassing komt." En de verontschuldiging die zij aanvoeren voor den torpedo-aanval op de vloot te Port Arthur en voor de overrompeling van de twee kruisers te Tsjemoelpo dat de oorlog niet verklaard was die veront schuldiging kan nu niet meer dienen. De grootste, telkens terugkeerende verrassing voor de Russen is ongetwijfeld dezedat aan hun eigen gereedheid voor den oorlog zoo jammerlijk veel blijkt te ontbreken, terwijl de Japanners heel wat beter uitge rust zijn en heel wat stoutmoediger optre den, dan de meest zwaartillende Rus had durven vermoeden. De maritieme deskundige van de Engel- sche Globe wijst er op, dat dit waarschijn lijk het bombardement uit den grootsten afstand is, waarvan de geschiedenis ge waagt. Toch hadden de Japansche schepen no^ verder af kunnen gaan liggen, want hun zes- en achtduims snelvuurgeschut draagt, bij heldere lucht, met gemak twaalf kilometer, terwijl de afstand hier slechts iets meer dan 9 KM. bedroeg. De vier torpedojagers, die van den wal bespeurd werden, hadden waarschijnlijk tot taak, de kust te naderen op een plek waar het vuur van do forten ze niet bereiken kon, om de uitwerking van het bombardement na te gaan (welke van de groote oorlogsschepen zeker niet goed waargenomen kon worden), en dan aan de vloot te seinen. Onder deze omstandigheden spreekt het van zelf, dat het vuur der Japanners geen ernstige schade kon teweegbrengen het is nog verbazend dat eenige granaten met dat al doel getroffen hebben. Men kan ook eigenlijk niet spreken van een bombarde ment. Een Duitsche deskundige beschouwt de beschieting van Wladiwostok evenals vroeger die van Port Arthur, als verken ningen, om, in dit geval, de gevechtswaarde van de forten te Wladiwostok te onderzoe ken, en misschien nog, om zekerheid te verkrijgen of het Russische smaldeel die haven had. Wegens de eilanden, die in de baai liggen, en wellicht ook ten deele we gens de ijsversperring, kon men zich daar van op geen andere wijze op de hoogte stellen. Het eerste van die twee oogmerken zou dan echter gefaald hebben. Als een voorbeeld van de dwaasheden, waarmede zelfs de groote Russische pers haar lezers tracht zoet te houden, moge dienen dat volgens het Nowoje Wremja de beschieting van Wladiwostok slechts een theatrale vertooning is geweest, met het doel om het nationale chauvinisme in Japan te prikkelen en gemakkelijker de oorlogs- credieten van het parlement los te krijgen. Indien de Japanners vermoedden dat de Russische kruisers inderdaad Wladiwostok verlaten hadden, dan kan er nog een andere reden zijn waarom het Japansche smaldeel zich voor die haven vertoond heeft en, blykens een later bericht, daar terug gekeerd is. Het stilletjes weer binnenloopen moet voor de Russische schepen een onmo gelijkheid zijn, wegens het ijs in de haven die zij slechts door een kunstmatige geul konden verlaten. Het Japansche smaldeel voor Wladiwostok schijnt sterk genoeg te zijn om de Russische oorlogsschepen tot een zeegevecht te willen dwingen, met de groote kans, door een overmacht het tweede gedeelte der Russische vloot te verpletteren, nadat het andere deel bij Port Arthur be schadigd of tot werkeloosheid gedoemd is. Wel bevinden ook de Japansche schepen zich ver van hun naaste basis, maar de Russische hebben er in 't geheel geen de eenige bereikbare, het twee of drie dag reizen verwijderde Port Arthur, telt in deze omstandigheden zelfs niet meê en ver- keeren dus in nog veel ongunstiger geval. De laatstelijk bedoelde deskundige maakt nog de opmerking dat de vermetelheid van de Japanners, om aan de twee uiteinden van het oorlogsterrein tegelijk met gedeel ten van hun vloot op te treden, wel bewijst, hoe gering de Russische vloot te Port Arthur, voor zoover zij nog gereed is voor den strijd, door hen geschat wordt. En hij verdiept zich dan weer in de vraag, waarom toch de groote onbeschadigde Russische oorlogsschepen in de haven van Port Ar thur blijven liggen. De militaire deskundige van de Vossiscbc Ztg. velt zulk een sterk afkeurend oordeel over de taktiek van de Russische zeemacht als wij ons niet herinneren, zelfs in Engel- sche bladen, te hebben aangetroffen. Onbe grijpelijk, zoo zegt hij, is voor elk vakman de werkeloosheid van de Russen ter zee. Het is in de geschiedenis van de zeeoorlogen een geheel eenig feit dat een mogendheid die van te voren volstrekt niet ter zee de baas was, als de Japanners, zonder eenige strijd in bet bezit van de heerschappij ter zee komt. Het langdurige stilliggen van het gros van de Russische vloot te Port Arthur en van het smaldeel kruisers bij Wladiwostok (dat nu toch echter uitgevaren is) is niet alleen te verklaren uit taktische en strategische redenen. Want de Russen hebben bij Port Arthur een voldoend aantal goedgewapende schepen, om hen bij goeden wil, met medewerking van de sterke kust- batterijen, in staat te stellen, de vijande lijke blokkade te breken. Zelfs dan echter als zij het om de een of andere reden niet willen laten aankomen op een gewaagden beslissenden slag ter zee, moesten onder normale omstandigheden al lang een paar torpedo-booten erin geslaagd zijn, door de dunne insluitingslinie bij nacht heen te sluipen. Dat dit mogelijk was, toont de verplaatsing van eenige torpedo-booten in den slag van 9 Februari. Deze zijn echter in de haven vau Port Arthur teruggekeerd. Nu zouden reeds een of twee torpedo-booten voorzoover zij partij weten te trekken van verrassingen, de Japansche transportvloot in zulk een groot gevaar brengen dat het vervoer van troepen overzee, zonder een

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1