manschappen uit de gemeenten in het Oos telijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen. ItiCKlSlvKVS. gti Februari 1904. Tot onderwijzeres aan de openb. lagere school te Biervliet (Driewegen) is met al- gemeene stemmen benoemd mej. M. 1'. de Hullu alhier mede stonden op de voordracht de dames H. M. Ie Grand te Znidzande (die tevens als 110. 2 voorkomt op die te Kerk- werve). en S. van Oosten te Aarden- burg. Gisterenmiddag kwam de Gemeente raad in openbare zitting bijeen, die door alle leden behalve de lieer Van lloute werd hijg woond. i\a de goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat van Ged. Staten waren ingekomey missives houdende goed keuring der begrooting voor 1904, van het suppletoir kohier van den Hoofd. Omslag dienst 1903 en van de vaststelling der re kening over 1902. Naar aanleiding van het door W. C. Goeman tegen 1 April gevraagd eervol onts.ag als gemeente-veldwachter werd op voorstel van Burg. en Weth. besloten de zen met ingang van den datum waarop het ontslag ingaat een pensioen te verleenen van ƒ300 's jaars en Inj eventueel vóór- overlijden ƒ150 's jaars aan zijne weduwe. Alet 't oog op tie vervulling van de te ontstane vacature zal van de betrekkelijke memorie-post op de begrooting gebruik worden gemaakt tot het aanknopen van een pensioen polis ,voor den nieuwen titu laris, met bepaling dat diens pensioen op 05 jarigen leeftijd ƒ300 bedraagt., en bij aldien Inj reeds uit anderen hoofde mocht gepensionneerd zijn ƒ200. A's leden der commissie tot wering van Schoolverzuim werden herbenoemd de bee- ren A. F. Wisse, J. Z. de Buisonjé en ,1. P. W. Be<emer. Daarna werd de zitting gesloten. ■Schooit.lijkr. In de Dinsdag jl. gehou den raadszitting deelde de V oorzitter mede, dat een lijkwagen was aangekocht. Het veislag der commissie tot. wering van schoolverzuim over 1903 werd voor kennisgeving aangenomen. Ook dat omtrent de woningwet- Enkele af- en overschrijvingen over 1903 werden goedgekeurd. Als leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim werden herkozen de aftre denden P. de HulluDorst, J. Leenbouts Az., P. Barentsen, .J. A. Bosdijk en AI. A. Bleiker. Het kohier voor de hondenbelasting werd vastgesteld op ƒ151.50. Omtrent het adres der afdeeling Hulst, aangaande de afschaffing der tollen, werd geen besluit genomen. Alen was van mee ning, dat de leden der Provinciale Staten hierover zelfstandig konden en moe-ten oordeelen. De raad ging hierna in comité-generaal ter behandeling van het kohier van den verstand van den gang van staatszaken behoefde te hebhen om te weten dat men in 't algemeen als regeering bloot staat aan critiek, en het tevens gemakkelijker is oppositie- dan regeeringspartij te zijn. Na de gehouden politieke lezingen van mr. ATan Houten en D de Klerk in de ver gadering van de liberale kiesvereeniging en van pater (lendrijkx voor de katholie ken, hebben ook wij gemeend een der onzen te moeten laten optreden, als was 't maar met 't oog op de verreweg groote minder heid onzer partij in dit Kanton, meê te doen als vlagvertoon. Aan liet. eind der vergadering zal gele genheid zijn tot debat, overtuigd dat een gezond en zakelijk debat, er toe kan bij dragen, om verschillende behandelde punten nog meer in 't licht ta stellen. Daarna gaf hij het woord aan Mr. Sy- brandij. Spr. moest terstond beginnen met een misverstand, dat ten opzichte van een paar punten van het huidig Kabinet bestaat, weg te nemen- Men spreekt Ie voortdurend van de regeering van dr Kuyper, als of't deze is die regeert, terwijl in werkelijkheid hij en de ovirige leden van liet ministerie slechts zijn de dienaren der kroon, waarvan H. AJ. de draagster is en bij wie de regee ring berust. I)r. Kuyper is niet de uitvoerende uiacht. maar hij is de uitvoerder van wat door de Kroon wordt beslist. En ten tweede spreekt men ook van de anti-rev. regeering, dat al eveu onjuist is, want de anti-rev. partij is zoo verre in de minderheid, dat zij in de Kamer slechts een 5 a 6 tal zetels kunnen beschikken, maar de regeering is een coalitie-kabinet, samengesteld nit mannen der partijen, die zich aaneengesloten hebben in den strijd van vóór of tegen de christelijke beginselen van ons volk, immers de grondslagen van onzen Staat zijn altijd christelijk geweest. Als bewijs daarvoor diene, dat, H. M. de Koningin, hij wie de uitvoering van de wetten berust, de aankondiging daarvan al tijd doet bij de gratie Gods, dat de rede waarmede namens de Koningin de zitting van de Staten-Generaal sluit altijd eindigt met dank aan God Almachtig voor de steun iu dat jaar betoond, dat de trooniede mede steeds eindigt met aanroeping der hulpe van God Almachtig. Alaar ook vindt men die Christ, begin selen terug in de wetgev.ng op het huwe lijk, in die waarbij de Zondag en de Chr. feestdagen als dagen des Heeren worden erkend door den Staat. De samenwerking der partijen, die deze beginselen belijden is ontstaan uit de wijze, waarop de liberale regeeringen nu reeds 49, 50 jaren lang die Christ, grondslagen heeft aangetast- Als een staaltje daarvan wees spr. er op, dat ouder liet vorig ministerie Piersori-Bor- gesius de wet op den leerplicht is tot stand gekomen, waardoor met kracht en dwang wordt ingegrepen in de rechten van het gezin en van het vaderlijk gezag. '-te-si'hj&ak PM,U) tracht de Chr. beiriii- onttrokken en overgebracht op den kan tonrechter. Het beginsel van de Souvereiniteils-leer overgebracht op den mensch, kwam ook hierin sterk uit. Er is bij de vorige periodieke verkiezin gen gevraagd of liet volk van Nederland kan blijven toezien en toelaten of nog meer aan die volkssoevereiniteit, moet worden overgelaten. Om die te keeren was bet noodzakelijk, dat alle partijen, die hechten aan een opbouwen op onze clirist. grond slagen, samengingen en één bondgenoot schap vormden om de meerderheid in de volksvertegenwoordiging te verkrijgen. De stembus deed in dien geest uitspraak en als eunc goede toepass lig van siauts- recht, trad eene regeering op in overeen stemming met de vertegenwoordiging des volks. Dat die uit die meerderheid voortgeko men regeering niet is een anti-revolntio- naire blqkt daaruit,, dut daarin o.a. zitting hebben tie eminente ministers Loeft' en Ber- gansius. De vraag is gedaan, bon het mogelijk is dat de anti rev. en kath. in één kabinet z. tting hebben en ééne meerderheid voriuen opliet staitstooneel wanneer men terug gaat tot de dagen der reformatie. En dan antwoordde spreker daarop, dat het niet gaat over een punt des geloofs maar in gemeenschap in den strijd van ge loof tegen ongeloof. Er heeft bij de liberalen eene aftrekking, afvloeiing plaats langs den lijn van libe ralisme naar radicalisme en socialisme. De jongeren in tie parti) der linkerzijde, niet meer tevreden met de vruchten van het liberalisme, werpen zich in de armen van de soeiaal-demoeralie, en het is daar door dat die sociaal-democratie bloeit. Als men vraagt wat de liberale begin selen hebben gekweekt, dan kan daarop geantwoord worden, dat karakter, kennis en wetenschap slechts ten halve en ten deile zijn gevormd, die uitloopen op gods- verloocbening, dat we o. a zien in den Bond van soc.-dem. onderwijzers Groen van Prinsterer heeft eenmaal ge zegd, dat, wil men waken voor de clirist. beginselen, men schouder aan schouder moet staan. Hebben we dus niet een katholiek, niet een anti-rev. maar een christelijk ministe rie, dan is het daarmee als met een brug, die op verschillende peilers rust, vers, bil lende bogen maakt, en wier meerdere span ningen één groot geheel vormt. De ami rev. partij, zij alleen zou niet kunnen regeeren, ook niet mogen regeeren. wil zij terranniseeren en terrorised en. Ook de katholieken kunnen niet een katholiek ministerie vormen, maar door de algentee- ne punten van aanraking der clirist. be ginselen is het vórbund ontstaan tusschen roomsch-katb., anti-rev. en christ. bist., die allen leven in een wortel des geloofs en cbristus erkennend als het Hoofd der Ge meente. Bij de algemeene begrootings-debatten heelt prof. van der A'iugt. in de Kamer ge- dat is de groote tegenstelling, die ons van hen scheidt. De linkerpartijen gaan langs den athel- lenden en van God afvoerende» weg, en wij erkennen dat God is souverein op alle terrein des levens. In deze dagen komt alles neer op het hoofd van minister Kuyper. wat maar eenigszins zweemt naar critiek, en deze vindt een zeer gretig gehoor. Nu heeft" de voorzitter aanvankelijk ge zegd en dat was zeer juist dat het veel gemakkelijker is critiek nit te oefenen, dan te regeeren, want regeeren is een zwa re taak. Wie geeft nu tegenwoordig de scherpste critiek De heer Goeman Borgesins, de oud-mi nister van binnenl. zaken uit bet kabinet dat vóór deze regeering aan liet bewind was. En de heer Borgesins zegt niets minder dan dat deze regeering reactionair is. Dat zegt de liberaal hem na, en ook de sociaal democraat, kortom, reactionair is een mode woord geworden Nu leidt de beer Borgesins deze beschul diging af uit de houding der regeering in de spoorwegstaking en de algemeene werk staking des vorigen jaars. Dat stakingen als deze, die zoo ingrijpen in de volkswelvaart op vooruitgang geba seerd zijn. is bezwaarlijk vol te houden, trouwens dat is achteruitgang. De conservatief, blijvende staan op het punt van den huidigen toestand, wil niet weten van sociale wetten en alles overlaten aan den loop der dingen, en de reactionair wil zelfs terug naar de oude dingen wil de gas- en electrisehe verlichting weer verwisselen voor petroleumlamp, smeer- en vetkaars, wil de trekschn't en omnibus te rug in plaats van stoomboot en sneltrein. Die weg nu. zou, volgens Borgesins, het ministerie Kuyper op willen. En men be wijst dat uit de stakingswetten. Dal is echter absoluut geen reactie ge weest, want de regeering was verplicht met die ontwerpen voor den dag te- komen. Er was een ingrijpen in de volkswelvaart, en om dat, hetwelk inderdaad reactie was, te voorkomen en te verhoeden, was die indie ning noodig. Iti de dagen der staking heeft men de regeering ook 'verweten militairistisch te zijn. Ten bewijze hoe lichtvaardig dit woord wordt gebruikt, maakte Spr. zich sterk, dat in deze talrijke vergadering, wellicht geen twee mensehvn zijn. die een gelijke definitie van dat woord geven. Tn destijds gehouden vergaderingen heeft Spr. ervaren dat geene beschrijving zoo niti enloopend is als ten opzichte van dit I). -'p. Militairistisch is men, volgens het ka merlid Van der Zwaag, als men reeds één cent voor militaire doeleinden uitgeefteen ander z.egt. dat een verblijf van 3, 4 jarsn in de kazerne militairiseert. enz., terwijl naar Spr. meening men militairistisch wordt als de hu

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 2