BRESKENSC COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 879. Woensdag 9 Maart 1904. 13e Jaarg. Buitenland. I ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post -door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit klad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. BIELEJIA.V te Breskens. Rusland—Japan. De stilstand in de verrichtingen op het oorlogsterrein heeft volgens de N. R. C. in de eerste plaats zijn oorzaak in de omstan digheid dat de tegenwoordige weersgesteld heid de Japanners verhindert, hun landings troepen op te schuiven. Begin Maart begint de ijsgordel die de knst van noordwestelijk Korea en het schiereiland Liao-tong omgeeft, langzaam los te raken, en eerst daardoor komen de Japanners in de gelegenheid, van hun vrijheid van beweging ter zee ten volle partij te trekken. Natuurlijk loopen de berichten uit Oost-Azië veelal op gebeur tenissen vooruit die misschien later werke lijkheid zullen worden. Al naardat een correspondent zich een voorstelling heeft gemaakt van de bedoelingen van het Japan- sche legerbestuur, noemt hij deze of gene haven als plaats van de eerstvolgende lan ding. In het algemeen overweegt de mee ning dat voorshands Tsjinampo, in noord westelijk Korea, als etappe-haven gebruikt zal worden, daar van hier uit de troepen die om Pingjang liggen, sneller en gemak kelijker versterkingen en alle behoeften kunnen nagezonden worden dan langs 'de lijn TjemoelpoSëoel. De winst in tijd bedraagt ten minste vijf dagen bij goed weer. Thans, nu de dooi is ingevallen de lente schijnt dit jaar in Oost-Azië vroeg hare intrede te doen en de toch al slechte wegen diep doorweekt zijn, zou men echter nog veel meer tijd besparen met ontscheping te Tsjinampo, nog daargelaten dat men de troepen spaarde. Nochtans is noordelijk Korea nu niet het gebied, waarvan groote strijdkrachten van de twee oorlogvoerenden elkander het bezit betwisten. De Russen zijn stellig niet met een groote troepenmacht Korea binnenge vallen. Zij bepalen zich tot strategische verkenningen door de Transbaikalsche kozakkenbrigade die door kleine afdeelingen infanterie gesteund wordt. Het is twijfel achtig, of er aan de Jaloe meer dan een brigade infanterie ligt, en biedt het rivierdal waarvan de overtocht moeilijk is en dat zich pas bij den mond tot een delta ver breedt, ook een sterke hindernis voor het front van een oprukkend leger, zoo kan deze stelling toch met een flankbeweging omgetrokken worden, zoodra de landing in het westelijk van den Jaloe-mond gelegene Takoesjou mogelijk wordt. De Russen hebben er geen belang bij zich aan een nederlaag bloot te stellen, en men mag wel aannemen dat zij langzaam terugtrekken (de Times vernam dan ook uit Tokio dat de Russische troepen ten zuiden van Andzjoe alle naar de Jaloe afgetrokken zijn), al zullen zij met hun voortreffelijke ruiterij ook den vijand tl achten bezig te houden. Er pleit veel voor de veronderstelling dat de Japanners de beslissing zullen zoeken aan den Oost-Chineeschen spoorweg (Port ArthurDalniFoetsjouKaitsjouNioe- ts jwangHaitsjeng Moekden-Tieling-Char- bin). Daartoe zou de insluiting van Port Arthur aan de landzijde noodig zijn en bo vendien een opmarsch langs de spoorlijn tegen de ten zuiden van Charbin gelegerde Russische hoofdmacht. Naar het heet, ver sterken de Russen reeds een stelling bij Haitsjeng ten oosten van den spoorweg. De Japanners kunnen binnenkort als pun ten voor een landing gebruiken Nioetsj- wang, waar da Oost-Chineesche spoor de zee nadert, en Pitsewo (of Poe-tsoe-wo), aan de oostkust van het schiereiland Liao- tong. Op het laatste punt zijn zij in 1894 geland toen zij tegen Port Arthur optrokken. Het gemeenschappelijke doel van de Japan- sche legerafdeelingen zou dan Haitsjeng zijn, terwijl een derde legercorps naar het zuiden zou kunnen gaan, om de vesting Port Arthur van alle verbindingen af te snijden. De volgende kleine statistiek toont aan, hoe Japan uit wijze voorzorg rechttijdig een grooten voorraad Engelsche steenkool heeft opgedaan, welke als brandstof voor de vloot verre te verkiezen is boven de Ja- pansche steenkool. Van Cardiff uit zijn van het begin van het jaar tot 4 Februari niet minder dan 130.000 ton steenkool naar Japan verscheept en wel met 24 stoom schepen. Verder werden 4 stoomschepen met 20,600 ton voorshands naar Hongkong en 3 stoomschepen met 13,300 ton naar een onbekende stemming afgezonden. Dat maakt te zamen 31 scheepsladingen steen kool van te zamen 164,200 ton. Rusland heeft daarentegen in December en begin Januari alleen van Cardiff uit te zamen 14 stoomschepen met ongeveer 70,000 ton Engelsche steenkool geëxpedi eerd, dus minder dan de helft van de Ja- pansche inkoopen. En daarbij moet men in aanmerking nemen dat Japan in eigen land ontzaglijke steenkoolvoorraden heeft, die het desnoods eveneens voor zijn oorlogs schepen kan gebruiken. Te Scöel, Korea's hoofdstad, heeft een bommenaanslag plaats gehad vóór het huis van den minister van buitenlandsche zaken. De materiëele schade is zeer belangrijk een drietal personen, de secretaris van den minister «n een paar ambtenaren werden gekwetst, alhoewel niet ernstig. Men zoekt de schuldigen onder de mannen der anti-Japansche party. Er zou dus sprake moeten zijn van een aanslag met een politieke bedoeling, waarbij het weer vreemd mag genoemd worden, niets te weten van de onvrijwillige afwezig heid des ministers, die, in staat van be schuldiging gesteld zijnde, naar een huis van bewaring was overgebracht. De Dreyfus-zaak, alhoewel ze niet meer die agitatie van weleer zal verwek ken, komt dezer dagen weer op veler lippen. De vorige week is het proces opnieuw aangevangen dat ditmaal naar alle waar schijnlijkheid op een «onschuldig" zal uit- loopen en een rehabilitatie van den destijds veroordeelde ten gevolge zal hebben. Zoowel door den raadsheer-rapporteur Boyer als door den procureur-generaal Baudouiu zijn de punten, waarop Dreyfus is veroordeeld geworden na grondig onder zoek bevonden als te berusten op eene combinatie van valsehlieden.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1