Buitenland. Wordt opgegeven de herhaalde wijziging van wetsontwerpen wegens gebrekkige in eenzetting, dienen moet ter vergoelijking van een fout vun het vorig ministerie, weet Spr. niet, maar dat de tegenwoordige ongevallenwet een zeer slechte is, weet hij, als tot oordeelen daarover bevoegd, wèl Ze is materieel en formeel verkeerd, on- d nks de waarschuwing van het toenmalig ka nerlid dr. Kuyper. Materieel deugt ze niet, omdat do land- H'heiden en zeevisschers daarin niet zijn opgenomen, die er zeker een plaats in ver dienden, en formeel omdat de uitkeering, d.e door de Rijks-Vei zekering-Batik ge schiedt, uiteist lang op zich laat wachten. Kik ongeval, hoe gering ook, dat voor ui'keering in aanmerking komt, moet wor den beslist door de drie directeuren. Voor elk ongeval komt de geheele orga- nisaiie in werking, tengevolge waarvan èn het werk een opeenhoopende berg wordt èn de betrokkene een achttal weken 111 afwach ting is van zijn uitkeering, waardoor hij vaak in ongelegenheid kan geraken en auoerer geldelijke hulp moet inroepen. Hit beginsel der centralisatie-wetgevijig vindt in onze partij geen voorstauders, en da Kuyper wilde de werking decentrali- s. eren, in dier voege dat het rijk in distric- t. n werd verdeeld en elk district de voor komende ongelukken zou behandelen. Maar minister Lely wilde daar niets van weien. t)r. Kuyper heeft alleen nog weten te vooi komen, dat voor de eerste 9 dagen na liet ongeval geen uitkeering plaats vond. Verder kregen we van Borgesins de gezondheidswet, woningwet, waarvoor we dankbaar zijn en de leerplichtwet, waarvoor we niet dankbaar zijn. Van dit ministerie hebben we nu reeds g' kregen de beroepswet, waarvoor minister Loeft' zelfs zijn vacantie opofferde om klaar te komen, en voor welke degelijke wet hem de verdiende hulde niet mag onthouden worden. Verder de telefoonwet, Limburgsche mijnwet, bij welker behandeling Van Kol 2 dagen lang sprak om de arbeidsduur op 8 uur te bepalen, doch welk ammendement daal na door hem werd ingetrokken, waar- do >r helaas 2 dagen van de parlementairen tijd was verwaarloosd, gelijk in de Kamer meer voorkomt, dat er veel gepraat en weinig gedaan wordt Gelijk men kan weten is nu bij de Kamer in behandeling de wet op het Hooger ouderwijs. Hoewel dit van meer wetenschappelijk belang is, wil Spr. wel meedeelen, dat thans de doctors titel alleen kan verkregen worden aan de universiteiten te Groningen, Utrecht en Leiden en niet aan de Vrije Universiteit- De bedoeling van het aanhangige ontwerp is aan de eigen gymnasia en de katli. Seminaria uitkeering te doen van Staats wege waarvoor dr. Nolens zulk een warm pleidooi heeft gehouden. Onder de te verwachten arbeidswetten zijn die van het arbeidscontract, pensioen wet en ziekteverzekering. Tn rli'» ncv.-'Jee 1 1 1 de nieuwe beurs te Amsterdam, waarvan men niets zag, zoolang de steiger er omheen stond en telkens verlangend naar de vor dering van het werk deed vragen. Doch niet zoodra is de steiger weg en vertoont zich het werk aan ons oog of men ziet dat alles behalve langzaam is gewerkt. Van nir. LoefF is een ontwerp arbeidswet verschenen, dat veel beter is dan destijds van minister Lely, dat eigenlijk uieL veel meer was dan een bakkerswetje, waarin nog veel was overgelaten aan de prudentie van den Burgemeester, die als hij op goeden voet stond met een bakker ter plaatse met dezen onder een glaasje bier of een glas wijn veel kon overeenkomen Voorts de wet op de herziening der ta rieven, lager-onderwijswct, die op de pen- sionneering van oude arbeiders, waarvoor minister Kuyper 6 tuillioen uieent noodig te hebben, wat Borgesins destijds dacht met 2 te kunnen doen, wat eigenlijk veel te weinig was. Onder de liberale ministeries zijn de be langen van de landbouw schromelijk ver zuimd. Handel en nijverheid zijn de troetelkin deren der liberalen geweest, en we moeten het prijzen dat voor Rotterdam, Amsterdam en Vlissingen havens en waterwegen zijn aangelegd, (al komt er te Vlissingen helaas geen schip in) en al zijn die werken be kostigd uit de batige sloten van Indië. Voor Drenthe en andere streken zijn de snelste spoorwegverbindingen aangelegd, die aan de welvaart beslist ten goede komen. Maar voor de landbouw is niets gedaan. Ja, toch, er is een boterwetje, een op de tuberculose en op de paai denfokkerij ge komen. Dat boterwetje is intusschen al een heel onsmakelijk product van liberale wetten- makerij, samengesteld niet op advies van de practische boer, maar van menschen, die van landbouw weinig of geen verstand hebben. Maar otu te komen tot herziening van de toltarievenwet heeft de liberale regeering niets gedaan. De Duitsche regeering heefo dat wel gedaan en zal die in alle gestrengheid toepassen. Zoo zal de Duitsche nijverheidsman zeggen, als ik bij u kom ben ik met mijn producten vrij, maar komt gij bij mij dan zult ge betalen Van hoeveel belang dit is vooral voor onze tuiubouwende streken, behoeft nauwe lijks gezegd. Italië heeft daarvoor gezorgd. Ook het vorig kabinet had dit kunnen doen, z nder zijn beginsel van vaijhandel prijs te geven immers toltarieven zijn nog geen protectie. Ook heeft min. De Marez Oyens een ministerie van Landbouw beloofd. De meeste liberale afgevaardigden in de Kamer zijn niet van de partij van landbouw. Onze partij zoekt hare vertegenwoordigers uit het platteland, die meer met kennis van zaken over den landbouw kunnen oordeelen. De landbouw heefo geene ollieiëele ver- ,ü"u"ÜL-.-.de'i voi'i" ziiniifs .do die in het Zuiden onder de Katholieken aantreft, heeft men niet. In de verschillende landbouwvereeni- gingen houdt men nok tentoonstellingen, waaraan pretjes worden verbonden die hootdzaak schijnen. Het moet er dan ook niet. oui te doen zijn wie de dikste eieien heeft, van de mooiste Brainah-poutra, maar ze moet praktisch vooideel al werpen. Nu is liet waar dat indertijd een ontwerp om advies is gezonden tot instelling van een oftieiëele landbouworganisatie, waarbij op den voorgrond stond, dat men bebouwet van een zeker aantal hectaren land moest zijn om stem te hebben in de afvaardiging voor de provinciale landbouwraden en er was dus gelet op de practische boer, maar ook zouden daar stem hebben de bestaande landbouwverrenigingen, waardoor weer veel van de rechtstreeksche vertegenwoordhnne on verloren ging met bet oog op de .-.amen- stelling gelijk Spr. die had geschetst. Als men koopman moet zijn om lid der Kamer van Koophandel te worden en ar beider voor die van Arbeid, waarom dan niet boer van een Roeren-Comité Spr. zeide het dhr. Bultman na»geef den landbouw aan den landbouwer", opdat het koine tof een eigen organisatie. De christelijke school zucht onder den druk van de traktementen die door de wet. zijn gerege'd, docli waarvan eene vrijmaking spoedig mag verwacht, wotden. Spr. meende aangetoond te hebben, dat bet Kabinet-Kuypei hard en ijverig werkt, en zeker nog veel tot. stand zafknnnen brengen als zij aan liet roer mag blijven. Men vergete niet, dat de partij" van nir. Troelstra, wier beginselen ook óp Neder- landschen bodem zijn overgeplant, ijverig in de weer is om terrein te winnen bij de verkiezingen van het volgend jaar. Het is mogelijk dat liet aantal sociaal- detnoctatische kamerleden vermindert, maar ook dat het vermeerdert, en het zal zijn gelijk Troelstra heeft gezegd, dat, als 'de liberale partij aan het bewind komt. er dan rekening met hem zal moeten gebon den worden. Siaan de chr. partijen niet schouder aan schouder dan is het te voorzien dat Troel stra gelijk heelt en hij wellicht nog eenmaal minister van justitie wordt. De liberale party verliest langzamerhand hare kopstukken en de jongeren bellen meer over naar het socialisme waaitnsschen slechts meer een gradueel verschil is. Het is dus plicht den geest der verwer ping van alle gezag te onderdrukken. De meermalen met instemming onder broken rede werd niet luid applaus begroet. (Slot volgt.) Rusland—Japa u. Van liet oorlogsterrein is er voor 't oogen- blik geen verder nieuws. Cliiueezen hebben melding gemaakt van een botsing tnsschen Roeski hooft betrekking op een reeds vroeger vermeld geval Roeski ligt voor de baai van Wladiwostok. Van belang is de tijd ng van een formeel Japansch-Kon aansch verdrag, in werkelijk heid. gelijk taande met de afkondiging van een Japansch protectoraat over Korea. Dat redt voor den vorm de clausule in de Japansch-Russische afspraak en het. Ja- panse.li-Engelselie verdrag, waarbij de regee ring te Tokio zich verbond, de zelfstandig- beid van Korea niet te zullen aantasten. liet spreekt overigens van zelf dat de Korean.li zich aan 't hun opgedrongen traetaaf slechts zoo lang zullen houden, als de Japanners in Korea de baas blijven zoo niet, dan zonden zij met evenveel ge lijkmoedigheid een Russisch protectoraat moeten aanvaarden. Intusschen is 't voor de Japanners een geenszins verwerpelijk voordeel, dat zij voorshands Koreaansche troepen zij 't geëncadreerd door Japan ners kunnen aanwenden om hun verbin dingslijnen te beschermen en hen, in Korea, in den rug te dekken. ftftKSKI'.VS, i 'Maart l»04. Naar men ons mededeelt zal de heer E. von Bose voor Volksweerbaarheid in ver schillende gemeenten van ons district ander maal een lezing komen houden en wel op Donderdag 17 Maart te Breskens. Tot Gemeente-veldwachter alhier is door den Commissaris der Koningin be noemd J. lJ. Goeman, sergeant bij liet 4e reg. veld. art. Aan het postkantoor Breskens, en de daarond' r ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Februari ingelegd ƒ12.541.28; terugbetaald ƒ7474.16. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt het nummer 3947. Ouder vele en velerlei blijken van. belangstelling herdacht de heer H. G. Ham- maclier te Groede Vrijdag de dag waarop bij vóór 25 jaar als lid der Provinciale Staten van Zeeland voor liet district Sluis werd gekozen. Des avonds bracht het muziekgezelschap hem pene serenade, terwijl het Bestuurder Lib. Kiesv., wier voorzitter bij is, hem met dit heugelijk feit kwam compiimenteeren. Oost burg, 1 Maart. In de heden ge houden zitting van den Gemeenteraad is met algemeene stemmen benoemd tot onder wijzer met verplichte Hoofdakte, Fransch, Vrije- en ordeoefening, de heer J. van lloute te Tholen.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2