oen geschikt Agent opiisui aitmoi: Wops vertrek naar Amerika, A G E N T. Zomer-artikelen BIETEN. gaat niet door. Burger 1. stand. Rechtzaken. Adverteiitiën. Abraham Deunink, Ontvangen P. J. Wesdorp, Breskens. Contracteeren van M zand bevestigd, werd op bet laatst van 1710 of in bet begin van 1711 garnizoens predikant te Namen en in laatstgenoemd jaar vervangen door Jean Bonniol, vroeger predikant te Calmont in flaut-Languedoc, in het aller zuidelijkste gedeelte van Frank rijk, die in de laatste maanden van 1712 of in den aanvang van 171.3 alhier over leed. Onder Bonniol's opvolger, Joseph Casaudouiuecq, in 1713 als proponent alhier in dienst getreden, werden toebereidselen gemaakt voor een gewichtige verandering. Van den 10 December 1685 af, toen de eerste Fransche predikatie gehouden was, had de gemeente altoos de Nederduitsche of Hollandsche kerk en consistorie gebruikt en lusschen de Hollandsche predikatiën in haar godsdienstoefeningen moeten houden, wat vooral bij de viering van het Avond maal groote ongelegenheid had veroorzaakt, doordien nu eens de Hollandsche, dan weer de Fransche gemeente in haar samenkom sten werd belemmerd en opgehouden. Allerlei onaangenaamheden waren, zooals bijna van zelt spreekt, van dit samenwonen van twee in één huis het gevolg. Reeds in 1688 moest het Vrije verordenen dat de Fransehen provisioneel de kerk van Retran- chement zouden gebruiken op denzelfden voet »als op liet Cadzandsche dorp is ge schied.» Daar toen echter het koude getij op handen was, liet het Vrije zich door de klachten van de Franschen verbidden en bewilligde een week of drie later (11 Dec. 1 (588) ton nog dezen winter de Waalscha godsdienst op het Cadzandsche dorp te laten geschieden». Van een verplaatsing naar Retranclieinent is ook na het eindigen van den winter niets gekomen en alles op den vorigen voet gebleven. In 1705 ge lastten de Sluische heeren den Nederduit- schen kerkeraad zelfs de Fransche gods dienstoefeningen onverhinderd in de kerk te laten geschieden. In 1712 nieuwe twis ten, ditmaal over het gebruik van de con sistorie, zóó hevig dat de Raad van State met zijn hoog gezag tusschen beide moest komen. De consistoiiekamer annex de Nederduitsche pastorie, zoo luidde ongeveer zijn beslissing (in Nov. 1713), zat door beide predikanten gebruikt worden. Wie aan al die .oneenigheden de meeste schuld hadden en waarover zij liepen, vond ik niet vermeld en is buitendien ook weinig be langwekkend Hollandsche stijfhoofdigheid en Fransehen prikkelbaarheid zullen de I t wisten zeker niet weinig hebben verscherpt- Daar kwam nog bij dat de Fransche ge meente sedert ongeveer 1713, toen Itijssel 1 weder aan den koning van Frankrijk was afgestaan, aanzienlijk in ledental was toe- genomen door de overkomst van vele fanii- t liën uit dien omtrek, die reeds sinds lang met ketterij waren besmet maar eerst in 1709, nadat Rijssel in handen van de Eugelsclien en Nederlanders was gevallen, openlijk tot het Protestantisme waren over gegaan en beloofd hadden »in de gerefor meerde religie te zullen leven en sterven». Zij, die aan deze gelofte getrouw wenschten te blijven, moesten nu wel, wilden zij de wreede vervolging ontgaan, hun oude vader land, het dierbare Frankrijk, vaarwel zeg- gen en vestigden zich voor een deel op den I gastvrijen bodem van Westelijk Zeenwsch- V 4 laanderen. Te Cadzand trof men, naast I de reeds in 1685 uit de streek van Calais t overgekomen van lloute's, Labyts, Taillie's, l Porrey's Claarbout's Schoonaart's, Brevet's Morel's, Libert's, Cappon's enz., in 1718 1 ook aan de uit Rijssel's omstreken afkom stige le Mahieu's, Poisonnier's, Butin's, Suwijn's, Mille's, de Mailly's, du Mez', de Hullu's en vele andere familiën die thans zijn uitgestorven, zooals de Lotigie's, du Harnel's, Buisine's Caget's Maréchaux, d'Assonville's enz. (Wordt vervolgd.) ÜHUfCKOlMtcn. d. liedacteur 1 Verzoeke beleefd een plaatsje in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Ik was zeer verwonderd, M. de R. de advertentie van den heer Keersemaker te Ter Neuzen te lezen in uw vorig nummer. Mij dunkt, iemand die zijn fatsoen waar deert, zou zulks niet gedaan hebben. Ik wil hem vragen, hoe lang een week duurt Ik heb alt ijd geleerd »6 dagen zult gij arbeiden, maar de zevende dag zult ge rusten." De heer K. schijnt dat niet te willen verstaan hij wil hebben dat iemand, die 's maandags 's morgens in dienst komt, pas den daarop volgenden maandag het ver diende loon wordt uitbetaald. En dat wordt bij mij een werktijd van 8 dagen. De heer K. wil daar niet. van weten en houdt de maandag voor betaaldag. Ik zou mij schamen als ik iemand in dienst had van maandagmorgen om die eerst den volgenden maandag uit te betalen, o, pardon niets te geven, want ik moet mijn verdiende geld nog hebben. Bij zoo'n handelwijs zou ik mijn dienst bode niet in de Cournul duiven zetten. Had ik mijn werk niet naar belmoren gedaan of was ik oneerlijk geweest a la bonheur, dan zou er reden voor zijn om beschaamd te wezen, maar nu noch 't een noch 't ander het geval is geweest is 't aan den heer Keersemaker, ten opzichte zijner advertentie in dit blad mij zijne ver ontschuldiging aan te bieden. J. BEUN. Breskeus, 18 Febr. 1904. giêiit«iel)sli»cï!ïcSiiteïi. Dordrecht 18 Feb. Jarige Zeeuwsche en VI. tarwe f 0.00 a f 0.U0 nieuwe f 7.00 a f 7.6U goede f'6.3ü iv f 6.80 Nieuwe Z. en VI. Rogge f 4.80 a f 5.50. Nieuwe Z. en 4*1. wiuter- gerst 1 4.50 a f 5.00. Nieuwe zomergerst f 4.00 a f 4.S0. Lange Haver f 2.50 a f 3.20, dikke f 3.80 a f 4.Ou. Paardeboo- nen f 6.00 ii f6.30. Duivenboonen f6.50 Witte boonen f 10.ii f 13.Bruineboo- nen f 10.00 a f 15.00 Kookerwten f 7.50 a a f9.50 Mestingerwten f 6.50. a f 7.00 Kanariezaad f 8.00 a f 9.00. Koolzaad f 0.00 a f 0.00 Koers van het geld. België 100 fr. f47.45 a f47.85 Eng. 1 pd. St. f 11.95 af 12.07 N.-Amerika 1 Dollar f 2.445. Predikbeu rten, Ned. Hekv. Kekk. Zuvifaq 21 l'eb. Hier vliet Br es kens G roede Hoofdplaat Mieuivr/iet Schoondijke II aIerlandk IJ zend jke v. 1 v. 9i/2 v. 9 u n. 2 u n.2 u v. 9 u v 9 u erkje n. 2 u v. 9 Ev. Luth Gem ds. Val. ds. Meeuwenberg. ds. Homburg, ds. Homburg. Doopbediening. ds. van Essen ds. van Essen, ds. Beckeringh. ds. Meeuwenberg. ds. Groeneveld. Groede v. 9 u. ds. Stellwag. Evangelisatielokaal Schoondijke. v. 9 u. en n. 2 u. dhr. Lensvelt. Woensdag 24 Februari. Nieuweshis n. 6 u ds. Meeuwenberg. i loo^watergetij lireskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 20 Feb. 3.29 3.53 Zondag 21 4.09 4.33 Maandag 22 4.56 5.20 Dinsdag 23 5.50 6.14 Cadzillid. Geboorten. 13 Januari. Hele na Adriana, d. van J. Brevet en E. W. Boogaart. 16, August, z. van Anna M. Aalbregts. Arrondissements- Hecht'bMiddelburg. Zitting van Vrijdag 19 Febr. W. P. J B., 20 j., landbouwersknecht te 8luis is wegens mishandeling veroordeeld tot J 5 boete of 5 dagen hechtenis. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig, smartelijk lijden in den ouderdom van 45 jaar. Zijne diep bedroe/de moeder, de Weduwe DEUNINK-Db Rvisscukr. Schoondijke, 19 Febr. 1904. tv.ljiMet veel dank aan allen, die tot het welslagen hebben medegewerkt, wordt medegedeeld, dat op de door de EMMA-VËREEMGI.NG ge- hondene BAZAAR is verkocht voor een be drag van ƒ75.75. Wegens ontslag-name der heeren WEIJK- MAN SCHIPPERS wordt te Breskens gevraagd voor den Sioombootdienst der «4*ALK". Adreskantoor der »VALK" te Mid delburg. Bene groote partij GFIIRFIRF, KOI-FV ('11 ÜWKKC.V, (effen en geribd), blauwe- en mode BEVER-BROEKEN en HEMDEN, COUTIL-HEMDEN, BOEZE ROENEN, SPORTHEMDEN, bruine- en gestreepte- Jliuis- en Jongens- broeken, kinderschollen enz. EEXE GROOTE COLLECTIE Aanbevelend, .11. DM VU IJST, in Modes, Bekskejjs. Ondurgeteekende beveelt zich JM—By aan tot het a. Lirmx pz„ Agent voor de «Nouvelle Union Sucrière", NiBUwvr,iet, Febr. 1904, MUZIEKGEZELSCHAP li'ifflif moil/t Monlij" |j) IB'S'VTïHif op DONDERDAG 2.) FI!lilt. a s., des avonds te 7 uur in het logement «DE DRIE KONINGEN". HET BESTUUR. Be verkooping' bij <le Wed. v. d. iiinde op Zalcrdng- a.s. ii.ni. 2 uur le Biervliet Notaris ZIJLSTRA. zal door Notaris 1'. G. Inniiiiik te Oost- Büiui in het openbaar worden verkocht Woensdag 24 Februari a.s., nam. 1 uur, ten verzoeke en ten woonhui- ze van CONSTANT CAUWELS, aan de erkorting, onder de gemeente Waterland- kerkje Tafels, stoelen, kachel, petroleum- .lyTf kan, hanglamp, spiegels, bedde- t*-ni ''ViUi.g0ed, bedgordijnen, wieg, hang- ketel, ijzeren potten en pannen, glas-, geleierd- eii aardewerk, arbeidersgereed- schap, brandhout, uiaudeu, wekker, pe troleumvat, waschtobben, groote melkkan, loopmand, enz. enz. Manteline en andere kleedingstukken. 100 kilo spek en vet. 400 kilo plant en eetaardappelen, 500 kilo beeten, 100 kilo kolen. Twee loopvarkens, geit, dik van lam 8 hoenders en 1 haan. Koopers moeten op borgstelling rekenen. Donderdag 25 Februari a,s., des nam. 1 uur, aan den Maagdenberg on der Oostburg, teu verzoeke en ten woonhui ze van LEOPOLD VAN LERSBERGHE Kleerkast, kleerkist, tafel, 8 stoelen, 2 buiskachels, petroleumstel, waterketel, kof fiekan, hanglamp, wekker, schilderijen, doofpot, strijkijzers, 3 keulsche potlen, glas-, geleierd- en aardewerk, beddegoed, wollen-, katoenen- en gestikte dekens, bedgordijnen, vrouwenkleederen, als manteline, 2 mutsen, moirérok, kleed, enz. 100 Kilo spek en vet, eeue partij plant en eetaardappelen, brandhout en afbraak. Arbuidersgereedschap, alsbut, spa, riek, delfliju, houweelen, waterlaarzen enz. Varkensbakken, trog, emmers, putaker, waschtobbe, konijnenhokken enz. Loopvarken, pas gelammerd melk- schaap, een jouge geit dik van lam, 8 jonge kippen en wat verder te koop zal worden aangeboden. .De koopers moeten rekenen op borgstel ling. Zaterdag 27 Februari a.s., des nam. 1 uur, ten verzoeke en ten woon- huize van IZAAK HKNDERIJKS, aan den dijk van den Vierhonderdpolder, onder Cad- zaml Kabinet, tatels, stoelen, kachel, lam pen, kastklok, 2 wekkers, kleerkist, brood kast, spekkuip, wasehkuip, trog, koper-, tin-, glas- en aardewerk, eene partij ar beidersgereedschap enz. Eene partij spek, vet en brandhout, 600 kilo steenkolen, 500 kilo aardappe len enz. 2 Loopvarkeus, 1 geit dik van lam, 12 hoenders en 1 haan en wat verder te koop zal worden aangeboden. Koopers, buiten de gemeente Cadzand woonachtig, moeten op borgstelling rekenen. Alle koopen beneden ƒ1.— onvoorwaar delijk contant.

Breskensche Courant | 1904 | | pagina 3