ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 870. Zaterdag 27 Februari 1904. 13e Jaarg. ituitenland. Binnenland. RRESKENSGHE COURANT. ABONNEME N T. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet geheele Kijk ƒ0.55, voor België ƒ0.62®, voor Amerika ƒ0.82®, bij vooruitbetaling, liij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A D V E R T E N T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Ilit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te lireskeiis. RuslandJapan. Dat men, wil de publieke opinie het zij dan ter goeder irouw niet worden misleid, hoogst voorzichtig moet zijn met de berichten over den oorlog is deze week weer gebleken. Er is namelijk door lveuter eene mede- deeling aan de pers overgeseind, als zou den met minder dan 2500 Kussen in de pan gehakt zyn. 'i uk op het sensationee ls lan deze tijding werd de goê gemeente daarmede ijlings in kennis geslelu. Doch het is hiermee gegaan, als met vele berichten over de oorlogsbeweging, dat het den volgenden dag is moeten te gengesproken worden. Bepalen we ons dus tot «wat men de voorbereiding van den grooten strijd zou kunnen noemen. De Russische schepen die bij den aan val van 9 Februari ueerlyk gehavend zijn, naderen de voltooiing hunner herstelling. Dat de Russen hun hoofdkwartier heb ben verplaatst van Moekden naar het zui delijker, korter by Port- Arthur gelegen Lioa-jang zal hun misschien voordeeliger uitkomen, doch deze beweging en verande ring is nog volstrekt geen bevvys voor ee ne verhaasting van hel tydstip waarop de oorlog te land in vollen ernst zal aanvan- ge». Alle troepen zijn natuurlijk nog niet aangekomen, terwyl ue toevoer der groote voorraad vivres en munitie veel tyd ver- eiscbt. Over den toestand in Korea heelt de cor respondent van de JLoudensehe Times, die een speciale boot tot zyn beschikking heelt om de krijgsverrichtingen te volgen, en niet minder dan J 500UU 's maunds kost, een 'ang telegram geseind, dat op zyn beurt iet kolossale bedrag van y5UUU kostte. Die boot met bestemming naar Tsje- moelpo, de voorhoede van Seoel, ontving bij nadering het sein dat ze moest blijven liggen, waarop een Japansche olïicier van een der kruisers, aan boord kwam. Nog- tans kon de boot, alhoewel langs een om weg doorvaren. Te dier plaatse worden vele Japanners aan wal gezet om hun weg naar Seoel te overwegen. Van daar zijn reeds verschil lende patrouilles naar bet Koorden opge zonden om i'ourage-magazijiien op te slaan. Binnenkort wordt een voorwaartscbe bewe ging verwacht in de richting van Pjong jang- Men kan dus aannemen dat de natuur lijke grens die beide legers aanvankelijk gescheiden houdt de groote rivier deJaloe is. Maar de groote afstand die beiden daar nog vandaan zijn, wettigt alleszins de ver- wachtiug, dat dv groote operaties te land nog eenigen tijd op zich zullen laten wach ten en dit stemt ook overeen met wat we hiervoren schreven. De groote vraag van wat beschouwd wordt als oorlogs-contrabande doet zich geducht gelden. Daar levensmiddelen als zoodanig worden aangemerkt, en door den uitgebreiden transitohandel die vooruame- lyk Amerika voert, zyn thans massa's ha ler schepen op zee daarmede beladen, waar van er zeifs voor tal van Russische en Ja pansche havens bestemd. Men wil natuurlijk dat aan het begin sel der oorlogs-contrabande geen andere beteekeuis gehecht woidt, dan ze de laatste jaren had, namelijk, dat levensmiddelen dan als zoodanig beschouwd, indien duide- lyk kan vastgesteld worden dat ze bestemd zyn ten dienste van een der oorlogvoeren de citaten. Intusschen volgen de Russen immereene vooruitschuivende beweging 111 de richting van de Jalue. Eenige honderden kozakken hebben den 2Üsten dezer Tiëng-tsjeu op dertig mijlen ten zuiden van de Jaloe bereikt. Dertig kozakken trokken dienzelfden avond de rivier over bij Ka-san (ten zui den van bovengenoemde stad aan de kust), en kwamen aldus tot op 75 K.M van Pmg- jan8' Zouden de krijskansen ter zee, die zich voor Japan aanvankelijk zoo guuslig lie ten aanzien, nu reeds aan het keerelizyn? Die vraag is gewettigd naar aanleiding van het Reutel-telegram dat uit St. Pe tersburg afkomstig is en waarby vier Ja pansche pantser- en twee transportschepen, die een aanval op Port-Arthur deden, in den grond zouden zyn geboord. Maar een ambtelyk bericht voert de vic torie, als het bedryt ten minste op dien naam aanspraak mag maken, tot geschei den proportion teiug. In werkelijkheid beeft Japan wel een 4- tal nieuwe branders verloren, die het naai de haven van Port-Arthur bad gericht, doch alle waren verongelukt, terwyl ver der niet twee ^transportschepen maar een gelyk getal torpedo's werden vernield. Dit verlies heeft dus voor de Japansche marine niets te beteekeueii. Port-Arthur wordt verder met alle kracht versterkt. Voortdurend komen treinen met soldaten aan. Er is gegronde hoop te verwachten, dat de oorlogsgeruchteu welke uit Oost-Euro pa werden vernomen, zullen verstommen. Van uit lvonstantiuopel komt het beiicht dat tusseheu Turkye en bulgarye eene bevredigende overeenkomst te vei wachten is. Men kan natuurlyk in het midden laten de vraag of Bulgarye, dat sints een heel wat lagertn toon aanslaat, een wenk van Rusland heelt gekregen, bedoelende dat de ze door den oorlog ui Oost-Azië niet zoo danig gebonden is om orde te kunnen stel len o|> de zaken in den Balkan, doch lit t neeiut niet weg dat de positiëu zijn ver wisseld en nu niet meer de Bulgaar, maai de Turk twistzoeker is. Dat mag men ook afleiden uit de werk zaamheid der Turksche regeering om, in plaats van de toebereidselen voor den oor log te staken, voort te gaan met de op richting van voorraadschuren. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft bepaald A. dat de aflevering van de inanschappei van de lichting 19U3, die ingevolge art. 1U1 der Militiewet 1901 of ter vervulling van de plaatsen der manschappen, die op 15 October 19U3 ontbraken, moeten wordet opgeroepen en bestemd zyn ter volledige oeleniug, zul plaats hebben op Dinsdag 15 Maart i9U4 te Middelburg, des voormiddags te 10 uren (na aankomst van de spoorboot), in het Tehuis voor Militairen in de Nieuw- siraat JS dat de aflevering van de manschappen van de lichting 1904, bestemd, ter volle dige oelemng, zal plaats hebben als volgt op Duudeidag 17 Maart 1904, des voor- miduags te lu uren te Vlissiugen iu de benedenzaal van het gemeentehuis de man schappen uit de gemeente Vlissiugen en zy, die zich hebben opgegeven om by de zee militie te dienen, uit de gemeenten in Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen; op Donderdag 24 Maart 1904 te Vlis siugen lil de benedenzaal van het gemeen tehuis, des voorin,ddags te 10 uren, de overige manschappen uit de gemeenten in Westeiyk gedeelte van Zesuwsch-Vlaande ren op Zaterdag 26 Maart 1904 te Vllissingen in ue ,üeiiedeuzaal van het Gemeentehuis, des vuurmiddags te 10 uren, de overige b ai ei is

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 1